Americké akciové indexy uzavřely v úterý smíšeně. Dařilo se velkým technologickým titulům, ztrácel spotřebitelský sektor
Americký akciový trh v úterý jako celek rostl, defenzivněji sestavený index Dow nicméně korigoval předchozí růst. Index S&P 500 naopak zpevnil a od začátku roku se vyhoupl do mírného zisku. Investoři navázali na pondělní výrazné zisky, které přišly v reakci na zmírnění obchodního napětí mezi Spojenými státy a Čínou.
Index Dow odepsal 0,64 % na 42 140,43 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,72 % na 5 886,55 bodu a technologický Nasdaq Composite přidal 1,61 % a uzavřel na 19 010,08 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,92 % na 18,22 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvedl o 1,5 bazického bodu na 4,471 %. Ceny ropy vzrostly zhruba o 2,5 %, zlato přidalo půl procenta a stříbro zdražilo o procento. Dolarový index klesl asi o 0,8 % na 101 bodů a bitcoin se na konci dne obchodoval dražší asi o 1,9 % za 104 500 USD.
Dow stáhly do minusu zejména akcie UnitedHealth (-17,75 %). Ztrácely ale také Coca-Cola (-0,82 %) nebo Johnson & Johnson (-3,70 %). Dařilo se naopak akciím firem jako NVIDIA (+5,63 %; firma dodá 18 tisíc špičkových AI čipů do Saúdské Arábie), Broadcom (+4,89 %) nebo AMD (+4,01 %).
Index S&P 500 je těsně nad úrovní z konce roku 2024. Je to přitom jen pár týdnů, kdy se potácel o více než 15 % níže kvůli obavám z dopadů obchodních válek na ekonomiku a akciový trh. Obrat dokonala dohoda mezi USA a Čínou o 90denním přerušení platnosti extrémních cel.
K optimismu investorů přispěly i další faktory. Mírnější inflace (v dubnu 2,3 %) může Fedu dát prostor ke snižování úrokových sazeb, trh se může také dozvědět konkrétnější informace o daňových úlevách a lepší náladu podporují také velké objemy plánovaných investic.
Nejdůležitější úterní události na amerických trzích
- Meziroční míra inflace ve Spojených státech v dubnu dosáhla 2,3 %. To je o něco méně, než předpokládali ekonomové. Cla prezidenta Trumpa teprve začala dopadat na zpomalující americkou ekonomiku, upozornilo v úterní zprávě ministerstvo práce.
- Americký index optimismu malých podniků v dubnu opět klesl a je na nejnižší úrovni od začátku roku. Podíl firem hlásících neobsazené pracovní pozice se propadl na nejnižší úroveň za více než čtyři roky, což naznačuje ochlazování trhu práce.
- Investiční banka Goldman Sachs zvýšila svůj dvanáctiměsíční cíl pro index S&P 500 na 6 500 bodů v reakci na zmírnění obchodního napětí mezi USA a Čínou. Podle banky by mohl americký trh nadále těžit z obnovené důvěry.
- Microsoft propustí asi 6 000 zaměstnanců, což představuje 3 % jeho globální pracovní síly. Propouštění se dotkne různých úrovní a oddělení napříč geografickými oblastmi a má za cíl zjednodušení organizační struktury a snížení počtu manažerských vrstev. V centrále v Redmondu ve státě Washington bude propuštěno téměř 2 000 lidí. Podle firmy propouštění není reakcí na výkony zaměstnanců. Jedná se o největší vlnu od zrušení 10 000 pracovních míst v roce 2023.
- Navzdory nové obchodní dohodě mezi Spojeným královstvím a Spojenými státy nebude největší britský řetězec Tesco zařazovat americké hovězí do své nabídky. Společnost potvrdila, že nadále bude prodávat výhradně maso z Británie a Irska.
- Startup Hinge Health, který se specializuje na digitální fyzioterapii, oznámil plán vstoupit na burzu s cílem získat až 437 milionů dolarů. Firma nabídne zhruba 13,7 milionu akcií v cenovém rozmezí 28 až 32 dolarů, čímž by mohla dosáhnout tržní kapitalizace přes 2,4 miliardy dolarů.
- Bank of America oznámila záměr do konce roku 2027 otevřít více než 150 nových poboček ve Spojených státech. Rozhodnutí zdůrazňuje důležitost fyzické přítomnosti banky i v době rostoucího využívání digitálního bankovnictví.
- Americká fintech společnost Chime podala žádost o úpis akcií na burze Nasdaq. Chime se prezentuje jako technologická firma (nikoli banka), která poskytuje finanční služby, jako jsou debetní a kreditní karty, mikroúvěry a přímé vklady, přičemž hlavním zdrojem příjmů jsou interchange poplatky z plateb kartami. V prvním čtvrtletí 2025 vykázala firma čistý zisk 12,4 milionu dolarů při tržbách 518,7 milionu dolarů (meziročně +32 %). Aktivních uživatelů měla na konci března 8,6 milionu (meziročně +23 %), z nichž dvě třetiny využívají Chime jako svůj hlavní finanční nástroj. IPO přichází po období odkladů kvůli tržní nejistotě a obnovenému napětí v mezinárodním obchodě. Chime má podporu investorů jako Crosslink Capital, DST Global, General Atlantic a dalších a umístila se na 22. místě v žebříčku CNBC Disruptor 50 pro rok 2024. Výši plánovaného výnosu z IPO firma zatím nezveřejnila.
Zdroj: CNBC
Aktuality
