Meziroční růst stavební výroby v ČR v červenci zpomalil na 0,5 %

Stavební výroba v Česku zpomalila letos v červenci meziroční růst na 0,5 %. V červnu činil růst podle revidovaných údajů 6,5 %, což bylo nejvíce od dubna 2019. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Produkce ve stavebnictví v červenci vzrostla jen díky inženýrskému stavitelství, tedy stavbám cest nebo telekomunikačních a energetických sítí. Pozemní stavitelství, což je stavba bytových i nebytových budov, oslabilo. Meziměsíčně stavební výroba v červenci celkově klesla o 2,6 %. Produkce v pozemním stavitelství se v červenci ve srovnání se stejným měsícem minulého roku snížila o 2,2 %. Naopak výroba v inženýrském stavitelství vzrostla o 6,8 %.

Stavební úřady v červenci vydaly 7 635 stavebních povolení, což bylo o 2,9 % více než loni. Zatímco růst počtu stavebních povolení byl jen mírný, orientační hodnota těchto povolení se více než zdvojnásobila. Dosáhla 87,9 miliardy korun, což bylo o 128,9 % více než v červenci 2020. "Zásluhu na tom má vydání stavebního povolení na výstavbu pražského metra trasy D, ale orientační hodnota by byla v růstu i po odečtení miliardových staveb," sdělila vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová. Náklady na stavbu prvního úseku metra D budou podle dokumentů schválených pražskými radními činit zhruba 52,09 miliardy Kč.

Počet zahájených staveb bytů letos v červenci meziročně vzrostl o 30,2 % na 3 548. U bytů v rodinných domech růst činil 6,4 % a v bytových domech 143,1 %. Množství dokončených bytů stouplo o 11,8 % na 2 993. Zatímco v rodinných domech počet dokončených bytů meziročně klesl o 18,3 %, v bytových domech stoupl o 136,3 %.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se letos v červenci oproti loňsku snížil o 1,3 %. Průměrná hrubá měsíční mzda zaměstnanců stavebních firem se zvýšila o 5,3 %.

Stavební výrobu zasáhl po začátku epidemie nemoci covid-19 v březnu 2020 propad. Od loňského dubna vytrvale oslabovala a až letos v dubnu opět meziročně posílila. V poslední době podle informací od zástupců stavebních firem výrazně rostou ceny stavebních materiálů. Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení podle statistik České národní banky a České bankovní asociace dosáhl v červenci 31,7 miliardy korun, což je o 7,7 miliardy korun méně než v rekordním červnu, ale meziročně o 12,5 miliardy korun více.

Analytici: Vyššímu růstu stavebnictví brání nedostatek pracovníků a materiálu

Vyššímu růstu stavebnictví brání nedostatek zaměstnanců, stavebních materiálů a jejich vysoké ceny. Pro některé firmy jsou tak zakázky natolik ztrátové, že od nich raději odstoupí. Uvedli to analytici, které oslovila ČTK. Za celý rok analytici očekávají růst v nižších jednotkách procent.

"Na rozdíl od průmyslu si stavebnictví v červenci připsalo jen půlprocentní meziroční nárůst. Slabší byly tentokrát především výsledky pozemního stavitelství, zatímco inženýrská výstavba si vedla přece jen lépe. Ve srovnání s červnem však byly výsledky stavebnictví celkově slabší," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

"Hlavním problémem stavebních firem zůstává nedostatek kvalifikovaných i pomocných pracovníků, který neumožňuje realizovat masu nahromaděných zakázek. Další překážkou se však postupně stávají vysoké ceny materiálů a stavebních prací, které brání v realizaci některých nasmlouvaných kontraktů. Pro firmy se některé tyto zakázky mohou stát za současných podmínek natolik ztrátové, že z nich raději odstoupí," uvedl dále Dufek.

Podle analytika BH Securities Štěpána Křečka stavební firmy preferují práce na větších projektech, které jsou často zadávány veřejným sektorem. "Naopak menší soukromé zakázky jsou vytěsňovány, protože na ně chybějí schválené rozpočty. Stavebním firmám se nedaří dodržovat schválené rozpočty, protože materiály rychle zdražují. To může vést k nedokončení mnoha projektů, u kterých dojdou finanční zdroje," upozornil Křeček.

Analytik Komerční banky František Táborský připomněl, že červencový růst o 0,5 % představuje nejhorší výsledek za poslední tři měsíce, ale stále je vysoko nad průměrem letošního roku. "Pro letošní rok očekáváme růst stavebnictví o 4,1 %. Pokud by však problémy přetrvávaly v takové míře, jaké naznačují červencová čísla, mohl by být růst o něco nižší," dodal Táborský.

Do konce července stavebnictví meziročně kleslo o 0,6 %

Do konce července stavebnictví v Česku meziročně kleslo o 0,6 %. Pozemní stavitelství meziročně kleslo o 2,2 %, inženýrské stavitelství o čtyři procenta vzrostlo. Na pondělní on-line konferenci to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Některé ukazatele, jako například hodnota zakázek, podle něj naznačují pro odvětví příznivý vývoj.

"Stavebnictví na rozdíl od průmyslu nezažilo v souvislosti s covidem tak strmý pád. Začátkem roku 2020 vykazovalo ještě relativně dobré výsledky a celkový pokles produkce tlumilo inženýrské stavitelství. Problémy se začaly projevovat až v polovině roku, kdy průmysl začal již ožívat. Bohužel, ani v roce 2021 se nedařilo nastartovat stabilní růst stavební produkce a ta za prvních sedm měsíců byla zhruba na stejné úrovni jako před rokem," uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

V prvním čtvrtletí letošního roku byla podle ní základna stále relativně vysoko a k přetrvávajícím problémům s pracovní sílou se přidal rychlý růst cen některých stavebních materiálů. "V květnu a červnu se zdálo, že se situace ve stavebnictví obrací k lepšímu, ale červenec dobré výsledky zejména v pozemním stavitelství nepřinesl,“ doplnila Cuřínová.

"Předpoklady k příznivému vývoji v průmyslu i ve stavebnictví zatím jsou. Orientační hodnota vydaných stavebních povolení dlouhodobě rostla a loňský pokles o 5,9 % lze vzhledem k okolnostem hodnotit kladně. Objem uzavřených stavebních zakázek roste již pátým rokem v řadě a letos je zhruba o pětinu výše než ve stejném období minulého roku," dodala Cuřínová. Orientační hodnota stavebních povolení podle ní v prvním pololetí meziročně vzrostla o 16,1 % na 221 miliard korun.

Zdroj:
ČTK
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Stavebnictví
Přestat sledovat

Videotéka

3. 12. 2021 11:57
Jaroslav Šura: Na americkém trhu držím současné vítěze a ty nové netipuji, časování trhu většinou…
Americké akcie
Přestat sledovat
Časování trhu
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
2. 12. 2021 6:49
Filip Kejla a Petr Novotný, jak je nejspíše ještě neznáte
Akciový trh
Přestat sledovat
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
30. 11. 2021 10:20
Analytik: Inflace v Česku v roce 2022 zpomalí, k 2% cíli se ale ani nepřiblíží
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
30. 11. 2021 6:34
Semotan (J&T Banka): V roce 2022 se na burzách oddělí zrno od plev, investory bude více zajímat…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat