Kolínská Toyota kvůli nedostatku dílů od středy na většinu února zastaví výrobu

V automobilce Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně od středy kvůli nedostatku komponentů zastavují výrobu. Celková doba odstávky zatím není známá, měla by to být větší část února. Podle mluvčího podniku Tomáše Paroubka je důvodem výpadek subdodávek pro českého dodavatele způsobený epidemií covidu-19 v Číně na konci loňského roku.

"Rozjezd linky je plánován na poslední týden v únoru, může se ale změnit spousta věci, dodání dílů dříve, nebo naopak," uvedl Paroubek. Chybí podle něj komponenty do obou modelů, které se v Kolíně vyrábějí, a to vozů Aygo a Yaris. "Nebudeme sdílet jméno dodavatele ani konkrétní díl, který nás bohužel zastavil s ohledem na překážky v dodavatelském řetězci. Jedná se o subdodávky komponent pro české dodavatele, nedostatek vznikl v důsledku výpadku výroby v Číně během listopadu a prosince způsobeného covidem-19," doplnil mluvčí.

Úplné uzavření podniku v průmyslové zóně Ovčáry u Kolína se podle Paroubka nechystá. "Někdo vytvořil fake news, toto spustilo velkou reakci," řekl. Poptávka po autech podle něj vzrostla, automobilka plánujeme vyrobit letos opět přes 200 000 vozů. "I přes toto zastavení uděláme maximální kroky, abychom vozy dodali co nejdříve zákazníkům, kteří nyní čekají na dodávku již objednaných vozů," doplnil.

Uzavření automobilky vyvrátil i starosta Kolína Michael Kašpar. "Myslím si, že to je poplašná zpráva, odstávka je způsobena nedostatkem některých komponentů, což už se stalo v době covidu. Nemáme informace, že by to mělo ohrožovat další výrobu. Nepředpokládám to ani proto, že Toyota tam v posledních letech značně investovala," řekl.

Odstávka v kolínské Toyotě bude mít dopad na její dodavatele v dalších regionech. Například výrobce autodílů Futaba Czech v Havlíčkově Brodě částečně omezí výrobu, změny by se mohly dotknout přibližně 400 pracovníků. "Je to jeden z našich největších zákazníků, takže i my musíme omezit výrobu po dobu jejich odstávky," řekl vedoucí administrativy Petr Charvát. Uvedl, že se firma bude snažit přesunout co nejvíc pracovníků z projektů pro Toyotu v Kolíně na jiné projekty, údržbu nebo čas využije pro jejich školení.

Výrobce světel do automobilů Koito Czech, který má továrnu v Žatci na Lounsku, se zastavení výroby v kolínské Toyotě dotkne zatím jen mírně. "Jedeme stejný směnný provoz, výrobu neomezujeme, ale asi 60 lidí bude muset každý týden zůstat doma, ale vzhledem k tomu, že máme zhruba 1 200 zaměstnanců, tak to je zvládnutelné. Zaměstnanci mají starou dovolenou, doufejme, že to nebude trvat déle a nepřidají se další," řekl manažer firmy Zdeněk Šíma.

Divize automotive ostravské skupiny BR Group, kterou tvoří čtyři plastikářské a jedna strojírenská firma, pro kolínskou Toyotu plní některé zakázky. Ředitel divize Libor Černý řekl, že měsíční výpadek výroby Toyoty ale pro ně nebude fatální. "Jeden z drobných strojírenských dílů pro Toyotu dodává strojírenská společnost Komas z Opavy svému zákazníkovi Continentalu. Pokud by se jeho odběr opravdu zcela zastavil, znamenalo by to v jednom měsíci vynechání zhruba 12 výrobních směn na jednom ze tří postupových lisů Komasu. Kapacitně tento výpadek nepocítíme, v tržbách bude v daném období výrazný. Zatím ale žádný propad od zákazníka hlášen nemáme," uvedl Černý.

Toyota Motor Manufacturing Czech Republic zaměstnává v Kolíně zhruba 3 600 lidí. Zaměstnanci podle Paroubka o mzdu nepřijdou, automobilka využije podobně jako při minulých odstávkách různé varianty, například dovolené, konto pracovní doby nebo náhrady za prostoj s náhradou mzdy ve výši 80 % průměrného výdělku.

Úřad práce podle mluvčí Kateřiny Beránkové nesděluje zaměstnavatele, kteří mu nahlásili záměr hromadného propouštění. "Pokud zaměstnavatelé nahlásí ÚP ČR záměr hromadného propouštění, neznamená to, že lidé okamžitě přijdou o práci, jedná se o záměr. Tudíž k hromadnému propouštění dochází zpravidla v řádu několika měsíců," řekla. Ke konci loňského prosince podle ní nahlásili záměr hromadného propouštění ve Středočeském kraji čtyři zaměstnavatelé. V následujících měsících by se to mohlo dotknout 23 zaměstnanců.

Kolínská automobilka produkuje v běžném režimu denně zhruba tisíc aut. Loni navýšila po dvou slabších letech produkci zhruba o čtvrtinu, vyrobila přes 202 000 vozů modelů Yaris a Aygo. Do rozšíření výroby v Ovčárech investovala v letech 2018 až 2021 zhruba 4,5 miliardy korun. Od roku 2021 se vyrábí model Yaris, od loňska model Aygo X.

Výrobu od pondělí omezila rovněž automobilka Škoda Auto. Kvůli nedostatku čipů tento týden se odstávka dotkne závodů v Mladé Boleslavi a Vrchlabí, v Kvasinách se dál vyrábí bez omezení.

Zdroj:
ČTK
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Japonské akcie
Přestat sledovat

Videotéka

Obrázek: Freepik
20. 3. 2023 17:05
Transformace energetiky přináší příležitosti. Je Česko připravené je využít?
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Průmysl
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
18. 3. 2023 20:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Události posledních 14 dní zvýšily pravděpodobnost recese
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
18. 3. 2023 6:37
Čtyři investiční témata, která by měla (nadále) zářit v příštích pěti letech
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
17. 3. 2023 12:37
Lekce z války na Ukrajině? Západ se bude muset (opět) trochu ušpinit
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat