Evropské akcie v pondělí výrazně oslabily, čeká se na rozhodnutí Fedu

Evropské akcie v pondělí výrazně oslabily, v červených číslech skončila většina sektorů. Nedařilo se především akciím ze zdravotnického odvětví a špatně si vedly také banky.
Panevropský index STOXX Europe 600 ubral 1,13 % na 456,72 bodu, britský FTSE 100 uzavřel se ztrátou 0,76 % na 7 562,94 bodu, německý DAX oslabil o 1,05 % na 15 727,12 bodu a francouzský CAC 40 korigoval o 1,39 % na 7 276,14 bodu.
Cenné papíry banky Société Générale odepsaly přes 12 %. Investoři nyní s napětím čekají na rozhodnutí americké centrální banky o nastavení úrokových sazeb - to bude oznámeno ve středu večer. ECB minulý týden zvýšila úrokové sazby o 25 bazických bodů.
ECB zahájila zvyšování úrokových sazeb loni v červenci. Tehdy základní sazbu zvýšila na 0,50 % z rekordního minima 0 %, na kterém ji držela od roku 2016. Zvyšování nákladů na úvěry obvykle pomáhá snížit inflaci, zároveň má však negativní dopad na hospodářský růst.
Nejdůležitější pondělní události na evropských trzích
- Západní firmy, které podnikají v Rusku i po invazi jeho vojsk na Ukrajinu, mají v zemi miliardové zisky. Kreml ale brání zemím, které nepovažuje za přátelské, v přístupu k těmto penězům. Firmy ze zahraničí loni vykázaly v Rusku zisk asi 20 miliard USD, z toho 18 miliard USD vydělaly firmy ze zemí, které nejsou považované za přátelské. S odvoláním na údaje Kyjevské ekonomické školy (KSE) to napsal britský list Financial Times.
- Centrální banky v eurozóně i v Británii musejí pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, aby odvrátily takzvanou stagflaci, tedy kombinaci stagnující ekonomiky a vysoké inflace. Podle agentury Bloomberg to řekl americký ekonom Nouriel Roubini, který je známý svými pesimistickými prognózami.
- Španělská letecká společnost Volotea uvažuje o vstupu na madridskou akciovou burzu. Firma si najala banky Morgan Stanley a Barclays, aby připravily případnou primární veřejnou nabídku (IPO) jejích akcií. S odvoláním na své zdroje o tom v pondělí informoval španělský list Expansión.
- Vzhledem ke křehkému stavu ekonomiky se Evropské centrální bance může podařit vrátit inflaci v eurozóně na dvouprocentní cíl dříve, než se nyní předpokládá. Uvedla to viceguvernérka portugalské centrální banky Clara Raposová. Dodala, že není pesimistka, pokud se týká výhledu ekonomiky, ale má obavy, že pokles poptávky po vývozu by mohl ještě více zatížit ekonomiku, která už teď bojuje s tím, aby si udržela růst.
- Německá ekonomika v aktuálním čtvrtletí zřejmě klesne, očekává německá centrální banka. Průmysl je v recesi a soukromá spotřeba na růst hospodářství podle ní nestačí. Deutsche Bundesbank, jak se oficiálně centrální banka v Německu nazývá, to v pondělí uvedla ve své pravidelné měsíční zprávě. Největší evropská ekonomika zaznamenala na přelomu roku krátkou recesi a ve druhém čtvrtletí stagnaci růstu. Pokles v aktuálním čtvrtletí by tak znamenal čtyři čtvrtletí v řadě s poklesem nebo stagnujícím růstem.
- Francouzská vláda ve snaze omezit inflaci plánuje povolit čerpacím stanicím prodávat pohonné hmoty se ztrátou, načas pozastaví platnost zákona z roku 1963. Informovala o tom v pondělí agentura Bloomberg, podle níž se Paříž snaží najít cesty, jak zmírnit růst spotřebitelských cen, aniž by zvyšovala už tak obrovské vynaložené veřejné prostředky.
- Čínská firma Alibaba plánuje v Turecku investovat dvě miliardy dolarů. S odvoláním na pondělní oznámení turecké divize internetového prodejce o tom informovala agentura Reuters. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan požádal šéfa Tesly Elona Muska, aby v Turecku postavil závod automobilky, uvedlo ředitelství prezidentského úřadu pro komunikaci. Erdoğan je ve Spojených státech na zasedání Valného shromáždění OSN.
- Spojené království: Index cen rezidenčních nemovitostí od Rightmove v září meziročně klesl o 0,4 % (srpen: -0,1 %) a meziměsíčně vzrostl o 0,4 % (srpen: -1,9 %).
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality
