Vranka (XTB): Investování je pro většinu lidí největším obchodem v životě, podle toho je potřeba k němu přistupovat

Buy, nákup, investování, trading
Obrázek: Thinkstock

Investování má potenciál zásadně ovlivnit životní úroveň každého člověka. Proto by k němu lidé měli přistupovat zodpovědně a pochopení finančních trhů věnovat čas, říká analytik ze společnosti XTB Tomáš Vranka. Co dalšího (potenciálním) investorům radí? A před čím je naopak varuje?

Je nyní podle vás vhodná doba na investování?

Ano, nejlepší čas pro začátek investování je vždy "právě teď". Nebo se to alespoň říká. Samozřejmě, kdyby člověk viděl dopředu, mohl by start načasovat ideálně. V praxi se může stát, že člověk začne investovat a během několika prvních měsíců zažije korekci například o 20 %. Pokud však předpokládáme, že pohyby na trzích nelze předvídat a že akciové trhy rostou zhruba v 80-85 % případů, pak by bylo neinvestování a vyčkávání opravdu hloupé.

Slavný investor Peter Lynch k tomu má pěkný citát, který říká, že lidé přišli o mnohem více peněz při čekání na korekce nebo poklesy než během samotných korekcí. Podle mého názoru je tedy ideální čas začít opravdu kdykoli a současná situace nám dává ještě lepší příležitost, protože trhy jsou proti maximům asi o 20 % níže. Stále tedy můžeme pracovat s tím, že trhy v drtivé většině případů rostou, dejme tomu, že z 80 %, a současná výchozí pozice je výhodná mimo jiné v tom, že z těch zbývajících 20 % jsme již několik měsíců absolvovali. Pokud má někdo rád čísla a statistiky, pravděpodobně již pochopil, že díky tomu má v současné výchozí pozici slušnou statistickou výhodu.

Přesto bych se rád podíval na dlouhodobou strukturu trhu z jiného úhlu. Americký akciový trh má odpovídající historii delší než 100 let. Kdybych měl shrnout jeho výkon třemi čísly, byla by to čísla 8, 2 a 90. Průměrný roční výnos indexu S&P 500 se dlouhodobě pohybuje kolem 8 %, což znamená, že počáteční investice se každých 10 let zdvojnásobí. Při investičním horizontu 10 let historie opět ukazuje, že investor má 90% šanci být v zisku. Pokud se tedy na to vše podíváme opět skrze čísla, každý rok čekání může investora stát relativně hodně peněz.

Pokud někdo začíná s investováním, jaké nejběžnější způsoby může vybrat?

V zásadě bych možnosti shrnul do tří hlavních variant. První skupinou jsou lidé, kteří investují prostřednictvím banky, což je na Slovensku a v České republice stále velice oblíbený způsob investování. Banky však mají spoustu omezení, podmínek, výpovědních lhůt, vysoké poplatky a více než 95 % aktivně spravovaných fondů nedosahuje výkonnosti akciového trhu jako celku. Pokud tedy investujete prostřednictvím banky, získáte takřka jistě nižší výnos, než když investujete samostatně, například prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů (ETF).

Další oblíbenou možností jsou různí správci ETF. Zprostředkují vám nákup ETF, což je podle mého názoru nejlepší dlouhodobý investiční nástroj pro naprostou většinu lidí. Ale dělají to za poměrně vysoké poplatky, například 1-1,5 % ročně z hodnoty investice. Investor může přitom ETF nakupovat sám, a to bez poplatku, takže pro mě je tento prostředník v podobě správce zbytečný.

A to mě přivádí k třetí možnosti, kterou je investování prostřednictvím brokera. Většina našich klientů, kteří chtějí investovat dlouhodobě, používá pouze ETF na hlavní akciové indexy. Takže si u své banky nastaví trvalý příkaz, a když jim peníze přijdou na investiční účet, vezmou mobil, otevřou platformu, koupí ETF (celý tento proces trvá asi 15 vteřin) a opět nemusí měsíc nic dělat. Takže pokud člověk už ví, co chce a na jak dlouho to chce, jiná možnost než tato mi nedává smysl. Tímto způsobem máte investice pod kontrolou, máte o nich vždy přehled a hlavně ušetříte spoustu peněz za poplatky různým zprostředkovatelům. Pokud hledíme do horizontu několika let až desítek let, může být úspora poplatků až ve statisících korun.

Řada z těch, kteří stále uvažují o investování, řeší časovou náročnost správy investic. Jaká je realita?

To samozřejmě záleží na tom, jak se k tomu člověk postaví. Já osobně mám v hlavě základní rozdělení investorů v XTB do dvou skupin. První skupina chce vybírat a nakupovat jednotlivé akcie. To je časově poměrně náročné. Upřímně si myslím, že když chce člověk opravdu vědět, co dělá, tak je to o stovkách hodin studia, protože analyzování jednotlivých firem je opravdu časově náročné. Ale na druhou stranu musím říci, že většinu lidí, včetně mě, kteří se do tohoto studia pustí, to nesmírně baví.

Pak je tu druhá skupina lidí. To jsou ti, kdo hledají nejlepší poměr mezi časem, potenciálním výnosem a rizikem. Pro tuto skupinu jsou nejlepší indexové ETF. Jedná se o koše akcií, kde máte většinou akcie stovek společností v závislosti na tom, jak jsou velké. Index je samoregulační, tedy pokud se společnosti nedaří, vypadne z indexu, pokud se společnosti daří, její váha v indexu se zvýší. Takže se jedná o samoregulační mechanismus, který v podstatě vybírá akcie a jejich poměr v portfoliu za vás. Osobně považuji ETF za ideální nástroj pro většinu lidí právě kvůli časové nenáročnosti. I zde si troufám tvrdit, že na základní orientaci stačí pár hodin, kdy prakticky stačí, aby člověk pochopil, jak ETF fungují, co obsahují, jaké zhodnocení lze orientačně očekávat a jak nakupovat.

Jak by měl začít ten, kdo se chce naučit investovat aktivněji?

Na internetu je toho hodně, ale mnoho různých influencerů útočí na základní instinkty lidí a láká na obrovské výnosy. Jak jsme si už řekli, průměrný roční výnos se pohybuje kolem 8 % a většina fondů nebo lidí nedosahuje ani této hodnoty. Pokud vám tedy někdo nabízí výrazně více, pravděpodobně lže, případně přeceňuje své znalosti a schopnosti. Na světě je jen velice málo investorů, kteří dlouhodobě výrazně překonávají akciový trh jako celek.

K investování je potřeba přistupovat zodpovědně, s několika hodinami nebo desítkami hodin studia a realistickými očekáváními. Technicky je opravdu snadné začít, stačí se zaregistrovat a otevřít účet u brokera, poslat peníze a nakoupit akcie nebo ETF. Mnohem důležitější a složitější je však psychologická stránka věci - odhodlání začít, odhodlání studovat, vyhledávat zdroje a podobně. Z tohoto důvodu jsme pro všechny (potenciální) investory připravili vzdělávací kurz o ETF a akciích, kde jsme ve čtyřech hodinách videí shrnuli základy, od kterých se můžete odrazit. Během osmi zhruba půlhodinových videí se díváme na vše od základů, porovnání výhod a nevýhod akcií a ETF, dále přes finanční ukazatele až po osvědčené zdroje, které osobně používám.

Vím, že se člověku ne vždy chce pouštět do nových věcí, když si představí, kolik je za tím práce. Když se o tomto tématu bavím s přáteli a rodinou, samozřejmě na to přijde řeč, a když na mě vytáhnou argument, že chtějí investovat, ale je to příliš složité, rád jim říkám následující: Investování a množství peněz, které díky němu člověk nakonec získá, je pro většinu lidí buď největším obchodem v jejich životě, nebo druhým největším obchodem hned po koupi vlastního bydlení. Z nějakého podivného důvodu však lidé nejsou ochotni věnovat několik hodin studiu něčeho, co jim v budoucnu přinese až několik milionů korun; pokud je horizont dostatečně dlouhý a investice vyšší (například 10 000 Kč měsíčně po dobu 40 let), můžeme se skutečně dostat až k vyšším milionům korun. Na druhou stranu například při výběru auta, což je řádově nižší "investice", nemají lidé problém strávit desítky hodin zkoumáním, najímáním různých poradců a podobně. Moje rada je jednoduchá: Nehledejte zkratky, nebojte se začít a připravte se na to, že se chystáte řešit největší investici svého života, ke které byste měli přistupovat zodpovědně.

Jaká rizika začátečníci podceňují?

Některá z nich jsem již popsal. Jde hlavně o to najít nějakou zkratku k požadovanému výsledku. Jak řekl Warren Buffett, když se ho zakladatel Amazonu Jeff Bezos zeptal, proč ho lidé prostě nekopírují, když je jeho strategie v podstatě jednoduchá, většina lidí nechce bohatnout pomalu. Kromě toho bych si také dával velký pozor, abyste se nenechali zlákat některými internetovými "odborníky", kteří slibují obrovské zhodnocení, nebo abyste se nenechali strhnout davem, který začne bezmyšlenkovitě nakupovat různé akcie bez jakékoli analýzy. Investování je díky současným možnostem ETF velice snadné, ale je potřeba začít od základů a pochopit ho.

Dal byste investorům nějakou radu na závěr?

Není potřeba se bát investovat. U nás je to stále tak trochu "exotika", ale ve vyspělých ekonomikách je to běžná součást života většiny lidí. Rádi se srovnáváme se Západem a jedním z důvodů, proč se tam lidé mají lépe, je zodpovědný a aktivní přístup k penězům. Kromě toho je důležité začít co nejdříve a nebát se, že tomu budete muset obětovat několik hodin. Proto se nenechte zlákat vidinou rychlého výdělku - investování není sprint, ale maraton. Na trhu jsou příležitosti, stačí jen trpělivě studovat a pravidelně a dlouhodobě podnikat malé kroky.

Zdroj:
XTB
Investice
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
23. 3. 2023 16:56
Miloš Filip (Schönfeld & Co): Náš nemovitostní fond v uplynulých letech překonal konkurenci, sázíme…
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
23. 3. 2023 10:18
Nervozita kvůli stavu bank se na trzích přelévá i do jiných odvětví. Nakupuji ve slevě Komerční…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
22. 3. 2023 16:26
Dodavatelské řetězce SHORT aneb Jak a proč sázet na nearshoring?
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Těžba
Přestat sledovat
Obrázek: Fruitisimo
21. 3. 2023 6:16
Jan Hummel (Fruitisimo): Nabízíme porci zdraví i místo, kde se cítíte dobře. Po expanzi na další…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Krása a zdraví
Přestat sledovat
Potraviny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat