Evropské akcie po pondělním propadu v úterý výrazně posílily

Evropské akcie po pondělním propadu, za kterým stály obavy z důsledků krachu amerických finančních ústavů Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank, v úterý výrazně posílily.
Panevropský index STOXX Europe 600 si v úterý připsal 1,53 % a uzavřel na 449,56 bodu. Zaznamenal tak nejprudší jednodenní nárůst od začátku letošního roku. Hlavní index frankfurtské burzy DAX vzrostl o 1,83 % na 15 232,83 bodu, index pařížské burzy CAC 40 přidal 1,86 % na 7 141,57 bodu a index londýnské burzy FTSE 100 si připsal 1,17 % na 7 637,11 bodu.
V pondělí panevropský ukazatel klesl o 2,42 %, což byl naopak nejprudší jednodenní pokles od začátku letošního roku. Index v pondělí klesl už třetí obchodní seanci za sebou. Za tyto tři obchodní dny přitom ztratil téměř čtyři procenta.
Index sledující akcie evropských bank v úterý posílil o 2,5 %. V pondělí se o 5,8 % propadl, což byl jeho nejvýraznější jednodenní pokles za více než rok.
"Výprodej byl skutečně přehnaný," uvedl analytik Gerry Fowler z UBS. "Odolnost evropského bankovního sektoru je větší, než se lidé domnívali," dodal.
K růstu akciových trhů v úterý přispěly údaje o dalším poklesu inflace ve Spojených státech, které podpořily očekávání, že americká centrální banka příští týden nepřikročí k výraznějšímu zvýšení úrokových sazeb.
Pozornost investorů se upírá i ke čtvrtečnímu zasedání Evropské centrální banky. Doposud se předpokládalo, že ECB úroky zvýší o půl procentního bodu, analytici z Deutsche Bank v úterý nicméně uvedli, že v důsledku krachu americké SVB nyní považují za pravděpodobnější zvýšení o čtvrt procentního bodu.
Nejdůležitější úterní události na evropských trzích
- Francouzský mediální konglomerát Vivendi exkluzivně jedná s firmou International Media Invest (IMI), dceřinou společností Czech Media Invest (CMI) Daniela Křetínského, o jejím převzetí stoprocentního podílu ve firmě Editis. Vivendi o tom v úterý informovala v tiskové zprávě. Editis je druhé největší vydavatelství ve Francii. Transakci bude muset schválil Evropská komise.
- Švýcarská banka Credit Suisse zjistila závažné nedostatky ve svých finančních výkazech a kontrolních postupech za poslední dva roky a podnikne kroky k nápravě neúčinných kontrolních postupů, kterými se řídí při sestavování svých finančních výkazů. Uvedla to banka v úterním prohlášení. Dodala ale, že její výkazy za roky 2022 a 2021 "věrně zobrazují" její finanční situaci.
- Evropský parlament (EP) v úterý schválil trojici právních předpisů klimatického balíku Fit for 55. Ty mimo jiné zpřísní nároky na členské státy ohledně snížení emisí v odvětvích, která dosud nejsou zahrnuta v systému emisních povolenek. Míra snížení bude úměrná výkonnosti ekonomik, v případě Česka je to 26 %. Druhá norma se týká posílení schopnosti krajiny pohlcovat uhlíkové emise a třetí revize trhu s emisními povolenkami.
- Země Evropské unie se chtějí vrátit k dodržování společných fiskálních pravidel, která však mají lépe odrážet ekonomickou realitu doby ovlivněné pandemií covidu-19 a války na Ukrajině. Ministři financí unijních zemí v úterý podpořili obecné principy reformy rozpočtových a dluhových pravidel navržené loni Evropskou komisí, na všech podrobnostech se však zatím neshodují. Podle českého ministra financí Zbyňka Stanjury se čeká debata například o přijatelnosti výjimek pro jednotlivé státy.
- Spolkový správní soud v Lipsku v úterý potvrdil zákonnost rozhodnutí německé vlády převzít kontrolu nad dvěma dceřinými společnostmi ruského ropného koncernu Rosněfť. Vláda kancléře Olafa Scholze správcovství převzala loni v září v zájmu zajištění energetické bezpečnosti země, s čímž ale ruský koncern nesouhlasil a postup Německa napadl u soudu.
- Spojené království: Míra nezaměstnanosti za tři měsíce do ledna zůstala na 3,7 % (odhad: 3,8 %), počet nezaměstnaných se v únoru snížil o 11,2 tisíce (odhad: -12,4 tisíce, leden: -30,3 tisíce, revidováno z -12,9 tisíce).
Výsledková sezóna
- Německé automobilové skupině Volkswagen v roce 2022 vzrostl čistý zisk na 15,8 miliardy eur, to je v meziročním srovnání nárůst o 2,6 procenta. Koncern to v úterý uvedl ve výroční zprávě. Tržby společnosti vzrostly o 11,6 procenta na více než 279 miliard eur.
- Italské pojišťovně Generali stoupl v loňském roce provozní zisk o 11,2 procenta na rekordních 6,5 miliardy eur. Vyšší úrokové sazby podpořily segment životního pojištění a segment neživotní pojištění se ukázal být odolný. Čistý zisk se i přes ztrátu 154 milionů eur z ruských investic zvýšil o 2,3 procenta na 2,91 miliardy eur. Hrubé předepsané pojistné stouplo o 1,5 procenta na 81,5 miliardy eur.
Zdroj: CNBC, ČTK