US MARKETOtevírá za: 5 h 2 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

XTB: Země Evropské unie budou muset zvyšovat daně, aby měly na masivní výdaje na obranu

Země Evropské unie se při očekávaném růstu výdajů na obranu pravděpodobně nevyhnou zvýšení daní. Podle analýzy společnosti XTB nebude možné získat dostatek peněz pouze úsporami v jiných oblastech, a vzhledem k vysoké míře zadlužení v některých státech může být problematické financovat obranu prostřednictvím vyšších rozpočtových schodků. Na posílení obranných a bezpečnostních výdajů se ve čtvrtek na mimořádném summitu EU shodlo 26 členských států, k dohodě se nepřipojilo pouze Maďarsko.

Podle analýzy výdaje evropských zemí na obranu rostou od roku 2014, kdy Rusko anektovalo Krym. Tento trend zrychlil po roce 2021 a za poslední tři roky výdaje narostly o třetinu na loňských 326 miliard eur. Dosavadní tempo růstu nebylo podle XTB dostatečné, což vedlo k diskuzím o nových akčních plánech, půjčkách a fondech, které by měly v příštích letech uvolnit až 800 miliard eur na modernizaci evropských armád.

Zajištění financování v plánovaném rozsahu ale podle analýzy komplikuje nedostatek zdrojů, který souvisí i s pomalým ekonomickým růstem EU. Podle aktuálních odhadů Evropské centrální banky by měl hospodářský růst letos dosáhnout 0,9 % a v příštím roce 1,2 %. Vedle rozpočtových škrtů proto budou státy v rámci snahy navýšit výdaje na obranu muset využít i zvýšení daní a případně i další zadlužování. Úspory nebudou stačit.

Další zadlužování může narazit na problémy zejména v zemích s vysokým veřejným dluhem. Průměrné zadlužení v EU dosahuje 82 % HDP, v zemích eurozóny dokonce více než 87 %. V Itálii je to ale 135 % HDP a ve Francii 111 % HDP. Tyto dvě velké ekonomiky by přitom měly na obranné výdaje přispět významnou sumou, což by mohlo zvýšit riziko, že státy s lepším hospodařením budou muset v budoucnu pomáhat těm zadluženějším.

Analýza XTB také upozorňuje, že zvyšování daní bude u veřejnosti nepopulární. Evropa se totiž vyrovnává s dopady několika krizí z posledních let (pandemie, energetická krize v souvislosti s válkou na Ukrajině).

Zdroj: XTB

Evropská ekonomikaEvropská unieGeopolitika
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa