Inflace v ČR za celý letošní rok bude přes sedm procent, uvádí analýza společnosti Cyrrus

Inflace bude za celý letošní rok nejvyšší od roku 1998 a dosáhne 7,2 %. Růst cen bude kulminovat v prvním čtvrtletí, kdy inflace vystoupá na 8,8 %, což bude nejvyšší tuzemský čtvrtletní údaj od podzimu roku 1998. Začátkem letošního roku nelze vyloučit ani inflaci přes deset procent. Vyplývá to z analýzy společnosti Cyrrus.

"Nebývale svižný růst cen pozorujeme prakticky napříč celým vyspělým světem a částečně jej lze vysvětlit globálními faktory, jako jsou přetížené dodavatelské řetězce či nárazově zvýšená poptávka po komoditách," uvedl hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. Česká republika ale podle něj patří v rámci západních zemí mezi ty, které jsou nastupující inflační vlnou zvláště ohroženy kvůli specifickým lokálním faktorům.

Mezi ně podle Hradila patří český trh práce, na kterém panuje tak akutní nedostatek zaměstnanců, že firmám nezbývá než přistupovat na rostoucí mzdové požadavky. To následně vytváří dodatečný tlak, který výrobce nutí dále zvyšovat ceny a zároveň opět stimulovat spotřebitelskou poptávku.

"Dalším specificky českým faktorem je trh s nemovitostmi, který je dlouhodobě omezen stavební legislativou, jež neúměrně protahuje dobu výstavby. V neposlední řadě pak v Česku dochází ke zřetelnému odpoutání inflačních očekávání mezi obyvateli, které hrozí dále stupňovat mzdové a nákladové inflační tlaky," uvedl.

Mezi další faktory podporující inflaci Hradil zařadil rozpočtovou politiku vlády. "Nový kabinet sice plánuje snížit deficit pro rok 2022 na 300 miliard korun, dosud ovšem není zřejmé, jak toho zamýšlí dosáhnout, a i přesto by šlo o přibližně pět procent HDP, což je nadále značně expanzivní politika," uvedl. Rovněž problémy v dodavatelských řetězcích budou podle něj celý letošní rok inflaci ovlivňovat.

"Jako na houpačce bude rok 2022 podle nás s cenami energií. Zahájíme jej drtivým úderem v prvním kvartálu, kdy vyprší dočasné odpuštění DPH a zdražovat se bude napříč dodavateli. Výrazné zklidnění situace však očekáváme již s příchodem jarních měsíců, kdy by kromě oteplení počasí měla pokročit i vyjednávání o zprovoznění plynovodu Nord Stream 2," uvedl dále Hradil.

Komodity mají podle něj nejdramatičtější období zdražování za sebou. "Naopak potraviny se o své slovo teprve přihlásí. České ceny potravin dosud neodráží nedávné citelné zdražování zemědělských komodit na světových trzích ani nákladů na přepravu," upozornil Hradil.

Tlumit růst cen by mohlo podle něj posilování koruny. "Silnější koruna pak citelně zlevní dovážené zboží a tím pomůže tlumit inflační tlaky," uvedl.

Český statistický úřad zveřejní ve středu údaje o inflaci za prosinec a průměrnou míru inflace za loňský rok. Podle odhadů analytiků meziroční inflace v prosinci stoupla na průměrných 6,6 % z 6 % v listopadu. Tomu odpovídá průměrná míra inflace za celý loňský rok 3,8 %, tedy nejvyšší od roku 2008. Odhady na letošní rok pak počítá většinou s průměrnou inflací letos kolem 6 %.

Člen bankovní rady České národní banky Tomáš Holub v úterý uvedl, že od druhého čtvrtletí se inflace začne snižovat. "Snažíme se, aby začátkem roku 2023 byla inflace zpátky v blízkosti dvou procent," uvedl. Zároveň ale dodal, že na počátku letošního roku se inflace přiblíží k deseti procentům.

Zdroj:
ČTK
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat

Videotéka

Obrázek: pixabay
27. 5. 2022 10:10
Zlato jako pojistka v portfoliu: Ano, nebo ne?
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
25. 5. 2022 20:30
Jak jsme na tom v Česku s investiční gramotností?
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
25. 5. 2022 17:10
Hansen (Saxo Bank): Komodity budou stále drahé, nejlepším lékem na vysoké ceny jsou ale právě vysoké…
Inflace
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
25. 5. 2022 9:45
Petr Zýma (XTB): Trh s kryptoměnami optikou technické analýzy
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat