Evropská komise nedostatečně kontroluje využívání peněz z pandemického fondu, tvrdí auditoři
Evropská komise nastavila nedostatečnou kontrolu rozdělování a využívání peněz z mimořádného fondu obnovy podporujícího hospodářské oživení po pandemii covidu-19. Uvádí to středeční zpráva auditorů Evropského účetního dvora (EÚD), podle nichž by měly být finance z balíku obsahujícího 724 miliard eur lépe chráněny před možným zneužitím. Komise podle auditorů nekontroluje, zda státy při rozdělování peněz dohlížejí na dodržování unijního či vnitrostátního práva.
EU fond známý pod názvem Nástroj pro oživení a odolnost naplnila penězi z bezprecedentní společné půjčky a začala je rozdělovat předloni. Nejvíce má putovat do Itálie a Španělska, Česko může získat okolo 180 miliard korun. Všechny členské země musí před postupnou výplatou peněz prokázat splnění řady reformních milníků, jimiž chce komise mimo jiné zajistit, aby se peníze využily zejména na ekologické a digitální transformace.
Podle auditorů je však problematické, že pravidla fondu na rozdíl od běžných strukturálních fondů přesně nestanovují odpovědnost za dodržování unijních a národních norem.
"Lidé budou novým způsobům financování EU důvěřovat jen tehdy, když budou mít jistotu, že se jejich peníze vynakládají řádně. V současné době je míra jistoty, kterou komise v případě hlavního fondu EU na podporu oživení po pandemii může poskytnout, nedostatečná a nedostatečné je také vyvozování odpovědnosti na úrovni EU," prohlásil ve středu předseda EÚD Tony Murphy.
Komise začala vyplácet peníze velké většině členských zemí, kvůli problémům s respektováním principů právního státu je zatím nedostávají Maďarsko a Polsko. Země obdržely prvních 13 % svého podílu v roce 2021 v rámci předfinancování, poté jim Brusel posílá další částky v závislosti na plnění milníků. Zatím komise rozdělila zhruba pětinu celkového balíku.
Auditoři vidí jako problém i to, že podle nich není jasné, co bude s již vyplacenými penězi v případě zrušení některého financovaného projektu. Kromě toho nebylo podle EÚD dlouho jasné, jakou částku komise členské zemi zmrazí, pokud milníky splní jen částečně. Účetní dvůr ve zprávě vyzval unijní exekutivu, aby nedostatky napravila. Komise chce podle auditorů v příštích letech podrobněji prověřovat, zda kontroly dodržování pravidel prováděné jednotlivými zeměmi jsou dostatečné.