Už se to blíží: SPAC z dílny WOOD & Company míří na burzu

Investiční skupina WOOD & Company chystá pro pražskou burzu zajímavý projekt. Chce jím mimo jiné povzbudit aktivitu na domácím akciovém trhu a v celé střední a východní Evropě. Společnosti typu SPAC (special purpose acquisition company) se v posledních letech staly trendem na rozvinutých trzích, zejména v Americe, a WOOD & Company připravuje první vstup na burzu první takové firmy ve střední a východní Evropě. Jde o jakousi schránku, do níž investoři vloží peníze. Firma pak čeká na příležitost koupit jinou perspektivní společnost, s níž se v další fázi sloučí, čímž dané firmě usnadní vstup na veřejný akciový trh. Plánovanou SPAC jsme probrali s Oliverem Polyákem z WOOD & Company.

Společnost WOOD SPAC One a.s., součást skupiny WOOD & Company, obdržela od ČNB formální schválení prospektu pro svůj záměr realizovat první SPAC transakci (special purpose acquisition company) na Burze cenných papírů Praha. Záměrem společnosti WOOD SPAC One je upsat kapitál v rozmezí od několika stovek milionů do 1 miliardy korun. Úpis bude zahájen 10. února a potrvá do 1. dubna 2022. Samotné uvedení společnosti burzu je plánováno na 11. dubna 2022. Minimální objem investice v rámci úpisu činí 250 200 Kč. Na trzích střední a východní Evropy jde o první počin tohoto druhu. Podle skupiny WOOD & Company může být SPAC vítaným oživením pro pražskou burzu, která schopnost kvalitně zobchodovat tituly různé úrovně už několikrát prokázala. Na západních trzích proběhla v roce 2021 prostřednictvím SPAC zhruba polovina vstupů nových emisí na burzu.

V loňském roce oznámený plán prvního investičního konceptu SPAC na pražské burze byl uveden do života. První SPAC ve střední a východní Evropě pod názvem WOOD SPAC One cíluje na získání částky v rozmezí od několik stovek milionů až do 1 miliardy korun. Upisovací období je plánováno od 10. února do 1. dubna 2022. Minimální částka k úpisu činí 250 200 Kč.

"Přicházíme s unikátní příležitostí podílet se na historicky prvním SPAC úpisu na pražské burze a investovat tímto způsobem do rostoucí společnosti v atraktivním sektoru. Jde o akciový produkt s potenciálem atraktivního zhodnocení a zároveň s možností spolurozhodovat o investici," říká Vladimír Jaroš, jeden ze sponzorů transakce a CEO WOOD & Company.

"Pražská burza je vůbec první v regionu střední a východní Evropy, která na svůj trh SPAC přijme. Jsem rád, že českým investorům umožníme vyzkoušet si tento typ investice. Burze může tento zjednodušený způsob vstupu na trh v budoucnu přinést celou řadu zajímavých emisí," říká Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha.

Podle Jaroše je investice do SPAC vhodná pro investory se zkušenostmi a střednědobým horizontem 3-5 let, kteří hledají neotřelou příležitost na trhu. Svým profilem je SPAC podobná investicím ve stylu private equity, ale s výhodou, že akcie a warranty SPAC budou od okamžiku IPO obchodovány na pražské burze, čímž bude podpořena i likvidita investice.

SPAC je společnost založená čistě za účelem akvizice firem a slouží ke zrychlenému uvedení společnosti na burzu. Zpočátku se jedná o "prázdnou" veřejně obchodovatelnou společnost, která v okamžiku uvedení na burzu nevyvíjí žádnou vlastní aktivitu. Vydáním akcií získá taková společnost kapitál pro akvizici privátně vlastněné společnosti, kterou považuje za perspektivní.

"Budeme hledat finančně zdravou a rostoucí společnost působící v regionu střední a východní Evropy, se schopným managementem a silnou vůlí k dalšímu rozvoji a regionální expanzi. Rozhlížet se chceme především mezi technologickými firmami, v sektoru e-commerce nebo strojírenství," říká Oliver Polyák, manažer v oddělení investičního bankovnictví WOOD & Company.

Cílem WOOD SPAC One je získat významný minoritní podíl v této společnosti výměnou za růstový kapitál určený na geografickou expanzi nebo další rozvoj obchodních aktivit společnosti. Podle Polyáka bude po ukončení upisovací lhůty začátkem dubna následovat fáze hledání vhodného subjektu. Pro tuto fázi je vyhrazeno období dvou let s případným jednorázovým prodloužením o maximálně 6 měsíců potřebných k dokončení akvizice cílové společnosti. Následně bude identifikovaný subjekt představen akcionářům WOOD SPAC One, kteří budou o navržené akvizici hlasovat. Pokud bude transakce akcionáři schválena, dojde k akvizici a uvedení cílové společnosti na burzu. V opačném případě se peníze investorům vrátí zpět a společnost WOOD SPAC One zanikne.

Na realizaci WOOD SPAC One pracuje zkušený tým ze skupiny WOOD & Company ve spolupráci se zahraničními partnerskými kancelářemi z organizace Oaklins, které již úspěšně realizovaly čtyři SPAC transakce v Nizozemsku a Itálii.

Skupina WOOD & Company má za sebou stovky transakcí na kapitálových trzích a v oblasti fúzí a akvizic nejen v České republice, ale i v celém středoevropském regionu. V roce 2020 zrealizovala například úspěšné IPO českého projektu on-line lékárny Pilulka. Právní poradenství na projektu SPAC zajišťuje advokátní kancelář KLB Legal.

Akcie ČR
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat

Videotéka

Obrázek: Pexels.com
30. 6. 2022 17:09
O válce na Ukrajině, (ne)jednotě Evropské unie i potratech v Americe aneb Když (téměř) všechno…
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek:
30. 6. 2022 12:27
Pírko (Bohemian Empire) & Žabža (FINAX): Jak "hrát" bouři na trzích a v ekonomice?
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
29. 6. 2022 17:04
Americké akcie: Proč se (z)hroutí technologická bublina 2.0
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
28. 6. 2022 12:34
Petr Novotný (Investiční web): Proč nyní "(ne)dipovat" trh aneb grafy z burzy, které (ne)stárnou
Americké akcie
Přestat sledovat
Ekonomické a tržní indikátory
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
S&P 500
Přestat sledovat