Bankovní krize USA a její následky: Analytici z Morgan Stanley předpovídají dlouhodobé dopady bankovní krize a nižší růst HDP

Podle investiční banky Morgan Stanley nedávné události v bankovním sektoru narušily finanční systém a budou mít trvalý dopad na reálnou ekonomiku. Analytici banky předpovídají, že banky budou čelit trvale vyšším nákladům na financování, což povede ke zpřísnění úvěrových podmínek a ztíží půjčování peněz podnikům a spotřebitelům. To bude omezovat budoucí hospodářský růst.
Fed uznal zpřísnění úvěrových podmínek a jejich potenciální dopad na růst a inflaci. Předseda Fedu Jerome Powell však zdůraznil nejistotu ohledně rozsahu a doby trvání těchto efektů na ekonomiku.
Analytici z Morgan Stanley se domnívají, že vyšší provozní náklady povedou ke zpřísnění standardů pro nové úvěry a zvýšení úrokových marží. To připraví půdu pro ještě výraznější zpomalení růstu úvěrů v průběhu letošního roku, což bude mít dopad na HDP. Dopady se pravděpodobně projeví až po určité době, přičemž nejintenzivněji ve čtvrtém čtvrtletí 2023 a v prvním čtvrtletí 2024.
Dopad dražších úvěrů na spotřebu a podnikové investice je zhruba stejný, ale očekává se, že dopady na podnikové investice vyvrcholí ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku, tedy o čtvrtletí dříve než v případě spotřeby.
V důsledku toho Morgan Stanley snížila svoji prognózu růstu amerického HDP ve čtvrtém čtvrtletí 2023 na +0,3 %. Pro příští rok banka snížila svou prognózu HDP o dvě desetiny procentního bodu na +1,0 %.
Riziko horšího výhledu hospodářského růstu USA a trhu práce je veliké. Rychlejší řešení problémů finančního systému by mohlo pomoci udržet ekonomiku na pevných základech. Volatilnější finanční podmínky by však mohly způsobit větší a rychlejší zhoršení hospodářského růstu a trhu práce. Prozatím se nicméně zdá, že se bankovní podmínky stabilizovaly, což investorům přineslo určitou úlevu.
Zdroj: BH Securities