US MARKETOtevírá za: 2 h 36 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Tuzemská inflace v dubnu spadla na 1,8 %, potvrdil ČSÚ

Inflace v Česku v dubnu prudce zpomalila. Český statistický úřad ve finální zprávě potvrdil, že meziročně se spotřebitelské ceny zvýšily o 1,8 % po růstu o 2,7 % v březnu. Meziměsíčně ceny klesly o 0,1 %.

Tomáš Beránek
Tomáš Beránek
13. 5. 2025 | 9:02
Inflace

"Meziroční růst spotřebitelských cen v dubnu výrazně zeslábl, 1,8 % je nejnižší hodnota od března 2018. Zpomalení růstu cen bylo ovlivněno jak loňskou srovnávací základnou, tak pokračujícím poklesem cen pohonných hmot," vysvětluje vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

ČR - meziroční inflace (v %)

Trading Economics

ČR - meziroční míra spotřebitelské inflace (v %)

Nejvyšší meziroční inflace byla v kategorii vzdělávání (+11,1 %), stravování a ubytování (+5 %) a potravin a nealkoholických nápojů (+4,1 %), nejslabší naopak v oddíle doprava (-3,2 %), odívání a obuv (-2 %) nebo pošta a telekomunikace (+0,4 %). S ohledem na váhy jednotlivých kategorií ve spotřebním koši byla meziroční inflace tažena potravinami a nealkoholickými nápoji (příspěvek 0,7 procentního bodu), opačným směrem působila hlavně doprava (-0,3 procentního bodu). Ceny zboží v dubnu v souhrnu meziročně narostly o 0,2 % a ceny služeb se zvýšily o 4,7 %.

 

Inflace v ČR - vývoj cen podle oddílů

ČSÚ

Inflace v ČR - vývoj cen podle oddílů

"Pohled na detailnější data potvrzuje dojem, který dělal už předběžný odhad, tedy že strmý propad inflace z březnových 2,7 % byl způsoben hlavně efektem srovnávací základny a volatilními položkami, tedy potravinami, nápoji a pohonnými hmotami. Zatímco v dubnu loňského roku tyto kategorie meziměsíčně nezvykle silně poskočily nahoru, v tom letošním překvapily opačným směrem, což s sebou strhlo celou inflační statistiku. Naproti tomu poptávkové kategorie, méně ovlivněné nepředvídatelnými výkyvy cen komodit na světovém trhu, vykazují smíšený obrázek," říká hlavní ekonom společnosti INVESTIKA Vít Hradil.

Pozitivně lze podle něj hodnotit meziměsíční zlevnění oděvů a obuvi, které není pro toto období obvyklé a patrně představuje korekci předchozího enormního zdražování. Příznivé je podle Hradila i výraznější zlevnění rekreací. "Naopak zazlobily ceny vybavení domácnosti, ještě více pak ubytovací služby. Přibližně standardně se vyvíjely ceny v oddíle bydlení, kde se ale patrně navzájem vykrátily dva protichůdné vlivy, tedy zlevňující energie a zdražující nemovitosti včetně nájmů," pokračuje.

"V souhrnu bychom dubnovou 'krásně nízkou' inflaci nepřeceňovali, protože byla snižována statistickými efekty a položkami, na které se nelze dlouhodobě spolehnout. Už v květnu podle nás inflace povyroste na 2,1 %, v červnu pak až na 2,6 %. V průměru za celý letošní rok pak podle nás míří k 2,3 %," dodává Vít Hradil.

Ekonom Štěpán Křeček ze společnosti BH Securities očekává, že pokles meziroční inflace pod 2% cíl České národní banky podpoří úvahy o dalším snižování úrokových sazeb. Minulý týden bankovní rada základní sazbu zredukovala o čtvrt procentního bodu na 3,50 %. "Lze očekávat, že v průběhu roku se úrokové sazby budou dále snižovat, což povede ke zlevňování úvěrů," říká Křeček.

"Na začátku letošního roku meziroční inflace byla 2,7 až 2,8 %. V druhé polovině roku lze podle mě přece jen očekávat stabilizaci kolem 2 % nebo i mírně níže. Tento předpoklad je založen na tom, že v dalších měsících dojde ke zpomalení růstu světové i české ekonomiky v návaznosti na americká cla, což se mimo jiné promítne i přetlakem dovozu zboží z Číny do Evropské unie. Ceny zboží tak zůstanou utlumené, podobně jako ceny ropy a s nimi i ceny pohonných hmot. Se slabším hospodářským růstem a restriktivnější měnovou politikou by měla pozvolna ustupovat zatím stále vyšší inflace ve službách. V souhrnu tak za celý rok lze podle mě očekávat meziroční růst spotřebitelských cen o 1,9-2,3 %," dodává hlavní ekonom společnosti Citfin Miroslav Novák.

"Pro letošní rok čekáme celoroční průměrnou inflaci na úrovni 2,4 %, což by znamenalo stejný celoroční růst spotřebitelských cen jako loni. V květnu a červnu lze čekat mírné zrychlení celkové inflace, zejména v důsledku vývoje cen potravin, pro letošní druhé pololetí ale čekáme, že inflace v některých měsících opět klesne do blízkosti 2% inflačního cíle České národní banky, případně mírně pod něj. Z pohledu ČNB byla dunová inflace nižší, než se čekalo, méně dobrou zprávou je ale pro banku zrychlení růstu cen ve službách, jakkoli zřejmě půjde spíše o jednorázový výkyv. Centrální banka ale momentálně nikam nespěchá, bankovní rada v květnu snížila repo sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,50 % a pro červen očekáváme sazby beze změny s tím, jak bude chtít vyhodnocovat jak nová data z české ekonomiky, tak důležité vnější vlivy v čele s vývojem v oblasti cel. Očekáváme, že ČNB opět sníží úroky až v srpnu, kdy bude mít k dispozici čerstvou prognózu vývoje české ekonomiky. Poté by úroky české centrální banky mohly zůstat po delší dobu stabilní," připojuje svůj výhled Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Zdroj: ČSÚ, INVESTIKA

Česká ekonomikaČeská republikaInflace
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa