Pojišťovnické skupině VIG v prvních devíti měsících roku vyskočil zisk před zdaněním o téměř 90 % na 301,3 milionu eur

Rakouská pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group vykázala za první tři čtvrtletí letošního roku hrubé předepsané pojistné 6,96 miliardy eur. V meziročním srovnání jde o navýšení o 0,7 %. Výrazný nárůst společnost zaznamenala na úrovni zisku před zdaněním a čistého zisku. Slušný růst vykazují zejména menší trhy.

Zisk před zdaněním VIG v prvních devíti měsících roku vyskočil o 88,4 % na 301,3 milionu eur a čistý zisk jí vzrostl o 67,8 % na 219,8 milionu eur (zisk na akcii se zvýšil z 1,23 eura na 2,17 eura). Loni byly výsledky skupiny negativně ovlivněny odpisy v souvislosti s IT systémy. Celková hodnota investic skupiny VIG včetně hotovosti a hotovostních ekvivalentů dosahovala ke konci září 36,5 miliardy eur.

Bez započtení segmentu jednorázového životního pojištění, v němž objem hrubého předepsaného pojistného klesl o 18,6 %, by celkový objem hrubého předepsaného pojistného stoupl o 4,7 %.

Management skupiny VIG již dříve oznámil, že za celý letošní rok plánuje zdvojnásobit zisk před zdaněním až na 400 milionů eur. Ve výsledkové zprávě za třetí kvartál tento cíl společnost potvrdila a uvedla, že plánuje vyplácet minimálně 30 % čistého zisku ve formě dividendy.

Kombinovaný poměr, ukazatel ziskovosti pojišťoven, se skupině VIG meziročně zvýšil o jeden procentní bod z 96,9 % na 97,9 %. Čím hlouběji je kombinovaný poměr pod 100 %, tím větší je ziskovost pojišťovny. Výsledek nad 100 % znamená ztrátu.

V ČR kombinovaný poměr vyskočil o 3,5 procentního bodu na 92,9 %, v Rakousku se zvýšil o 0,7 procentního bodu na 99,3 % a v Polsku vzrostl o 3,4 procentního bodu na 100,7 %, zatímco v Rumunsku se snížil o 0,6 procentního bodu na 101,6 % a na Slovensku klesl o 1,4 procentního bodu na 95,3 %.

Výrazně se společnosti v prvních třech čtvrtletích roku hrubé předepsané pojistné zvýšilo v Rumunsku (+30,3 % na 391,8 milionu eur), baltském regionu (+141 % na 104,5 milionu eur), Maďarsku (+14,2 % na 162 milionů eur) a Turecku a Gruzii (+15,6 % na 160,7 milionu eur). Na hlavních trzích naopak společnost zaznamenala pokles - v Rakousku jí hrubé předepsané pojistné v prvních třech čtvrtletích roku kleslo o 1,5 % na 3,11 miliardy eur, v ČR se snížilo o 3,1 % na 1,16 miliardy eur, v Polsku spadlo o 3 % na 616,5 milionu eur a na Slovensku se snížilo o 0,7 % na 547,9 milionu eur. Výsledek v baltském regionu podpořily převzaté pojišťovny Baltikums a Compensa Lithuania.

Bez započtení segmentu jednorázového životního pojištění by VIG hrubé předepsané pojistné v Rakousku stouplo o 0,6 %, v ČR by se zvýšilo o 6,7 % a na Slovensku by zaznamenalo nárůst o 4,5 %.

Za samotné třetí čtvrtletí skupina VIG vykázala nárůst hrubého předepsaného pojistného o 1,5 % na 2,03 miliardy eur. Na úrovni zisku před zdaněním se společnost ve třetím kvartálu přehoupla do černých čísel a vykázala výsledek 100 milionů eur (3Q2015: ztráta 84,1 milionu eur) a na úrovni čistého zisku vykázala po záporném výsledku 56,9 milionu eur v loňském třetím kvartálu za letošní třetí kvartál kladný výsledek 67,1 milionu eur.

"Hospodářská čísla skupiny VIG jsou v souladu s očekáváním. Objem upsaného pojistného roste a dosažení letošního cíle pro zisk před zdaněním je reálné," okomentoval výsledky analytik z Erste Group Bank Thomas Unger.

Výkonná ředitelka VIG Elisabeth Stadlerová ve výsledkové zprávě upozornila, že pojišťovny v Evropě nadále čelí složitému tržnímu prostředí. "V tomto kontextu jsme s představenými výsledky, které se vyvíjejí v souladu s naším celoročním výhledem, spokojení. Celkově se ukazuje, že rozhodnutí omezit expozici vůči tradičnímu segmentu jednorázového životního pojištění bylo správné," uvedla Stadlerová.

"Výrazný růst ziskovosti VIG byl způsoben hlavně jednorázovými výdaji na loňský odpis IT. Zisk před zdaněním na úrovni 301,3 milionu eur je sice v souladu s celoročním očekáváním skupiny, na hlavních trzích společnosti, v Rakousku a střední Evropě, však ziskovost klesla. Z regionů se VIG nejvíce dařilo v Maďarsku, Rumunsku a Turecku, kde rostla jak v přijatém pojistném, tak v ziskovosti. Zveřejněné výsledky hodnotíme neutrálně, dosažení celoročního cíle je podle nás reálné," doplnil analytik z Komerční banky Richard Miřátský.

"Celkově jsou pro nás zveřejněné výsledky mírně pozitivní. Po sérii negativních překvapení v minulém roce a na začátku letošního roku si management VIG opět postupně buduje důvěru investorů. Zrychlující růst pojistného trhu spolu s částečným oživením na dluhopisovém trhu by mohly být pro akcie společnosti nadále pozitivní," dodal analytik z J&T Banky Milan Lávička.

VIG je předním specialistou na pojištění v Rakousku a v zemích střední a východní Evropy. Koncern tvoří zhruba 50 společností ve 25 zemích. V Česku VIG působí prostřednictvím Kooperativy, České podnikatelské pojišťovny a Pojišťovny České spořitelny.

Ratingová agentura Standard & Poor's v červenci společnosti potvrdila úvěrové hodnocení na stupni A+ se stabilním výhledem. VIG tak má nadále nejlepší hodnocení úvěrové spolehlivosti ze všech společností zastoupených v rakouském akciovém indexu ATX.

Zdroj:
Vienna Insurance Group (VIG)
Vienna Insurance Group (VIG)
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Pojišťovny
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat