Unipetrol loni dosáhl rekordního upraveného čistého zisku, tržby ale kvůli srpnové havárii klesly. Ve hře jsou dividenda, ale i změny v managementu

Petrochemický holding Unipetrol oznámil, že za celý loňský rok dosáhl rekordního čistého zisku 7,04 miliardy korun a očištěného zisku 7,38 miliardy korun. Před dvěma lety přitom firma vykázala celoroční čistou ztrátu 556 milionů korun, respektive očištěný zisk 2,09 miliardy korun. Tržby firmě nicméně kvůli letní nehodě v Chemparku Záluží za celý loňský rok klesly na 108,91 miliardy korun ze 123,94 miliardy korun v roce 2014. Od roku 2011 firma každý rok reportovala ztrátu.

Na úrovni zisku EBITDA LIFO (provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací) Unipetrol vykázal za celý rok 2015 výsledek 10,88 miliardy korun, po očištění o jednorázové položky dokonce 11,36 miliardy korun. V roce 2014 holding oznámil, že dosáhl zisku EBITDA LIFO jen 2,85 miliardy korun, respektive 6,39 miliardy korun po očištění o vliv jednorázových položek. Zisk EBIT pak loni dosáhl 8,72 miliardy korun po ztrátě 1,25 miliardy korun v roce 2014. Očištěný zisk EBIT loni činil 9,2 miliardy korun, v předešlém roce dosáhl 2,29 miliardy korun.

"Společnost za celý rok 2015 dosáhla mimořádného provozního zisku téměř 11 miliard korun. Podařilo se nám využít příznivého makroekonomického prostředí, především velmi dobrých rafinérských a petrochemických marží, a také zvýšit prodeje rafinérských produktů po dokončení akvizice akciového podílu v České rafinérské," řekl generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu Marek Świtajewski.

V samotném čtvrtém čtvrtletí loni Unipetrol dosáhl provozního zisku EBITDA LIFO 807 milionů korun, zisku EBITDA 708 milionů korun a čistého zisku 182 milionů korun při tržbách 22,96 miliardy korun. Finanční výsledky za poslední čtvrtletí byly ovlivněny omezenou výrobní kapacitou litvínovské rafinérie, zejména pak poklesem petrochemické výroby a prodejních objemů petrochemických produktů v důsledku mimořádné události na etylénové jednotce z 13. srpna. Pozitivně se do výsledku promítly meziročně vyšší rafinérské i petrochemické marže a vyšší prodeje rafinérských produktů. Čistá hotovostní pozice firmy byla na konci loňského roku 5,86 miliardy korun.

Martin Krajhanzl, analytik z České spořitelny, očekával, že tržby za poslední loňské čtvrtletí dosáhnou 25,1 miliardy korun, zisk EBITDA 808 milionů korun a čistý zisk 256 milionů korun.

"Tržby Unipetrolu byly ve čtvrtém čtvrtletí negativně ovlivněny nehodou na etylénové jednotce. Provozní zisk se meziročně snížil o 59 % na 243 milionů Kč (21 % pod konsenzem trhu) a čistý zisk klesl o 69,1 % na 182 milionů Kč (27 % pod konsenzem). Unipetrol odhaduje škody na etylénové jednotce za loňský rok na 4,1 miliardy Kč a ušlý zisk na 2,4 miliardy Kč. Firma zopakovala výhled obnovení výroby etylénové jednotky na minimální kapacitu v červenci 2016 a na maximální v říjnu 2016," řekl Krajhanzl po zveřejnění výsledků.

"Čtvrtletní výsledky byly slabé a zaostaly jak za naším odhadem, tak za konsenzem trhu. Hlavní příčinou byl tvrdší negativní dopad vyplývající z odstavené etylénové jednotky, což destabilizovalo výrobu společnosti ve druhé polovině roku. Na druhou stranu ušlý zisk v roce 2015 dosáhl 2,4 miliardy Kč a z většiny by měl být pokryt pojištěním. Škody v souvislosti s etylénovou jednotkou (4,1 miliardy Kč v roce 2015) jsou pod spodním pásmem našeho dřívějšího odhadu 5-7 miliard korun. Proto hodnotíme výsledky neutrálně," dodal Martin Krajhanzl.

Analytik z J&T Banky Bohumil Trampota odhadoval, že Unipetrol vykáže za poslední loňské čtvrtletí zisk EBITDA 926 milionů korun a čistý zisk 333 milionů korun při tržbách 23,92 miliardy korun.

V polovině srpna v Chemparku Záluží požár a výbuch poškodily etylénovou jednotku Unipetrolu. Rekonstrukci jednotky zahájila firma v prosinci, opětovně ji chce uvést do provozu letos v druhém pololetí.

Škody na majetku způsobené požárem společnost v říjnu vyčíslila na 597 milionů korun. Dalších 44 milionů korun pak činily náklady shořelých zásob a náklady na čištění. Ušlý zisk ve třetím čtvrtletí podle odhadu Unipetrolu činil 1,6 miliardy korun.

Pojišťovna Allianz na začátku letošního ledna představila studii, ve které tvrdí, že celkové škody, které v souvislosti s požárem v chemičce vznikly, dosáhnou 12,4 miliardy korun. Unipetrol to tehdy odmítl komentovat.

K možnosti výplaty dividendy se Unipetrol ve výsledkové zprávě nevyjádřil, jak ale upozorňuje Martin Krajhanzl, výplata podílu ze zisku firmy je stále ve hře. "Náš základní odhad počítá s dividendou z loňského zisku ve výši pět korun na akcii. To by bylo opatrné vzhledem k aktuální provozní situaci, zároveň by však obnovením výplaty management Unipetrolu vyslyšel volání některých akcionářů," řekl Krajhanzl s tím, že diskuzi o dividendě očekává až s blížící se valnou hromadou společnosti, která obvykle probíhá na přelomu května a června. "Srpnová nehoda nicméně pravděpodobnost scénáře výplaty dividendy výrazně snížila," připustil Krajhanzl.

Dividenda a změny v managementu ve hře

Management Unipetrolu byl v komentářích ohledně potenciální dividendy z loňského zisku (zhruba 38,80 Kč na akcii bez zahrnutí příjmů z pojistného plnění za havárii v Záluží) opatrný, ačkoli má firma k dispozici čistou hotovost 5,9 miliardy Kč. Zároveň ji ale ani nevyloučil. "Valná hromada proběhne na přelomu května a června, proto lze očekávat pozvánku na ni i s případným návrhem dividendy v druhé polovině dubna. Držíme se svého základního scénáře dividendy 5 Kč na akcii (dividendový výnos 3,1 %), která by byla pro finance firmy aktuálně zvládnutelná, bylo by ale zároveň vyslyšeno volání některých akcionářů po výplatě části zisku," uvedl Krajhanzl.

Podle dvou zdrojů (Hospodářské noviny, The Fleet Sheet) by současný šéf Unipetrolu Marek Świtajewski, který je spojován s předchozí polskou vládou, měl během následujících měsíců odejít. Již dříve nová polská vláda odvolala Jaceka Krawiece z pozice šéfa mateřské PKN Orlen. "V současnosti se jedná o spekulaci. Avšak skutečností je, že politické riziko týkající se PKN Orlen (a tudíž i Unipetrolu) se po loňských volbách v Polsku zvýšilo," doplnil analytik z České spořitelny.

Výsledky v segmentu downstream

V rámci segmentu downstream, který se skládá z rafinérské a petrochemické části, Unipetrol ve čtvrtém čtvrtletí roku 2015 vykázal provozní zisk EBITDA LIFO 553 milionů korun. Výsledku segmentu pomohly velmi dobré rafinérské a petrochemické marže, které však v důsledku mimořádné situace na etylénové jednotce společnost využila jen v omezené míře. Kladně se do výsledku segmentu promítly i meziročně vyšší prodeje rafinérských produktů, vyšší hodnota rozdílu mezi cenami ropy Brent a Ural nebo pozitivní vývoj směnných kurzů.

Negativní vliv na výsledek segmentu downstream měl meziroční pokles prodejních objemů petrochemických produktů v důsledku mimořádné události na etylénové jednotce, vyšší fixní náklady ve společnosti Česká rafinérská (po převzetí podílu od společnosti Eni), dodatečné náklady na obnovu etylénové jednotky či efekt přecenění zásob v důsledku poklesu cen ropy.

V rafinérské části segmentu downstream Unipetrol ve čtvrtém čtvrtletí zpracoval 1,568 milionu tun ropy, což představuje meziroční nárůst o 20 %, zejména díky větší rafinérské kapacitě po ovládnutí České rafinérské na konci dubna. Prodejní objemy rafinérských produktů meziročně vzrostly o 53 % na 1,609 milionu tun. Z důvodu mimořádné události na etylénové jednotce kleslo využití rafinérských kapacit v posledním čtvrtletí loňského roku na 72 %.

Výsledky petrochemické části segmentu downstream byly rovněž výrazně ovlivněny mimořádnou situací na etylénové jednotce v Záluží. Prodejní objemy petrochemických produktů meziročně klesly o 49 % na 225 tisíc tun.

Výsledky v maloobchodním segmentu

Maloobchodní segment Unipetrolu zaznamenal ve čtvrtém čtvrtletí velmi dobrou úroveň provozního zisku EBITDA LIFO 288 milionů korun. Pozitivně se do výsledku segmentu promítly vyšší prodeje paliv. Negativní vliv na výsledky maloobchodního segmentu měly meziročně nižší palivové marže. Společnost Benzina zvýšila svůj tržní podíl ke konci října na 15,8 %. Minulý týden Unipetrol informoval, že převezme 68 čerpacích stanic od OMV. Celkem tak bude mít v Česku přes 400 stanic a tržní podíl Benziny se zvýší na zhruba 18 %. Do roku chce Unipetrol dosáhnout podílu na maloobchodním trhu s palivy 20 %.

Zdroj: Unipetrol, Česká spořitelna, ČTK

Přestat sledovat
Orlen Unipetrol
Přestat sledovat
Rafinérie
Přestat sledovat
Petrochemie
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
2. 8. 2021 10:00
Ronald Ižip (Trend): Akcie jsou hodně vysoko, těžko se ale hledají výnosné alternativy. Pro…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
27. 7. 2021 19:30
V červenci Fed k utahování nezavelí, novinky k měnové politice si schová do Jackson Hole, míní…
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
27. 7. 2021 16:48
Pírko (Bohemian Empire): Jedinou odpovědí na nejistotu je diverzifikace, po akciích druhou největší…
Diverzifikace investic
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Managed futures
Přestat sledovat
Nejistota na trzích
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
26. 7. 2021 14:45
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Akcie FAAMG by měly táhnout další rally v USA, jejich hospodářské…
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Facebook
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Sociální sítě
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat