Český průmysl v září klesl o 1,5 %, výrazně méně než v srpnu. Meziroční propad stavebnictví zpomalil na 8,2 %

Průmyslová výroba v Česku zpomalila v září meziroční pokles na 1,5 % ze srpnových 5,5 %. Ke zlepšení situace přispěl hlavně automobilový průmysl. Meziměsíčně byla průmyslová produkce vyšší o 4,1 %. Vyplývá to z dat očištěných o vliv počtu pracovních dnů, která v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Propad stavebnictví zpomalil v září na 8,2 % z 9,7 % v srpnu.

"Průmyslová produkce se v září dostala téměř na úroveň loňského roku. Za příznivými výsledky byl hlavně automobilový průmysl, který se snažil dotáhnout propad z minulých měsíců," uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Iveta Danišová.

Hodnota nových zakázek se v září po sedmi měsících poklesu meziročně zvýšila o 4,8 %. "Růst zahraničních zakázek se zvýšil dokonce o více než sedm procent," dodala Danišová.

Výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů zaznamenala v září nárůst o 4,9 %. O desetinu procentního bodu nižší růst zaznamenali statistici u potravinářů. Produkce pryžových a plastových výrobků stoupla meziročně o čtyři procenta.

Naopak pokles postihl v září výrobu a rozvod elektřiny, plynu a tepla i výrobu strojů. V případě oprav a instalace strojů a zařízení přesáhl meziroční pokles 14 %.

Hodnota nových zakázek se v září po sedmi měsících poklesu meziročně zvýšila o 4,8 %. "Růst zahraničních zakázek se zvýšil dokonce o více než sedm procent," dodala Danišová. Objednávky od českých zákazníků naproti tomu klesly o 0,9 %.

K zářijovému růstu nových zakázek přispěla nejvíce výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů. Více objednávek zaznamenaly i firmy vyrábějící kovové konstrukce a kovodělné výrobky.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v září meziročně snížil o 4,1 %. Jejich průměrná hrubá měsíční mzda vzrostla o 4,8 %.

Analytici: Českému průmyslu se v září dařilo nejlépe od února

Produkce českého průmyslu v září vykázala nejlepší výsledek od letošního února, shodli se analytici oslovení ČTK. Vzhledem k nástupu druhé vlny pandemie očekávají za celý rok meziroční propad průmyslu téměř o desetinu.

"Výsledek zapadal do obrázku zlepšujícího se sentimentu ve výrobě nejen v ČR, ale i ve většině vyspělých zemí," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Klíčovou zásluhu na zvolnění propadu měla výroba aut, která přešla do meziročního růstu po šesti klesajících měsících. To samé platilo i pro přidruženou výrobu pryží a plastů. K odvětvím, která byla pro průmysl největší přítěží, podle něj dále patřila výroba strojů a zařízení, k níž se nově přidala výroba v síťových odvětvích.

Trh se přitom obával poklesu o pět procent, připomněl analytik Raiffeisenbank Vít Hradil. Po sezónním očištění se tak produkce proti předchozímu měsíci zvedla o 4,1 %. Příjemnou zprávou byl podle něj stav nových zakázek, kterých meziročně přibylo o 4,8 %, a to hlavně zahraničním odběratelům, zatímco z tuzemska jich nepatrně ubylo.

Zářijová čísla potvrdila příznivý trend zotavování průmyslu, což šlo na vrub solidnímu vývoji v zahraničí, upozornil analytik ING Bank Jakub Seidler. Vzhledem k druhé vlně koronavirové krize, která nabírá na síle v řadě evropských zemí, ale bude podle něj zahraniční poptávka opět slábnout. To bude zotavování průmyslu brzdit, ale zatím tuzemský průmysl dobrovolně své provozy neuzavřel jako na jaře, a bude tak na rozdíl od služeb ekonomiku v posledním čtvrtletí letošního roku držet. "Za celý letošní rok se průmysl patrně propadne téměř o deset procent, a pokles tak bude silnější, než jsme předpokládali během léta," odhadl.

Jak zářijový vývoj zakázek, tak říjnové průzkumy podle analytika Generali Investments CEE Radomíra Jáče naznačují, že v závěrečném čtvrtletí by se mohl meziroční pokles výroby dále zmírnit. Za rok 2019 jako celek průmyslová výroba klesla o 0,2 %, letos se propad řádově prohloubí. "Momentálně pro letošek očekávám celoroční pokles průmyslové výroby blízko devíti procent. V roce 2021 by si za celý rok mohla připsat nárůst o 4,8 %," uzavřel.

Propad stavebnictví zpomalil na 8,2 %

Stavební výroba se v Česku v září reálně meziročně snížila o 8,2 % po srpnovém poklesu o 9,7 %. Pozemní stavitelství, kam spadá výstavba bytů, kanceláří či skladů, se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku snížilo o 8,9 %. Inženýrské stavitelství, do kterého patří zejména dopravní infrastruktura, meziročně kleslo o 6,7 %. Měsíc předtím byl propad 6,2 %.

"Stavebnictví začala v září opět výrazněji ovlivňovat epidemie. Kromě nemocnosti, karantény, nedostatku zahraničních pracovníků a omezené činnosti stavebních úřadů měla na meziroční pokles většiny ukazatelů vliv také vysoká srovnávací základna z loňského září," uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

Ve srovnání se srpnem byla zářijová stavební produkce po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 0,6 %.

Stavební úřady v září vydaly 7 433 stavebních povolení, což je meziročně o jedno procento méně. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 26,5 miliardy korun, ve srovnání se stejným obdobím roku 2019 klesla o 19,7 %.

Počet zahájených bytů letos v září meziročně klesl o 29,5 %, bylo jich 2 572. Dokončilo se 2 359 bytů, to je o 28,8 % méně než loni v září.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se v září snížil o 1,6 %, jejich průměrná hrubá měsíční nominální mzda vzrostla o 2,9 %.

Údaje o meziročním vývoji stavební produkce statistici uvádějí po očištění o vliv počtu pracovních dnů.

Analytici: Stavebnictví klesne o osm procent, chybějí zaměstnanci

České stavebnictví letos meziročně klesne o sedm až osm procent, výkon se bude snižovat i příští rok. Především velkým firmám sice roste počet zakázek, chybějí jim však pracovníci, hlavně ti zahraniční. Ve výstavbě dopravní infrastruktury by měl stát zvýšit svou aktivitu. Uvedli to analytici, které v pátek ČTK oslovila.

"Snížené výkony nevyplývají bezprostředně z nedostatku práce stavebních firem, přinejmenším ne těch větších. Firmy nad 50 zaměstnanců ukázaly na konci září zásobu práce v běžných cenách o 13 % vyšší než loni a také jejich nové zakázky ve třetím kvartálu meziročně lehce rostly. Segment malých firem, který zajišťuje až polovinu výkonů v odvětví, se ale zřejmě nachází v mnohem horší situaci," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Výhledy pro odvětví podle něj nehýří optimismem. Pro letošní rok očekává meziroční pokles stavebnictví o sedm až osm procent. "Pro příští rok nově počítáme rovněž s poklesem, byť snad mírnějším než letos. Zatímco velké infrastrukturní stavby budou pokračovat alespoň v letošním rozsahu, objem zakázek od soukromého sektoru, ale i z regionů či od místních samospráv bude poznamenán výpadky příjmů a finanční nejistotou investorů," doplnil Sobíšek.

"Stavebnictví jako takové rozhodně netrpí nedostatkem zakázek. Samy firmy v průzkumech uvádějí, že jejich hlavní překážkou růstu je nedostatek zaměstnanců. Jako odvětví závislé na zahraniční pracovní síle je postižené výpadkem zahraničních pracovníků, ke kterému dochází od začátku pandemie," sdělil analytik ČSOB Petr Dufek.

Podle analytičky Komerční banky Jany Steckerové stavební výroba v září příjemně překvapila. Meziroční pokles je nejnižší od dubna, meziměsíčně stavebnictví o 0,6 % vzrostlo. "Stavební sektor bude také zřejmě i nadále trpět nedostatkem pracovníků, což bude limitovat objem provedených prací. Zatímco před pandemií to bylo kvůli celkovému nedostatku lidí na trhu práce, nyní to bude i v důsledku odchodu zahraničních pracovníků. Pro letošek počítáme s poklesem stavebnictví o téměř sedm procent, v roce příštím pak o dalších 5,8 %," uvedla Steckerová.

Analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda letos očekává pokles stavebnictví o osm procent, kvůli poměrně vysoké setrvačnosti podle něj bude odvětví znatelně klesat i v příštím roce. "V inženýrském stavitelství se projevuje investiční činnost hrazená z veřejných rozpočtů. Realizované veřejné investice v oblasti stavitelství ale i tak zatím zaostávají za jarním příslibem vlády, že se z koronavirové krize proinvestuje," podotkl Kovanda.

Podle analytika společnosti Natland Petra Bartoně stavebnictví potvrzuje, že má relativně zpožděnou, ale o to pak hlubší reakci na hospodářský vývoj. "Zatímco během jarního lockdownu ještě práce na dokončování i zahajování bytů setrvačností pokračovaly, hlavní propady začaly přicházet po jeho skončení," dodal Bartoň.

Zdroj:
ČTK
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Průmysl
Přestat sledovat
Stavebnictví
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 10:02
Aktuálně z trhů: Srovnání evropských a amerických bank (plus důvod, proč budovat pozice v akciích…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat