Evropské akcie ve středu krvácely, Credit Suisse byla během dne ve volném pádu

Evropské akcie ve středu pokračovaly ve velmi volatilním týdnu a výrazně zlevnily. Pod prodejním tlakem byly opět bankovní tituly, obchodování s některými z nich muselo dokonce být pozastaveno. Po pádu americké Silicon Valley Bank byla tentokrát pozornost zaměřena na evropské jméno Credit Suisse, jejíž akcie se během dne zřítily o více než 30 %. V závěru obchodního dne se akciím druhé největší švýcarské banky podařilo část ztrát umazat. Společně s bankami se svezl dolů i energetický sektor.
Panevropský index STOXX Europe 600 ve středu ztratil 2,92 % a uzavřel na 436,45 bodu. Zaznamenal tak nejvýraznější jednodenní propad za více než rok. Hlavní index frankfurtské burzy DAX odepsal 3,27 % na 14 735,26 bodu, index pařížské burzy CAC 40 korigoval o 3,58 % na 6 885,71 bodu a index londýnské burzy FTSE 100 poklesl o 3,83 % na 7 344,45 bodu.
Panevropský bankovní index STOXX 600 Banks ve středu odepsal výrazných 6,92 %. Energetický index STOXX 600 Oil & Gas zůstal za bankami se ztrátou 6,70 % v těsném závěsu.
Důvodem propadu akcií Credit Suisse (-24,24 %) bylo vyjádření největšího investora, kterým je finanční ústav Saudi National Bank (SNB), že už nemůže švýcarské bance poskytnout další finanční pomoc. Ve středu dopoledne bylo obchodování s akciemi Credit Suisse několikrát pozastaveno. Během jednoho roku se cena akcií banky propadla už o 76,23 %.
Pozornost investorů se upírá i ke čtvrtečnímu zasedání Evropské centrální banky. Doposud se předpokládalo, že ECB úroky zvýší o půl procentního bodu, analytici z Deutsche Bank v úterý nicméně uvedli, že v důsledku krachu SVB nyní považují za pravděpodobnější zvýšení o čtvrt procentního bodu.
Nejdůležitější středeční události na evropských trzích
- Akcie druhé největší švýcarské banky Credit Suisse ve středu prudce klesly. Důvodem je vyjádření největšího investora Credit Suisse, kterým je finanční ústav Saudi National Bank, že už nemůže švýcarské bance poskytnout další finanční pomoc.
- Německý výrobce luxusních automobilů BMW počítá v letošním roce s nárůstem odbytu a s přetrvávajícími vysokými cenami nových aut. Firma ve středu také uvedla, že očekává výrazný pokles hrubého zisku. Kromě toho potvrdila, že hrubý zisk loni zvýšila téměř o polovinu na rekordních 23,5 miliardy eur.
- Britský Úřad pro rozpočtovou odpovědnost (OBR) zlepšil svůj odhad vývoje britského HDP a nově předpovídá, že Británie se letos vyhne technické recesi, uvedl ve středu britský ministr financí Jeremy Hunt při oznamování rozpočtových plánů vlády. Zároveň tlumočil předpověď OBR, že inflace do konce roku klesne o více než dvě třetiny na 2,9 procenta.
- Míra inflace v Polsku v únoru vzrostla na 18,4 procenta z lednové hodnoty 16,6 procenta. Ve středu to oznámil polský statistický úřad. Guvernér polské centrální banky Adam Glapiński uvedl, že navzdory pokračujícímu růstu spotřebitelských cen je další zvýšení úrokových sazeb nepravděpodobné. Základní úrok je v Polsku na 6,75 procenta.
- Průmyslová výroba v Evropské unii se v lednu vrátila k růstu. Podle sezónně přepočtených údajů se zvýšila ve srovnání s předchozím měsícem o 0,3 procenta po poklesu o 0,6 procenta v prosinci. K růstu přispělo zvýšení produkce polotovarů. Ve středu to uvedl evropský statistický úřad Eurostat.
- Německou ekonomiku letos čeká pokles o 0,1 procenta, v příštím roce se ale vrátí k růstu, který dosáhne 1,7 procenta. Příští rok se také normalizuje míra inflace. Ve středu to v aktualizované prognóze hospodářského vývoje uvedl ekonomický institut Ifo. Výrazně optimističtější je institut IfW, podle jehož propočtů se hrubý domácí produkt Německa v letošním roce zvýší o 0,5 procenta. S růstem letos počítá i německá vláda, která jej odhaduje na 0,2 procenta.
- Německo: Index velkoobchodních cen v únoru meziročně vzrostl o 8,9 % (odhad: +8,8 %, leden: +10,6 %) a meziměsíčně se zvýšil o 0,1 % (odhad: -1,3 %, leden: +0,2 %).
Výsledková sezóna
- Španělská společnost Inditex, která je mimo jiné majitelem obchodů s oblečením Zara, loni pod novým vedením zvýšila čistý zisk o 27 procent na rekordních 4,1 miliardy eur. Prodej oděvů přesáhl úroveň z doby před pandemií covidu-19, firma těžila z vysoké poptávky v povánočních výprodejích a příliš jí neuškodilo ani rozhodnutí zastavit činnost v Rusku. Inditex, který je největším prodejcem oděvů na světě, to ve středu uvedl na webu. Na začátku roku se dařilo i švédskému konkurentovi H&M.
- Rakouské pojišťovnické skupině Vienna Insurance Group (VIG) loni stoupl čistý zisk o 24 % na 465,9 milionu eur. Zisk před zdaněním dosáhl 562,4 milionu eur, a byl tak meziročně vyšší o 10 %. Vyplývá to z kompletní sady čísel za rok 2022, kterou společnost zveřejnila ve středu. VIG navrhuje vyplatit ze zisku za loňský rok dividendu 1,30 eura na akcii, ze zisku z předloňského roku vyplatila 1,25 eura na akcii.
- Výsledky E.ON za rok 2022: Čistý zisk meziročně klesl o 61 % na 1,83 miliardy EUR, upravený EBITDA vzrostl o 2 % na 8,06 miliardy EUR.
Zdroj: CNBC, ČTK