US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Ústupek Číně a Indii: Summit v Glasgow nedospěl k úplnému konci uhlí v energetice

Konference o klimatu v Glasgow listopad 2021
Zdroj: Flickr.com/UNclimatechange

Zástupci bezmála 200 zemí světa se v sobotu na konferenci COP26 v Glasgow shodli na znění dohody o dalším postupu v boji s klimatickými změnami. Země souhlasily s postupným odklonem od používání uhlí k výrobě elektrické energie, závazek k jeho úplnému vyloučení z výroby elektřiny ale nakonec do společného prohlášení zahrnut nebyl, protože si Čína a Indie na poslední chvíli vymínily "měkčí postup".

Formulace závazku byla pod tlakem Číny a Indie oslabena a namísto původně navrhovaného naprostého zavržení uhlí hovoří jen o "odklonu" od jeho využívání při výrobě energie. Řada delegátů vyjádřila zklamání z ústupku oběma zemím, ale v zájmu alespoň nějaké dohody pro finální text nakonec hlasovala.

K udržení globálního oteplování pod 1,5 °C je potřeba snížit do roku 2030 globální produkci skleníkových plynů o 45 % oproti stavu z roku 2010 a na čistou nulu v emisích okolo poloviny 21. století. Takový stav, označovaný také jako klimatická či uhlíková neutralita, by znamenal, že lidstvo produkuje jen tolik skleníkových plynů, kolik zároveň absorbují přírodní či uměle vytvořené mechanismy.

Část státníků se na konferenci COP26 také zavázala, že do roku 2030 zvrátí trend ubývání lesů na Zemi. Tyto státy se zavázaly snížit do roku 2030 úniky metanu do atmosféry o 30 % oproti roku 2020. Tyto země dohromady představují přes 70 procent světového hrubého domácího produktu a polovinu veškerých emisí plynu.

Dohoda konstatuje, že bohaté země nedostály slibu začít do roku 2020 přispívat chudým regionům 100 miliard USD ročně na opatření související se změnami klimatu. Dohoda naléhá na to, aby se závazku zhostili bohaté země do roku 2025.

Skupina zemí včetně Británie, Polska, Turecka nebo Indie společně s firmami jako Ford a General Motors ohlásily, že chtějí mít do roku 2040 na trhu s novými auty výhradně bezemisní vozidla.

Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová na Twitteru napsala: "Tady máte stručné shrnutí: Bla, bla bla. Ale opravdová práce pokračuje mimo tyto sály. A nikdy se nevzdáme, nikdy."

Zdroj: CNBC, ČTK, Reuters

Ekologie a životní prostředíEkonomické a politické hrozbySvětová ekonomika
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná