Merkelová vyzvala ke zvýšení úsilí o proočkovanost obyvatelstva

Německá kancléřka Angela Merkelová s ohledem na současné rostoucí počty nových případů koronaviru vyzvala občany, aby se nechali očkovat. Všichni chceme návrat k normalitě, řekla v Berlíně na tiskové konferenci k domácí i zahraniční politice. Lidé by podle ní měli svým působením na ostatní přispět k vyšší proočkovanosti obyvatelstva. V bilančním projevu dále uvedla, že Německo stojí před velkými modernizačními výzvami. Hájila také plynovod Nord Stream 2 i odklon země od jaderné energetiky. Plány, co bude dělat po konci své dlouhé politické kariéry, podle svých slov zatím nemá.

"Čím více bude naočkovaných, tím svobodnější budeme," řekla kancléřka s tím, že lidé by měli přesvědčovat o přednostech vakcinace své soukromé i pracovní okolí. "Každá vakcína se počítá. Každá vakcína je malým krokem k návratu k normalitě pro všechny," dodala.

Takzvaná sedmidenní incidence, která udává, kolik lidí se za tuto dobu v průměru nakazilo na 100 000 obyvatel, se za posledních 12 dní v Německu zdvojnásobila. Tento růst je podle Merkelové znepokojivý. Je podle ní zapotřebí více dbát na ochranná opatření, jako je nošení roušek, dodržování vzájemného odstupu, větrání a pravidelné testování.

Kancléřka uvedla, že vyšší proočkovanost umožňuje zároveň zvládat vyšší přírůstky nakažených. "Zabránění přetížení našeho zdravotnického systému zůstává vodítkem našeho jednání," řekla.

Podle údajů německé vlády bylo v Německu, které má zhruba 83 milionů obyvatel, proti covidu-19 alespoň jednou dávkou naočkováno přes 50 milionů lidí, což je více než 60 % obyvatel. Dokončené očkování má přes 39 milionů Němců, tedy více než 47 % populace.

Merkelová uvedla, že odstraňování škod po katastrofálních povodních na západě země, které minulý týden připravily o život nejméně 174 lidí, bude nejspíše dlouhé. "Budeme k nápravě všech těchto škod potřebovat výdrž s dechem," řekla s tím, že v příštích dnech a týdnech bude jednat s premiéry a premiérkami spolkových zemí o vzniku společného fondu obnovy.

K jaderné energetice, jejíž postupně úplné utlumení v Německu prosadila, kancléřka řekla, že nevidí možnost, že by příští vlády tento krok zvrátily. "Jaderná energetika není z dlouhodobého pohledu udržitelná," řekla.

Zmínila také středeční dohodu se Spojenými státy, která umožní dokončení kontroverzního plynovodu Nord Stream 2 pro přepravu ruského zemního plynu do Evropy. Podle ní dostala od Ruska záruky, že plynovod obcházející Ukrajinu nepoužije jako politickou zbraň. V případě, že by se tak stalo, je podle ní Německo připraveno uvalit na Rusko sankce. Zároveň se vyslovila pro pokračování dialogu s Moskvou.

Německo stojí před velkými modernizačními výzvami, míní Merkelová. "Jsme úspěšná země, ale na některých místech máme opravdu co dělat, abychom udrželi současný vysoký standard," řekla s tím, že Německo musí přidat například v digitalizaci či vývoji technologií budoucnosti.

Merkelová, která je v kancléřském úřadu od listopadu 2005, se rozhodla nekandidovat v letošních zářijových parlamentních volbách a chce se stáhnout z politiky. V bilanční řeči dnes uvedla, že za dobu svého 16letého působení v čele vlády musela řešit ze svého pohledu pět krizí: finanční krizi z let 2007 až 2008, záchranu eura, uprchlickou krizi z roku 2015, změnu klimatu a koronavirovou krizi. Dodala, že dosud neměla čas přemýšlet o tom, co bude dělat po odchodu z kancléřského úřadu.

Zdroj:
ČTK
Koronavirus
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Zdravotnictví a zdravotní péče
Přestat sledovat

Videotéka

20. 9. 2021 12:00
Investorský magazín: O rezidenčních nemovitostech s makléřem Petrem Vomastkem
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
20. 9. 2021 9:30
Petr Novotný (Investiční web): Trh řeší problémy Evergrande a jejich možné dopady, ceny akcií se…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 9. 2021 6:11
6 let dieselgate a smutná česká statistika: 160 tisíc poškozených a nulové odškodnění. Vrátí téma…
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Knihy a literatura
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volkswagen
Přestat sledovat
17. 9. 2021 6:14
Mandy Xu (Credit Suisse): Technologický sektor bude zaostávat za cyklickými tituly (bankami,…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké banky
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Sektory
Přestat sledovat