ESG: Nová tržní módní vlna, nebo přístup, který dlouhodobě dává smysl?

Společensky odpovědné investování a různé jeho odnože již tvoří nezanedbatelnou součást investičního byznysu, což dokazuje i objem peněz, které do těchto produktů proudí. Má udržitelné investování opravdu takovou budoucnost?

Sociálně odpovědné investování má poměrně široký záběr. Jeho největším problémem je neexistence jasných pravidel, která by určovala, co je to vlastně sociálně odpovědné investování či investování s pozitivními dopady na společnost. Lze se proto setkat s pojmy jako impact investing nebo ESG (environmental, social and corporate governance) investing, společnou ale vždy mají odpovědnost s důrazem na udržitelnost a pozitivní vztah k životnímu prostředí.

Podle zprávy Globální aliance pro udržitelné investice (Global Sustainable Investment Alliance) bylo jen v roce 2018 založeno 290 fondů a ETF s tímto zaměřením. Celkově je nyní pod správou podobných fondů přes 30 bilionů dolarů. Podle agentury Bloomberg tak tvoří třetinu prostředků pod správou a po rozšíření pasivního a algoritmického obchodování v posledních letech jde o další velký trend v oblasti správy aktiv, který nelze ignorovat.

Podle studie společnosti Morningstar se až 72 % investorů v USA "nějakým způsobem zajímá o udržitelné investice", mezi ženami je tento podíl ještě vyšší. Podle průzkumu JPMorgan je až pro 86 % mileniálů udržitelnost investiční prioritou. A tato čísla mohou stále růst s tím, jak bude růst vliv dopadu klimatických změn. Standardy udržitelnosti pro investiční produkty a společnosti se již zavádějí a s tím, jak se bude stále více dařit sociálně odpovědným společnostem a firmám dbajícím o životní prostředí překonávat konkurenci, bude růst i zájem správců aktiv (a následně i pasivních investorů).

Zatím vágní pravidla

Již zmíněným problémem udržitelného investování je poměrně vágní definice. Zaměření se rozprostírá od změn klimatu přes veřejné zdraví po etiku a náboženství. Problém je navíc s kontrolou, a tak se v investičních produktech označených jako udržitelné často vyskytují společnosti, které pravidla udržitelnosti nedodržují.

Souvisí to i s tím, že měřit environmentální a sociální odpovědnost firem je složité. ETF a fondy se sice samozřejmě snaží o vlastní analýzy firem, je ale potřeba, aby samotné společnosti byly transparentnější. Dokud tomu tak nebude, ESG investování zůstane tak trochu tipovací hra.

Pozitivně vyznívá snaha některých zemí, zejména v Evropě, o sepsání standardů definujících, co lze považovat za environmentálně udržitelné investice. Ani USA na tom nejsou špatně, když 86 % firem z indexu S&P 500 publikovalo v roce 2018 vlastní zprávy o udržitelnosti. Trochu pozadu je Asie, kde (s výjimkou Japonska) je o udržitelnost mezi investory a firmami minimální zájem.

Co výnosy?

Od 80. let, kdy se poprvé objevilo sociálně odpovědné investování, vždy šlo co do výkonnosti o určitý kompromis. To se ale může změnit. Společnosti, které dodržují pravidla ESG, totiž v budoucnu mohou být úspěšnější než konkurence, což by se mělo projevit i ve výkonnosti indexů a produktů, které takové firmy sdružují.

Že to není jen zbožné přání, dokazuje 12 ETF zaměřených na čistou energii, jejichž výkonnost se letos do začátku června pohybovala okolo 21 %, a překonávala tak s přehledem index S&P 500. S tím souvisí i větší zájem investorů, kteří se zajímají vedle výnosu také o udržitelnost.

Pokud tedy bude platit, že tam, kde se hromadí kapitál, porostou i výnosy, může být ESG investování jedním z nejzajímavějších investičních oborů budoucnosti. Otázkou je pouze to, jak dlouho na tuto budoucnost budeme čekat.

Zdroj:
13D Research
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
8. 3. 2021 12:41
Vítězové a poražení koronavirové krize na realitním trhu
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Růst výnosů a sílící dolar jsou na trzích cítit, velký výprodej ale vypadá…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat