Fond Českého Bydlení: Mluví za nás čísla, loni jsme dosáhli zhodnocení 9,72 % a od založení v roce 2018 atakujeme hranici 40 %

Fond Českého Bydlení SICAV, a.s., je prvním investičním fondem na českém trhu, který nabízí investorům možnost investic do nájemního bydlení. Fond se již tradičně řadí mezi deset nejvýnosnějších nemovitostních fondů v ČR, a dokazuje tak, že i nájemní bydlení může být třída aktiv atraktivní pro investory. To dokazuje i rekordní zájem investorů v loňském roce. Ve srovnání s rokem 2021 došlo totiž k trojnásobnému nárůstu nově vydaných investičních akcií fondu (RIA) investorům.
"Rokem 2022 se uzavřel již pátý kalendářní rok existence našeho fondu. Těší nás, že se naše unikátní investiční strategie v průběhu let ukázala být nejen životaschopná z akvizičního a investičního pohledu, ale že je také atraktivní pro stále více investorů a distribučních partnerů. Důkazem toho je i rekordní zhodnocení za uplynulý rok na úrovni 9,72 %. Od samotného počátku jsme dosáhli zhodnocení 38,1 %, a významně tak překonali dosavadní míru inflace. Patříme navíc mezi nejméně zadlužené fondy v ČR (LTV 17 %), což je v prostředí vysokých úrokových sazeb jednoznačná výhoda," říká Jakub Kořínek, spoluzakladatel Fondu Českého Bydlení.
Nájemní byty jako aktivum, které dobře drží hodnotu
Z dosavadního vývoje nájemního trhu v ČR vyplývá, že v časech krize se nájemnímu bydlení dokonce daří lépe než jiným nemovitostním aktivům. Důkazem je i loňský rok, kdy růst cen nájmů dosáhl dvouciferných hodnot a hravě překonal inflaci.
Dalším ukazatelem potvrzujícím sílící trend nájemního bydlení je tempo růstu cen nájmů, které překonalo tempo růstu cen nemovitostí.
Úspěšný rok Fondu Českého Bydlení byl podpořen také aktuální situací na trhu, kdy český trh vlastnického bydlení zažívá významné ochlazení, jehož důsledkem je prudký pokles prodejů a celkové poptávky po koupi bytů a rodinných domů. Nájmy naopak dále rostou. To, že trh nájemního bydlení roste na úkor vlastnického bydlení, potvrzuje i řada developerů, kteří zahájili projekty výstavby na pronájmy (build-to-rent).
Obrovskou výhodou nájemního bydlení je i velká diverzifikace nájemníků a jejich jednoduchá nahraditelnost. Prázdný byt se obsadí výrazně rychleji než komerční prostory.
"Portfolio Fondu Českého Bydlení rozvíjíme prakticky nepřetržitě. Kupujeme často nemovitosti, jejichž hodnotový potenciál ještě nebyl ani zdaleka vyčerpán. Nemovitosti rekonstruujeme a realizujeme půdní vestavby a rekolaudace. To vše zvyšuje nejen hodnotu samotných nemovitostí, ale i výkonnost portfolia. Díky sedmi novým akvizicím jsme loni rekordně rozšířili své nemovitostní portfolio na hodnotu přes 368 milionů korun, což znamenalo meziroční nárůst o 119 %," doplňuje Petr Illetško, výkonný ředitel Fondu Českého Bydlení.
Primární zaměření na české regiony, ale také akvizice v Praze a expanze na Slovensko
Jedním z důvodů, proč se Fond Českého Bydlení zaměřuje na regiony, jsou jejich dlouhodobě atraktivní investiční příležitosti. Dalším důvodem je, že bezmála 90 % občanů ČR žije mimo Prahu, přičemž i oni mají zájem o kvalitní bydlení.
V loňském roce však fond uskutečnil také svou první akvizici činžovního domu v Praze, doposud vlastnil nemovitosti jen v regionech ČR. Také dokončil akvizici tří činžovních domů v rezidenční čtvrti města Komárno, a tak expandoval na Slovensko.
"Letos se chceme opět zaměřit na výnosově zajímavé činžovní domy ve městech s dobrou socioekonomickou strukturou a rozvinutým trhem nájemního bydlení. Opět se zaměříme na české regiony a budeme vyhledávat investiční příležitosti v Praze. Plánujeme rozšiřovat i své působení na Slovensku, jelikož tam vidíme značný potenciál. Vnímáme, že rok 2023 je rokem kupujících a že o zajímavé nabídky není nouze," uzavírá Petr Illetško, výkonný ředitel Fondu Českého Bydlení.