Lufthansa je za loňský rok zpět v zisku, další zlepšení čeká letos

Největší německá letecká společnost Lufthansa se loni vrátila do zisku a další výrazné zlepšení předpovídá díky zotavení sektoru i v letošním roce. Uvedla to v pátek ve výsledkové zprávě. Provozní zisk loni dosáhl 1,5 miliardy eur po ztrátě 1,6 miliardy eur o rok dříve. Loňský výsledek firma označila za jasně pozitivní.
Počet přepravených cestujících se loni zdvojnásobil a čisté tržby se proti předchozímu roku zvýšily také skoro na dvojnásobek. Lufthansa, která je největším leteckým dopravcem v regionu, se ale stále nedostala zpět na čísla z doby před pandemií covidu-19.
"Lufthansa je zpět," uvedl generální ředitel Carsten Spohr. "Za jediný rok jsme dokázali finanční situaci firmy bezprecedentně otočit. Poptávka po cestování letadlem zůstává i v roce 2023 vysoká," dodal.
Zpět v zisku je Lufthansa i za čtvrté čtvrtletí, kdy vydělala 575 milionů eur po ztrátě 42 milionů eur o rok dříve. Čtvrtletní výsledek je v souladu s očekáváním analytiků. Zlepšila se i bilance, čistý dluh klesl na 6,9 miliardy z devíti miliard eur o rok dříve.
Provozní zisk je ale pořád o 34 procent nižší než v roce 2019, což byl poslední celý rok neovlivněný pandemií. Počet přepravených cestujících byl v loňském roce na 72 procent stavu z roku 2019. Lufthansa teď zároveň čelí vysoké nákladové inflaci, stejně jako prudkému růstu cen pohonných hmot.
Zdroj: ČTK