Agentura Fitch snížila rating Spojených států z nejvyššího stupně AAA na AA+

Americká ratingová agentura Fitch snížila rating úvěrové spolehlivosti Spojených států z nejvyššího stupně AAA na AA+. Zdůvodnila to očekávaným zhoršením fiskální situace v příštích třech letech a vysokým a stále rostoucím zadlužením americké vlády. Bílému domu se rozhodnutí agentury nelíbí.
Fitch již v květnu zařadila rating dlouhodobých devizových závazků USA do režimu pozorování s možností jeho snížení, což tehdy zdůvodnila sporem o zvýšení dluhového stropu a hrozbou platební neschopnosti federální vlády. V srpnovém zdůvodnění zhoršení ratingu agentura mimo jiné uvedla, že v USA v posledních 20 letech dochází k postupnému "zhoršování standardů správy věcí veřejných, včetně fiskálních a dluhových záležitostí", a to bez ohledu na červnovou dohodu demokratů a republikánů týkající se dluhového stropu.
Bílý dům tvrdí, že snížení ratingu odporuje realitě, protože prezidentu Joeovi Bidenovi se podařilo dosáhnout nejsilnějšího hospodářského zotavení ze všech velkých světových ekonomik. V druhém čtvrtletí ekonomika USA zrychlila růst na 2,4 % z 2% tempa v prvním čtvrtletí.
Americká ministryně financí Janet Yellenová uvedla, že se snížením ratingu nesouhlasí, a označila je za "svévolné a založené na zastaralých údajích".
Americký dolar na oznámení reagoval poklesem k řadě významných světových měn. Termínové kontrakty na akcie klesly, zatímco na státní dluhopisy vzrostly. Většina investorů a analytiků se však podle agentury Reuters domnívá, že dlouhodobý dopad bude jen omezený.
Krok agentury Fitch podle analytiků ukazuje, jak hluboké škody způsobily Spojeným státům opakované a sporné debaty o dluhovém stropu, které v květnu přivedly zemi na pokraj platební neschopnosti. Investiční ředitel společnosti Running Point Capital Advisors Michael Schulman uvedl, že Spojené státy sice budou celkově vnímány jako finančně silné, snížení ratingu je ale trhlinou v pověsti a postavení země.
Poprvé některá z velkých ratingových společností rating USA snížila v roce 2011. Kvůli dlouhým dohadům týkajícím se zvýšení dluhového stropu tehdy agentura Standard & Poor's odebrala Spojeným státům nejvyšší rating AAA a od té doby je hodnotí stupněm AA+.
V současnosti tak dvě ze tří největších agentur hodnotí devizové závazky USA pouze druhým nejvyšším stupněm ratingu. To může mít podstatný vliv na rozhodování řady velkých institucionálních investorů v čele s penzijními fondy a pojišťovnami, kteří by měli v portfoliích držet určité podíly vysoce kvalitních či takzvaně bezrizikových aktiv. Při rozhodování o tom, která to jsou, zpravidla využívají právě hodnocení renomovaných ratingových agentur.
Zdroj: CNBC, ČTK