Pokles těžby ropy v Rusku nejvíce zasáhl státní firmu Rosněfť

Ruská státní ropná společnost Rosněfť, kterou řídí blízký spojenec prezidenta Vladimira Putina Igor Sečin, zaznamenala od invaze ruských vojsk na Ukrajinu ve srovnání s ostatními těžaři nejvýraznější pokles produkce. Na celkovém snížení těžby v zemi od invaze se Rosněfť spolu se svými dceřinými společnostmi podílela dvěma třetinami, ukazují podle agentury Bloomberg údaje ruského ministerstva energetiky. Je to zhruba dvojnásobek podílu firmy na celkové těžbě, což znamená, že Rosněfť byla zasažena neúměrně.

"Je to pravděpodobně firma, kterou poslední etapy mezinárodních sankcí zasáhly nejvíce," řekl analytik trhu s ropou ze společnosti Kpler Viktor Katona. "Rosněfť se stala hlavním zdrojem snižování těžby v Rusku."

Většina západních zemí, s výjimkou Spojených států a Británie, zákaz dovozu ruské ropy neoznámila. Řada dalších faktorů - od omezení přepravy přes pojištění až po slabou domácí poptávku a veřejné odmítání Putinova režimu zahraničními společnostmi - ale donutila zemi snížit těžbu ropy.

Těžba ropy v Rusku byla podle údajů ministerstva v polovině května o 830 000 barelů denně nižší než v únoru. Z toho u projektů společnosti Rosněfť, včetně těch provozovaných dceřinou společností Bašněfť, byla těžba nižší o 560 000 barelů denně.

Pokles těžby v Rusku byl rozdělen nerovnoměrně z různých důvodů. "Hlavním faktorem, který určuje vývoj těžby u všech ruských společností, je jejich schopnost prodávat ropu na vývoz a zvyšovat její zpracování uvnitř země," uvedla analytička firmy Rystad Energy Daria Melniková.

Problematický se stal americký zákaz dovozu, protože se dotkl především dodavatelů ruského topného oleje. Bez významného odbytiště začaly zásoby ropy v rafineriích rychle narůstat, což je přimělo dočasně přerušit činnost. Rosněfť je zároveň největší rafinerskou společností v zemi.

Negativní dopady měl také odchod velkých mezinárodních ropných společností. Odejít se rozhodl americký ExxonMobil, provozovatel rozsáhlého projektu Sachalin-1 na základě dohody o sdílení produkce s partnery, včetně Rosněfti. Těžba tam kvůli odchodu ExxonMobilu do poloviny května ve srovnání s únorem klesla o více než 145 000 barelů denně, tedy o 71 %.

Také soukromá firma Surgutněftěgaz má problémy s prodejem ropy v zahraničí. Její těžba se do poloviny května snížila o zhruba 72 000 barelů denně. Na další velké ropné firmy v Rusku nebyl dopad restrikcí významný. Druhý největší ruský producent Lukoil dokázal udržet těžbu téměř na stejné úrovni. Firma Gazprom Něfť, která je součástí státní plynárenské skupiny Gazprom, pak byla jedinou přední ruskou ropnou firmou, které se podařilo těžbu zvýšit. Podle analytiků firmě zřejmě pomohlo, že je menším producentem a má relativně sofistikované rafinerie a solidní vývozní kontrakty.

Vzestup Rosněfti na vrchol ruského ropného průmyslu odpovídá Putinovu upevňování moci. Před dvaceti lety to byla malá společnost s pouhou desetinou současné produkce. Národním šampionem se stala prostřednictvím série mnohamiliardových akvizic - státem zabaveného majetku firmy Jukos na začátku tisíciletí, dohody s TNK-BP v roce 2013 a privatizace Bašněfti o tři roky později. Díky těmto obchodům je Rosněfť provozovatelem některých nejstarších a nejvíce zdaněných ložisek na západní Sibiři, což by podle analytiků mohlo souviset s rozhodnutím firmy snížit těžbu v této oblasti. Podle údajů ministerstva právě na Sibiři klesla těžba Rosněfti od února do dubna nejvýrazněji.

Tento měsíc se ale ruský ropný průmysl začíná přizpůsobovat omezením a těžba se zvyšuje. V čele tohoto růstu je Rosněfť, která dohání pokles malých společností. "Zvýšení produkce Rosněfti v květnu by mohlo být důsledkem nových vývozních dohod v Asii a také oživení poptávky po pohonných hmotách," uvedl Katona.

Místopředseda ruské vlády Alexandr Novak uvedl, že těžba ropy se bude v Rusku zotavovat i v červnu. Producenti totiž diverzifikovali své vývozní destinace.

Zdroj:
ČTK
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Těžba
Přestat sledovat

Videotéka

Obrázek: Investiční web
30. 6. 2022 21:00
V PÁTEK ve 13 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Alokace investic
Přestat sledovat
Defenzivní investování
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
30. 6. 2022 17:09
O válce na Ukrajině, (ne)jednotě Evropské unie i potratech v Americe aneb Když (téměř) všechno…
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek:
30. 6. 2022 12:27
Pírko (Bohemian Empire) & Žabža (FINAX): Jak "hrát" bouři na trzích a v ekonomice?
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
29. 6. 2022 17:04
Americké akcie: Proč se (z)hroutí technologická bublina 2.0
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat