Hodnota fintech firem oblíbených za pandemie klesla o půl bilionu dolarů
Hodnota finančně-technologických firem, které zazářily hlavně za pandemie, kdy lidé museli zůstávat doma, už se na akciových burzách snížila téměř o půl bilionu dolarů. Od začátku roku 2020 se jen ve Spojených státech vydalo na burzu více než 30 takových podniků, ukazují data společnosti CB Insights. Investoři v té době věřili, že podobné firmy budou těžit z dlouhodobého trendu postupné digitalizace, kterému pandemie zpočátku hodně nahrávala.
Od té doby se ale spousta věcí změnila. Zaprvé jsou zde obavy ze silného růstu úrokových sazeb, absence zisků a nevyzkoušený podnikatelský model v situaci, kdy globální ekonomika podle názoru části analytiků směřuje do recese. Akcie finančně-technologických firem tak jsou nyní na opačném konci někdejší obliby a investoři se jich začali už na začátku roku masivně zbavovat.
Akcie finančně-technologických firem, které jsou na burze teprve krátce, podle analýzy britského ekonomického listu Financial Times (FT) od začátku roku oslabily v průměru o více než 50 %. Index Nasdaq Composite, což je ve Spojených státech hlavní cenový indikátor vývoje cen akcií převážně technologických firem, za tu dobu odepsal kolem 29 %. Kumulativní tržní kapitalizace pak od začátku roku klesla o 156 miliard USD. Pokud by se u těchto akcií brala v úvahu cenová maxima, pak by se kumulativní tržní kapitalizace snížila o 460 miliard dolarů.
Aktualizovaný čtvrtletní výhled, který minulý týden poskytla on-line úvěrová společnost Upstart, pak dokresluje problémy, kterým finančně-technologické firmy v současné době čelí. Firma, která o sobě tvrdí, že při rozhodování o spotřebitelských půjčkách využívá umělou inteligenci, z poklesu příjmů a ztrátového hospodaření viní podle ní překotný vývoj v ekonomice. To ostře kontrastuje se stejným obdobím loni, kdy meziroční růst tržeb v důsledku uzávěr v roce 2020 dosáhl více než 1 000 %. Potíže zasáhly i zavedenější firmy, jako jsou PayPal či Block, dříve známý jako Square. Jejich souhrnná tržní kapitalizace od začátku roku klesla téměř o 300 miliard dolarů.
Propad hodnoty firem na veřejných trzích se odráží i v ohodnocení soukromých společností. Například společnost Klarna v posledním kole financování na začátku tohoto měsíce snížila své ohodnocení ze 46 miliard USD na méně než sedm miliard dolarů. List The Wall Street Journal (WSJ) pak informoval, že o více než čtvrtinu své ocenění snížila i společnost Stripe.
Analytik společnosti Mizuho Dan Dolev řekl, že finančně-technologické firmy byly první částí technologického sektoru, která bude z protipandemických omezení citelně těžit. Týkalo se to podle něj hlavně firem zaměřených na digitální platby, protože když lidé museli zůstávat doma, nakupovali mnohem více on-line.
"Teď procházejí až příliš silnou korekcí, ještě před jinými sektory," poznamenal Dolev k propadu cen akcií těchto firem. Řada těchto podniků se podle něj v druhé polovině roku zotaví, protože srovnávací základna proti loňsku bude příznivější.
Některé firmy ale čelí tlaku i ze strany regulačních orgánů - například americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) zkoumá podezření na střet zájmů po zavedení plateb za přísun objednávek od klientů. To je třeba hlavní zdroj příjmů on-line makléřské platformy Robinhood. Předseda burzovní komise Gary Gensler také volá po přísném dohledu nad trhem kryptoměn. Úřad na ochranu spotřebitelů se pak loni v prosinci začal zabývat podnikatelským modelem firem, které nabízejí nákup hned, ale platbu až později.