Evropské akcie v pátek zdražily, v týdenním horizontu se indexy na směru neshodly

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pátek skončilo v zelených číslech, v týdenním horizontu se ale indexy na směru neshodly. V závěru týdne se dařilo akciím automobilek, klesly naopak cenné papíry v odvětví těžby nebo v sektoru potravin a nápojů. Investoři nyní vyhlížejí zasedání centrálních bank, která jsou v plánu na příští týden - jednat budou Fed, ECB, Bank of England nebo ČNB.
Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek přidal 0,26 % na 455,17 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,05 % na 7 765,15 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,11 % na 15 150,03 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,02 % na 7 097,21 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 výrazně zpevnily akcie společností Dr. Martens (+6,76 %), J Sainsbury (+5,47 %) nebo THG (+5,41 %). Nedařilo se naopak cenným papírům firem H&M (-4,12 %), Rémy Cointreau (-3,72 %) či Airbus (-3,57 %).
Za celý uplynulý týden STOXX Europe 600 přidal 0,67 %, FTSE 100 se snížil o 0,07 %, DAX zpevnil o 0,77 % a CAC 40 se zvýšil o 1,45 %.
Nejdůležitější páteční události na evropských trzích
- Britský ministr financí Jeremy Hunt odmítl zprávy o tom, že vláda konzervativců nemá dlouhodobý plán, a představil priority pro růst britské ekonomiky. Británii vidí jako příští Silicon Valley, světové centrum inovace a moderních technologií, které bude "využívat výhod brexitu" k růstu. Hunt v pátek pronesl projev v londýnském sídle společnosti Bloomberg před novináři a zástupci velkých firem.
- Evropská unie v pátek o další půlrok prodloužila platnost hospodářských sankcí proti Rusku za jeho agresi na Ukrajině. Postihy zaměřené mimo jiné na obchod, energetiku či banky budou platit nejméně do konce července. Oznámila to Rada EU zastupující členské státy.
Výsledková sezóna
- Švédskému oděvnímu řetězci H&M se od září do listopadu snížil provozní zisk na 821 milionů švédských korun (SEK 1,7 miliardy Kč) z 6,26 miliardy SEK (13,3 miliardy Kč) o rok dříve. Firma to uvedla v pátečním sdělení. Je to výraznější pokles, než se čekalo. Druhý největší světový prodejce módy se potýkal s prudce rostoucími náklady a s oslabením spotřebitelské důvěry.
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Švédská audiostreamingová společnost Spotify plánuje propustit okolo 6 % zaměstnanců. Firma tak následuje americké technologické giganty, jako jsou Meta Platforms, Amazon nebo Alphabet. Aktuálně má švédská společnost necelých 10 000 zaměstnanců.
- Německý antimonopolní úřad zahájil řízení proti internetové platební službě PayPal. Důvodem je podezření z omezování hospodářské soutěže, informovaly v pondělí tiskové agentury.
- Finská společnost Nokia podepsala novou patentovou smlouvu s jihokorejským výrobcem elektroniky Samsung, oznámila v pondělí v tiskové zprávě. Dohoda umožní Samsungu používat technologie firmy Nokia v jeho produktech. Předchozí licenční dohoda mezi podniky vypršela na konci loňského roku.
- Eurozóna: Index spotřebitelské důvěry od Evropské komise v lednu stoupl na -20,9 bodu (odhad: -20 bodů, prosinec: -22,2 bodu).
- Spotřebitelská nálada v Německu se dále zlepšuje, zejména díky poklesu cen energií. Vyplývá to z průzkumu mezi přibližně dvěma tisíci německých spotřebitelů, jehož výsledky v úterý zveřejnil norimberský výzkumný institut GfK. Jeho index spotřebitelské nálady na únor se zvýšil na -33,9 bodu ze zpřesněné lednové hodnoty -37,6 bodu. Index tak vzrostl čtvrtý měsíc za sebou, jeho únorová hodnota ale mírně zaostala za očekáváním analytiků. Ti ji v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na -33 bodů.
- Podnikatelská aktivita v eurozóně se v lednu překvapivě vrátila k růstu, byť jen mírnému. Souhrnný index nákupních manažerů (PMI) podle předběžných údajů vzrostl na 50,2 bodu ze zpřesněné prosincové hodnoty 49,3 bodu. V úterý to uvedla společnost S&P Global, která index sestavuje. Ekonomický pokles v bloku podle analytiků proto nemusí být tak hluboký, jak se zdálo, a měnová unie by se mohla vyhnout recesi.
- Německá vláda vidí výhled ekonomiky nyní optimističtěji, než jej viděla v závěru loňského roku. Její aktualizovaný výhled předpokládá, že hrubý domácí produkt Německa se v letošním roce zvýší o 0,2 %, zatímco loni v říjnu vláda předpovídala hospodářský pokles o 0,4 %. S odvoláním na zdroje obeznámené s vládními prognózami o tom v úterý informovala agentura Bloomberg.
- Vývoz z Německa do Ruska loni klesl o 45 % na 14,6 miliardy eur, nejnižší úroveň od roku 2003. Ukazují to předběžná data německého Výboru pro hospodářské vztahy s východní Evropou, na která se odvolává agentura Reuters. Za propadem je vliv sankcí, které západní státy zavedly vůči Rusku po jeho invazi na Ukrajinu.
- Francie: Kompozitní PMI v lednu podle předběžných dat S&P Global 49 bodů (odhad: 49,5 bodu, prosinec: 49,1 bodu), PMI pro sektor služeb 49,2 bodu (odhad: 49,8 bodu, prosinec: 49,5 bodu), výrobní PMI 50,8 bodu (odhad: 49,6 bodu, prosinec: 49,2 bodu).
- Německo: Kompozitní PMI v lednu podle předběžných dat S&P Global 49,7 bodu (odhad: 49,6 bodu, prosinec: 49 bodů), PMI pro sektor služeb 50,4 bodu (odhad: 49,6 bodu, prosinec: 49,2 bodu), výrobní PMI 47 bodů (odhad: 47,9 bodu, prosinec: 47,1 bodu).
- Spojené království: Kompozitní PMI v lednu podle předběžných dat S&P Global 47,8 bodu (odhad: 49,1 bodu, prosinec: 49 bodů), PMI ve službách 48 bodů (odhad: 49,7 bodu, prosinec: 49,9 bodu), výrobní PMI 46,7 bodu (odhad: 45,5 bodu, prosinec: 45,3 bodu).
- Německá vláda podle očekávání zlepšila hospodářský výhled pro letošní rok a už nepočítá s poklesem ekonomiky, navzdory přetrvávajícím negativním dopadům války na Ukrajině. Hrubý domácí produkt Německa se letos podle nové prognózy zvýší o 0,2 %, oznámila ve středu vláda. V říjnovém výhledu předpovídala, že HDP letos o 0,4 % klesne. Lépe vypadá i výhled inflace.
- Hodnota dovozu produktů a surovin z Ruska do zemí Evropské unie od února do září loňského roku kvůli omezením vyvolaným invazí na Ukrajinu klesla o třetinu, u vývozu bezmála o polovinu. Nejvýrazněji se propadl dovoz uhlí, plynu, hnojiv, železa a ropy. Vyplývá to z údajů zveřejněných ve středu evropským statistickým úřadem Eurostat. Podle nich tvořil loni v únoru dovoz z Ruska 6,4 % veškerého importu ze třetích zemí, kdežto v září už jen 3,8 %. U vývozu klesl podíl exportu do Ruska z 2,3 % na 1,1 %.
- Podnikatelská nálada v Německu se v lednu znovu zlepšila. Největší evropská ekonomika zahájila rok mírnější inflací a s lepším hospodářským výhledem. Ve středu to oznámil mnichovský ekonomický institut Ifo. Index podnikatelské nálady na měsíc leden se zvýšil na 90,2 bodu z prosincové hodnoty 88,6 bodu. Údaj je v souladu s očekáváním analytiků. Firmy výrazně méně pesimisticky hodnotí výhled svého podnikání, se současnou situací jsou o něco méně spokojené.
- Spojené království: Index výrobních cen v prosinci meziročně stoupl o 14,7 % (odhad: +13,9 %, listopad: +16,2 %), meziměsíčně se snížil o 0,8 % (odhad: +0,7 %, listopad: -0,1 %).
- Německé ministerstvo financí ve čtvrtek důrazně odmítlo návrhy na nový společný dluh Evropské unie. Krok, který podporují Francie, jihoevropské země či předseda Evropské rady Charles Michel, není podle Berlína potřebný a vyslal by trhům špatný signál. Informovala o tom agentura Reuters.
- Nálada mezi německými exportéry se v lednu čtvrtý měsíc za sebou zlepšila a dostala se na nejlepší úroveň za téměř rok. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky ve čtvrtek zveřejnil mnichovský výzkumný institut Ifo. Index očekávání německých exportérů vzrostl na 4,3 bodu z prosincových dvou bodů. Vyšplhal se tak na nejvyšší úroveň od loňského února.
- Největší evropská softwarová společnost SAP hodlá v rámci restrukturalizace zrušit asi 3 000 pracovních míst. To představuje zhruba 2,5 % její celkové pracovní síly. Firma se tím připojila k řadě dalších technologických podniků, které snižováním počtu zaměstnanců reagují na zhoršené hospodářské vyhlídky.
- Úplné převzetí zadlužené energetické společnosti EdF francouzským státem se odkládá. Firma to oznámila po středečním rozhodnutí úřadu pro dohled nad trhem AMF. Čeká se na rozhodnutí pařížského soudu o opodstatněnosti žaloby minoritních akcionářů, kteří dohodu o převzetí napadli.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Logitech International v 3QFY2023: Čistý zisk klesl meziročně z 210 milionů USD na 140,2 milionu USD, tržby se snížily o 22 % na 1,27 miliardy USD.
- Britský výrobce luxusních aut Jaguar Land Rover (JLR) se v třetím finančním čtvrtletí vrátil k zisku. Přispěla k tomu lepší dostupnost polovodičů i nárůst prodeje nových modelů. Za období od října do prosince vykázala automobilka zisk před zdaněním 265 milionů liber, zatímco loni měla za odpovídající období ztrátu devět milionů liber.
- Tržby výrobce luxusního zboží LVMH v loňském roce stouply téměř o čtvrtinu na rekordních 79,2 miliardy eur. Silná byla poptávka po módě a koženém zboží, vysoký růst však zaznamenaly téměř všechny segmenty. Stejným tempem vzrostl i provozní zisk, který činil 21 miliard eur. Uvedla to společnost ve čtvrtečním prohlášení.
Zdroj: CNBC