Obchod Německa se střední a východní Evropou byl loni rekordní

Obchodní výměna Německa se střední a východní Evropou se v roce 2022 vyšplhala na rekordních 562 miliard eur, a to i přes značný pokles německého vývozu do Ruska. Česká republika předstihla Británii a dostala se do první desítky největších německých obchodních partnerů. V tiskové zprávě o tom ve středu informoval Východní výbor německého hospodářství, což je svaz předních podniků podporující hospodářské vztahy Německa se střední a východní Evropou.
Německý vývoz do Ruska se loni propadl o 45 procent na přibližně 15 miliard eur, což je nejnižší úroveň za posledních dvacet let. Přispěly k tomu západní sankce a skutečnost, že řada německých společností přestala v Rusku podnikat. "Odklon od ruského trhu rychle postupuje a bude pokračovat i v roce 2023," uvedl šéf OA Michael Harms na tiskové konferenci.
Pokles vývozu do Ruska více než kompenzoval dvouciferný nárůst vývozu na ostatní trhy ve střední a východní Evropě, uvedl Harms. Zatímco německý obchod s Ukrajinou, Ruskem a Běloruskem loni klesl, s unijními zeměmi ve střední a východní Evropě posílil. Rumunsko a Slovensko podle svazu z hlediska objemu obchodu s Německem brzy předstihnou Rusko. V případě Polska, Česka a Maďarska už se tak stalo. Polsko se s objemem 168 miliard eur stalo pátým největším obchodním partnerem Německa na světě a předstihlo Itálii.
Devětadvacet zemí střední a východní Evropy se na celkovém německém zahraničním obchodu nadále podílelo 18 %. To je podle svazu OA opět více, než činí obchodní výměna Berlína s Čínou a Spojenými státy dohromady.
Objem obchodu Německa s Ukrajinou klesl o sedm procent - méně, než se čekalo. Od konce podzimu však obchodní výměna Berlína s Kyjevem podle Harmse ožívá. Německé podniky se v zemi udržely nebo rychle obnovily výrobu všude, kde to bylo možné, uvedl. "Žádná významná firma zemi neopustila," dodal.
Zatímco německé ekonomice se podařilo překvapivě rychle přizpůsobit realitě bez ruských dodávek energie, ruská ekonomika podle svazu OA směřuje do krize. "Sankce, odchod zahraničních společností a exodus statisíců mladých pracovníků mají toxický účinek," řekl Harms.
Třebaže sankce ruskou ekonomiku oslabují, hospodářství země se podle Harmse nezhroutí. Ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi nedojdou peníze na válku, myslí si šéf svazu OA. Prodej energií podle něj zajistil Rusku loni přebytek běžného účtu 220 miliard dolarů. V letošním roce by to mělo být 100 miliard dolarů, dodal.
Harms zdůraznil, že Evropa také dováží ruský zkapalněný zemní plyn, na který se sankce nevztahují.
Zdroj: ČTK