US MARKETZavírá za: 4 h 20 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Inflace v USA v lednu zvolnila na 6,4 %, čekal se výraznější pokles

Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v lednu zpomalil na 6,4 % z prosincové hodnoty 6,5 %. Míra inflace tak klesla už sedmý měsíc v řadě a je nejníže od října 2021. Vyplývá to z úterní zprávy zprávy amerického ministerstva práce. Pokles inflace byl ale mírnější, než očekávali analytici. Ti její lednovou hodnotu v anketě agentury Reuters odhadovali na 6,2 %.

"Inflace polevuje, ale cesta k mírnějšímu růstu cen pravděpodobně nebude hladká," uvedl podle serveru CNBC hlavní ekonom společnosti LPL Financial Jeffrey Roach. Meziměsíční růst spotřebitelských cen v USA v lednu v souladu s očekáváním zrychlil na 0,5 % z 0,1 % v prosinci. Přispěly k tomu ceny energií, které se meziměsíčně zvýšily o dvě procenta po prosincovém poklesu o 3,1 %.

USA - meziroční inflace (v %), zdroj: tradingeconomics.com

USA - meziroční inflace (v %), zdroj: tradingeconomics.com

Americká centrální banka začátkem února ve snaze omezit inflaci přikročila k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Základní úrok nicméně zvýšila pouze o čtvrt procentního bodu, zatímco na předchozím zasedání v prosinci jej zvýšila o půl procentního bodu.

Loni v červnu se meziroční míra inflace v USA vyšplhala na 9,1 % a byla nejvyšší od listopadu 1981. Od té doby však klesá, což zmenšuje tlak na zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech.

Podle analytičky Marie Vassalouové ze společnosti Goldman Sachs Asset Management nicméně úterní údaje "naznačují, že Fed má před sebou ještě mnoho práce, aby dostal inflaci zpátky ke dvěma procentům". "Zjevně roste riziko, že inflace nebude klesat tak rychle, jak by Fedu vyhovovalo," uvedl Roach. Upozornil však, že centrální banka nebude činit rozhodnutí jen na základě jedné zprávy.

Prezidentka pobočky Fedu v Dallasu Lorrie Loganová v úterý nevyloučila, že úrokové sazby by se mohly dostat na vyšší úroveň, než se předpokládalo. "Musíme být připraveni zvyšovat sazby delší dobu, než se dříve očekávalo, pokud to bude zapotřebí v reakci na změny v hospodářských vyhlídkách," uvedla. Vyjádřila obavy mimo jiné z růstu cen komodit v důsledku uvolňování protikoronavirových opatření v Číně.

Základní úroková sazba Fedu se nyní nachází v pásmu 4,50 až 4,75 %, tedy na nejvyšší úrovni od října 2007 . Banka její zvyšování zahájila loni v březnu, od té doby sazba vzrostla celkem o 4,5 procentního bodu.

Zdroj: ČTK

Americká ekonomikaInflaceSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika