Růst stavebnictví podle analytiků brzdí slabá příprava velkých staveb

České stavebnictví brzdí ve větším růstu nepřipravenost velkých infrastrukturních projektů. V průběhu roku by však těchto zakázek mělo přibývat, shodují se analytici. Podle některých z nich by stavebnictví mohlo letos vzrůst téměř o desetinu. Za první čtvrtletí stouplo v souhrnu o 11,1 procenta.

"Nezvykle teplé lednové počasí umožnilo nastartovat letošní stavební sezonu dříve, než je obvyklé. Tak vysoký růst jako v prvním čtvrtletí tady byl naposledy před dlouhými jedenácti lety," uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek.

I nadále podle něj platí, že stavebnictví táhne především investiční aktivita soukromého sektoru. "Naopak přetrvávající nízká investiční aktivita veřejného sektoru sráží inženýrské stavitelství, příprava velkých infrastrukturních projektů vázne. Úspěšný vstup stavebního sektoru jako celku do letošního roku je ale základem pro to, aby celoroční výstup atakoval dvouciferný růst," doplnil Vejmělek. Za celý rok očekává růst o 9,8 procenta, což by byl nejlepší výsledek od roku 2001.

Podle analytika společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy stavebnictví po zdařilém vstupu do letošního roku ztratilo v březnu na dynamice, když meziročně kleslo o 0,7 procenta. "Částečně je důvodem vyšší srovnávací základna loňského roku. Letošní poměrně teplá zima pak umožnila relativně silnou stavební produkci v lednu a únoru, takže i z tohoto důvodu se zdá být březnový výkon stavebnictví opticky slabší," sdělil Kovanda.

Počítá s tím, že stavební produkci pomůže vyšší investiční aktivita ze strany soukromého i veřejného sektoru. "Příprava velkých infrastrukturních projektů zůstává slabá, ale rozpočty místních samospráv vykazují velké přebytky, které by letos částečně mohly rozpustit v investicích. Navíc bude Česko letos donuceno čerpat část evropských fondů, jinak o ně nadobro přijde," upozornil. Pro letošní rok očekává růst oboru o 9,1 procenta.

Podle analytika ČSOB Petra Dufka začátek roku ovlivnilo příznivější počasí než loni. Navíc vzhledem k malému významu ledna a února v celoroční statistice podle něj tato čísla do celkových výsledků nijak výrazně nepromluví. Za první dva měsíce vzrostlo stavebnictví v souhrnu o více než pětinu. "Pro další měsíce očekáváme pozvolný nárůst stavební výroby. Naznačuje to nejenom lepší sentiment mezi stavebníky, ale i statistika nových zakázek, které se začínají projevovat i v případě inženýrského stavitelství. Pokud se skutečně podaří začít realizovat tyto nasmlouvané projekty a pokud bude dost zaměstnanců, čekají stavebnictví dva docela příznivé roky," dodal. Pro letošní rok odhaduje růst sektoru okolo tří procent.

Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš uvedl, že se zatím neprojevil vliv vysokého růstu zadaných zakázek. Podle údajů inženýrské společnosti ÚRS Praha zadali veřejní investoři stavebním firmám v prvním čtvrtletí 1201 zakázek za 41,6 miliardy korun. Jejich hodnota meziročně vzrostla o 76 procent. "Příznivé počasí nastávajících měsíců i nadějné údaje o zadané zakázce snad mohou stavbaře opět letos naplňovat optimismem," dodal Matyáš.

Zdroj:
ČTK
Stavebnictví
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat