PPF zvýšila podíl v O2 Czech Republic na 90,01 %, plánuje takzvaný squeeze-out

Investiční skupina PPF oznámila, že prostřednictvím reverzního zrychleného odkupu od institucionálních investorů za cenu 264 Kč za akcii zvýšila podíl v telekomunikační společnosti O2 Czech Republic z 83,58 % na 90,01 %. PPF provedla odkup, aby mohla využít práva na nucené převedení všech akcií ostatních akcionářů (squeeze-out).

Rozhodnutí podle PPF odráží fakt, že objemy obchodů s akciemi O2 na pražské burze delší dobu setrvale klesají. V tomto roce dosahuje průměrný denní objem obchodů s akciemi O2 C.R. 9,3 milionu korun, což podle PPF odpovídá tržní likviditě velice malého akciového titulu, nikoli společnosti kotované na hlavním trhu pražské burzy. V roce 2011 dosahoval průměrný denní objem obchodů s akciemi O2 C.R. 134 milionů korun, o pět let později klesl na 33 milionů korun.

Zrychleného odkupu akcií se mohli zúčastnit jen kvalifikovaní investoři. Ti akcionáři O2, kteří nejsou kvalifikovanými investory, budou moci akcie prodat PPF v rámci nabídky povinného odkupu. PPF prostřednictvím zrychleného odkupu umožnila kvalifikovaným investorům akcie O2 odprodat najednou, současně si prodávající zachovali nárok na výplatu dividendy O2 ze zisku za rok 2020 a částky odpovídající snížení emisního ážia. Nárok na výplatu tohoto podílu ze zisku bude zachován také pro drobné akcionáře v rámci povinného odkupu.

K vytěsnění minoritních akcionářů nyní PPF musí svolat valnou hromadu a bude potřebovat souhlas ČNB s cenou vytěsnění. Tou by měla být vyšší cena z šestiměsíčního váženého průměru obchodů na burze a nejvyšší ceny, za kterou PPF v posledních dvanácti měsících nakupovala akcie O2 C.R.

"Podle našeho odhadu by měl být rozhodující šestiměsíční průměr, jenž byl ke středečnímu závěru okolo 266 Kč za akcii. Průměr nicméně mohl ovlivnit i provedený zrychlený odkup akcií, pak by byl blízko jeho realizační ceně 264 Kč za akcii (v závislosti na způsobu vypořádání). Očekáváme, že proces vytěsnění bude trvat minimálně dva měsíce kvůli nutnosti svolat valnou hromadu a potřebě souhlasu ČNB. Ta bude mít na rozhodnutí 15, případně až 30 dní od doručení žádosti. Očekáváme, že akcie O2 C.R. se budou v nejbližší době obchodovat s časovým diskontem vůči pravděpodobné ceně vytěsnění okolo 264-266 Kč," napsal analytik Petr Bártek z České spořitelny.

Skupina PPF se již několik let věnuje rozvoji svých telekomunikačních aktivit na trzích střední a jihovýchodní Evropy prostřednictvím provozovatelů infrastruktury a operátorů. S tím souvisí průběžné vyhodnocování optimální formy vlastnictví a financování jednotlivých aktiv. Do PPF Telco již patří 100 % největšího tuzemského majitele telekomunikační infrastruktury CETIN. O2 nabízí telekomunikační a internetové služby v pevných a mobilních sítích 5,97 milionu mobilních klientů a 855 000 uživatelů internetu. Operátor loni zvýšil konsolidovaný čistý zisk o 7,1 % na 5,85 miliardy korun, výnosy firmě stouply o 2,6 % na 39,77 miliardy korun.

Analytici: Stažení akcií O2 z trhu dále sníží atraktivitu pražské burzy

Očekávané stažení akcií operátora O2 Czech Republic z pražské burzy dále sníží atraktivitu českého akciového trhu. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK.

"PPF takto připraví tuzemský kapitálový trh o sedmou nejvíce obchodovanou emisi, která měla stabilní dividendový výnos. Tento krok dále sníží atraktivitu a likviditu místního trhu a zhorší postavení případných IPO na pražské burze," řekl Radim Dohnal z portálu Capitalinked.com.

"V delším období může vést stažení akcií O2 z pražské burzy k ochabnutí zájmu o tuzemský burzovní parket ze strany větších zahraničních fondů," souhlasil analytik společnosti CYRRUS Tomáš Pfeiler. Důvodem je podle něj nedostatečný počet velkých stabilních firem, které se v Praze obchodují. Aktuálně totiž není na obzoru vstup žádného významného emitenta, dodal.

Vytěsnění minoritních akcionářů se u českých akciových titulů stává jakousi tradicí, uvedl jednatel společnosti Imperium Finance Václav Kosáček. Cena, za kterou budou podíly vykoupeny, podle něj zcela jistě nebude některým minoritním akcionářům stačit, a dá se proto očekávat soudní dohra. "Myslím, že už z principu jednání těchto 'velkých hráčů' není cena za akcii ve vytěsnění adekvátní," podotkl.

Zdroj:
Česká spořitelna, ČTK
Akcie ČR
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat

Videotéka

19. 10. 2021 21:00
Petr Novotný (Investiční web): Zůstávám věrný akciím, půdě a private equity. Věřím, že mé portfolio…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 17:00
Povolební Česko aneb Co čekat v ekonomice, politice a energetice
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
19. 10. 2021 6:40
Carl Icahn: Akciový trh jednou musí narazit do zdi postavené z nově vytvořených peněz
Americké akcie
Přestat sledovat
Carl Icahn
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
18. 10. 2021 12:00
Investorský magazín: Na pražské burze se schyluje k IPO společnosti FIXED.zone
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
FIXED.zone
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat