Facebook vytvořil zvláštní tým dohlížející na obsah o sporu Izraele a Hamásu

Americká technologická společnost Facebook ve středu oznámila, že minulý týden zahájila provoz zvláštního operačního centra, jehož úkolem je moderovat na jejích sociálních sítích obsah týkající se současného konfliktu mezi Izraelem a palestinským Hamásem. Reaguje tím na zvýšené šíření projevů nenávisti a výzev k násilnostem, které se ohledně střetu na Blízkém východě v posledních dnech objevují na internetu.

"Toto operační centrum nám umožňuje zblízka monitorovat situaci tak, abychom mohli rychleji odstraňovat obsah, který porušuje naše zásady komunity, a zároveň abychom se vypořádali rychleji s případnými pochybeními při jejich vynucování," řekla podle agentury Reuters reportérům viceprezidentka Facebooku Minka Bickertová. "Dělali jsme to tak i v minulosti, když panuje bezpečnostní hrozba a víme, že se prostředí rychle promění," dodala s tím, že podobný postup společnost přijala například při kalifornských požárech nebo volbách v Brazílii.

Společnost do centra najala rodilé mluvčí arabštiny a hebrejštiny, kteří procházejí příspěvky nebo naopak znovu zpřístupňují ty, které podle nich automatické algoritmy odstranily neprávem. Nový orgán bude podle Facebooku fungovat tak dlouho, jak to bude nutné.

Sociální média se v posledních dnech stala součástí střetu mezi Izraelem a hnutím Hamás, které ovládá Pásmo Gazy. Videoplatforma YouTube například tento týden odstranila reklamu zaplacenou izraelskou vládou, která podle ní porušila zásady ohledně zobrazování násilností. List The New York Times ve středu upozornil, že židovští extremisté vytvořili stovky skupin na komunikační platformě WhatsApp, jež patří Facebooku, ve kterých domlouvali útoky na Palestince. Na sociálních sítí se rovněž šíří řada falešných práv a starších manipulativních videí, jimiž se obě strany sporu navzájem očerňují a vyvolávají další spory.

Sociální média však čelila rovněž obviněním z cenzury. Server Buzzfeed News minulý týden napsal, že síť Instagram, jež rovněž patří Facebooku, omylem smazala obsah týkající se mešity Al-Aksá na jeruzalémské Chrámové hoře. Tam před vypuknutím vzájemného ostřelování Izraele a Hamásu docházelo ke střetům izraelské policie s Palestinci. Nadace Thomson Reuters rovněž uvedla, že na Instagramu a Facebooku zmizely některé příspěvky týkající se možného vystěhování palestinských rodin z východojeruzalémské čtvrti Šajch Džarráh, které je jednou z příčin nynějšího sporu. Správci sítí však smazání příspěvků sváděli na technické problémy.

Viceprezident Facebooku Nick Clegg a další vysocí činitelé firmy podle mluvčího Facebooku v úterý hovořili s palestinským premiérem Muhammadem Ištajjou. Již dříve se přitom spojili rovněž s izraelským ministrem obrany Bennym Gantzem.

Facebook už před časem ze svých platforem vykázal Hamás a maže i příspěvky, které propagují či oslavují jeho činnost. Izrael, Spojené státy i Evropská unie toto palestinské hnutí považují za teroristickou skupinu.

Zdroj:
ČTK
Facebook
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Sociální sítě
Přestat sledovat

Videotéka

22. 9. 2021 17:07
Tibor Bokor: Automobilový průmysl se promění kvůli tlaku na ekologii, sdílení aut změní pravidla…
Přestat sledovat
Sdílená ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
21. 9. 2021 12:07
Igor Müller (NN Investment Partners): Ve střední a východní Evropě jsou stále velice atraktivně…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Varšavská burza
Přestat sledovat
20. 9. 2021 12:00
Investorský magazín: Skončí v dohledné době nemovitostní horečka v Česku?
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
20. 9. 2021 9:30
Petr Novotný (Investiční web): Trh řeší problémy Evergrande a jejich možné dopady, ceny akcií se…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat