Evropské akcie v pondělí zpevnily, investoři čekali na první slova Trumpa ve funkci prezidenta
Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo v zelených číslech, z hlavních burz se nejlépe vedlo frankfurtské. Investoři upínali pozornost k americkému Kapitolu a druhé inauguraci Donalda Trumpa.
Panevropský index STOXX Europe 600 posílil o 0,05 % na 523,87 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,18 % na 8 520,54 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,42 % na 20 990,31 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,31 % na 7 733,50 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se dařilo mimo jiné akciím společností Nemetschek (+10,38 %), Lanxess (+5,10 %) nebo Raiffeisen Bank International (+3,84 %). Pod nulou naopak seanci zakončily cenné papíry firem CVC Capital Partners (-4,37 %), Novo Nordisk (-4,22 %) či Siemens Energy (-3,43 %).
Trhy se jeví jako obzvláště citlivé na vlnu výkonných nařízení, která Trump plánuje podepsat během prvního dne svého prezidentského období. Tato nařízení zahrnují oblasti energetiky i kryptoměn nebo třeba sociální platformu TikTok.
Euro a britská libra posílily vůči americkému dolaru, což jim zajistilo největší jednodenní zisky vůči americké měně za více než rok. Důvodem je zpráva, že nový prezident svůj první den v úřadu neuvalí cla na obchodní partnery Spojených států. Americké akcie rostly již po Trumpově listopadovém volebním vítězství, protože investoři sázejí na deregulaci a nižší daně.
Celosvětově však panují obavy z Trumpova slibu zavést univerzální cla na dovoz zboží do Spojených států. Ekonomové varují, že tato politika pravděpodobně přispěje k inflaci, zvýší tlak na americké spotřebitele a poškodí globální obchod i hospodářský růst. Na slavnostní večeři před inaugurací, která se konala v neděli večer, Trump uvedl, že plánuje během prvního dne svého druhého prezidentského období podepsat téměř 100 výkonných nařízení.
Investoři v Evropě se zároveň připravují na Světové ekonomické fórum v Davosu ve Švýcarsku, které se koná tento týden. Na každoročním setkání se v alpském letovisku sejdou političtí a obchodní lídři a další významné osobnosti, aby diskutovali o široké škále témat, včetně způsobů, jak zvýšit ekonomický růst, a výzev spojených s umělou inteligencí.
Nejdůležitější pondělní události na evropských trzích
- Český miliardář Daniel Křetínský patří mezi zájemce, které Berlín oslovil ohledně možné koupě státního podniku Uniper. Německo zvažuje prodej svého 99,12% podílu v této společnosti, jejíž hodnota činí 19 miliard eur, přičemž může jít o jednu z největších transakcí roku 2025.
- Americká těžební společnost Chevron projevila zájem o průzkum ložisek uhlovodíků jihozápadně od poloostrova Peloponés, uvedlo v pondělí řecké ministerstvo energetiky. Rozhodnutí o konkrétní lokalitě má být zveřejněno tento týden, následovat bude mezinárodní výběrové řízení.
- Šéf Rolls-Royce SMR Stephen Lovegrove uvedl, že společnost by mohla dokončit první modulární reaktor ve Velké Británii v roce 2032. O rok později by měl následovat reaktor v České republice. ČEZ má v Rolls-Royce SMR přibližně 20% podíl.
- Eurozóna: Stavební výroba v listopadu meziročně vzrostla o 1,4 % (říjen: stagnace, revidováno z +0,2 %) a meziměsíčně se zvýšila o 1,2 % (říjen: +0,8 %, revidováno z +1 %).
- Německo: Index výrobních cen v prosinci meziročně stoupl o 0,8 % (odhad: +1,1 %, listopad: +0,1 %), meziměsíčně se snížil o 0,1 % (odhad: +0,3 %, listopad: +0,2 %).
Zdroj: CNBC
Aktuality
