Co provedla listopadová intervence proti koruně s českými podílovými fondy?

Listopad byl již třetím po sobě jdoucím měsícem, během něhož pokračovalo růstové období na trhu investičních fondů. "Více než 90 % produktů dosáhlo totiž na konci tohoto měsíce kladné výkonnosti a průměr každé ze 40 námi rozlišovaných skupin investičních fondů se na
konci listopadu nacházel v černých číslech," píší ve shrnutí listopadového dění ve fondech analytici ze společnosti Analizy Online.

Dobrým výsledkům napomohl další měsíc růstu na světových akciových trzích. Index MSCI AC World, který sleduje celosvětový akciový trh, vzrostl v listopadu o +1,2 % (v USD). Pozitivní vliv na výsledky fondů denominovaných v USD a v EUR však mělo také oslabení české koruny vůči oběma měnám. Kurz koruny vůči americkému dolaru klesl o 6,74 % a vůči euru o 6,49 %. Změnu kurzu české koruny způsobila první intervence České národní banky po 11 letech.

ČNB rozhodla, že bude udržovat kurz koruny na úrovni 27 korun za euro. Cílem této intervence bylo potlačení stále nižší inflace, která by mohla v roce 2014 na konci prvního čtvrtletí podle prognóz ČNB dosáhnout úrovně 0 %. Pád kurzu české koruny by měl také podpořit českou ekonomiku díky pozitivnímu vlivu na export.

Kladný růst a oslabení koruny přály zejména výsledkům fondů akcií evropských rozvinutých trhů, které během uplynulého měsíce získaly 7,9 %. Největší výkonnost z nich měl fond Fidelity Funds – Germany Fund A (Acc) (EUR), který je zaměřen na německý trh. Z fondů denominovaných v české koruně se pak v tomto segmentu nejlépe dařilo fondu ESPA STOCK EUROPE-ACTIVE VT (Acc) (CZK). Od začátku roku získali investoři investující do fondů akcií evropských rozvinutých trhů již více než 30 %.

Horší situace panovala na rozvíjejících se trzích. Index MSCI Emerging Markets během minulého měsíce spadl o 1,6 %. Investiční fondy, jejichž aktiva jsou investována na globálních rozvíjejících se trzích, však přesto získaly v průměru 4,7 %. Hůře se dařilo cenným papírům fondů akcií rozvíjejících se evropských trhů, které v průměru dosáhly zisku 4,0 %.

Mezi produkty smíšeného charakteru byly nejvýraznější fondy s vyváženou a dynamickou strategií, jejichž jednotky dosáhly průměrné výkonnosti +5,7 % a +5,6 %. O něco horší výsledky zaznamenaly smíšené fondy stabilního růstu a smíšené fondy aktivní alokace, které v uvedeném pořadí dosáhly růstu o 4,5 % a 4,3 %.

V první z výše zmíněných skupin se nejlépe dařilo fondu ERSTE WSTV ESPA TRADITIONELL VT (Acc) (EUR), který dosáhl výkonnosti +7,8 %, přičemž jednotky tohoto fondu jsou denominovány také v české koruně (WSTV ESPA TRADITIONELL VT (Acc) (CZK) s listopadovým výsledkem +7,4 %). Ve skupině fondů aktivní alokace si nejlépe vedl fond Parvest – Opportunities World A (Acc) (EUR), jenž zaznamenal růst o 9,1 %. Mezi fondy denominovanými v české koruně měl pak v této skupině největší výkonnost fond ADVISORY ONE VT (Dis) (CZK), který vzrostl o 8,1 %.

Na trhu státních dluhopisů zemí nové Evropy došlo v listopadu k růstu výnosnosti a propadu cen. Hodnotu ztratily státní dluhopisy všech zemí z regionu, mimo jiné Polska, Maďarska, Ruska a Turecka. Intervence ČNB a jí způsobené oslabení koruny však způsobily, že pád cen obešel český trh státních dluhopisů. Výnosnost desetiletých dluhopisů klesla nepatrně (pokles o 6 bazických bodů na 2,24 %).

Mezi dluhopisovými fondy dosáhly produkty s univerzální strategií slabších výsledků než produkty, jejichž aktiva jsou investována do korporátních a high-yield dluhopisů. Univerzální fondy evropských dluhopisů dosáhly výkonnosti +6,0 % a univerzální fondy globálních dluhopisů +4,7 %.

V první z těchto dvou skupin zaznamenal největší růst fond Amundi Funds - Bond Europe AE (Acc) (EUR), který v listopadu získal 7,2 %. Nejlepším fondem denominovaným v české koruně pak v této skupině byl IKS Dluhopisový Plus, opf (CZK), jenž dosáhl výsledku +0,8 %. Ve druhé skupině z výkonnostního hlediska dominoval fond AXA EUROBOND, opf (EUR) se ziskem +13,5 %. Z fondů denominovaných v české koruně dosáhl nejlepších výsledků Raiffeisen fond dluhopisových příležitostí, opf s růstem o 1,3 %. O něco hůře se oproti tomu dařilo fondům investujícím na českém dluhopisovém trhu, které získaly v průměru 0,6 %. Největší výkonnost z nich měly fondy KBC Renta – Czechrenta A (Acc) (CZK) a ING International Czech Bond P (Acc) (CZK), které v uvedeném pořadí získaly 0,98 % a 0,86 %.


Průměrná výkonnost ve skupinách fondů a výkonnost jednotlivých fondů byly přepočteny na české koruny podle kurzu České národní banky. Výkonnost indexů, které byly zmíněny v textu, je uvedena v měně indexu (v závorce je uveden název příslušné měny). Výsledky představené v reportu vycházejí z výsledků více než 900 fondů nabízených na českém trhu (registrovaných v České republice i v zahraničí). Fondy jsou rozděleny do skupin podle metodologie společnosti Analizy Online a na základě své investiční politiky. Základem pro klasifikaci jsou podoba investiční politiky fondu definovaná v jeho stanovách, informace o složení portfolia a struktura benchmarku.

Zdroj:
Analizy Online
Podílové fondy
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat