Průzkum MF: Ekonomika letos vzroste o 3 %, příští rok expanze zrychlí

Česká ekonomika v letošním roce stoupne o 3 % a příští rok by měl růst zrychlit na 3,9 %. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí k vývoji ekonomiky na základě prognóz 16 tuzemských odborných institucí. V letech 2023 a 2024 by měl růst ekonomiky zpomalit k zhruba třem procentům. Inflace by měla postupně klesat a koruna posilovat.

Ekonomika je i v první polovině letošního roku zasažena pandemií a opatřeními přijatými k omezení šíření nákazy. V průběhu roku by však hospodářská aktivita měla díky zlepšení epidemické situace (též v návaznosti na pokračující očkování) a rozvolňování restrikcí začít ožívat, uvádí materiál. Loni ekonomika klesla kvůli dopadům pandemie o 5,6 %.

Inflace by podle průzkumu měla letos činit v průměru 2,6 % a příští rok by měla dále zpomalit na 2,2 %. Loni byla průměrná inflace 3,2 %. K nižšímu růstu cen nyní přispívá slabá domácí poptávka a přidat by se k tomu mělo pozvolné posilování koruny. Naopak ve prospěch růstu cen působí letos dražší ropa a v příštím roce to bude oživení soukromé spotřeby. "Na očekávaný vývoj inflace bude podle průměru prognóz měnová politika reagovat postupným zvyšováním úrokových sazeb," uvedlo MF.

Česká měna by měla podle materiálu postupně posílit příští rok na průměrných 25,30 EUR/CZK a v roce 2024 na 24,30 EUR/CZK.

Zároveň oslovené instituce počítají s tím, že objem mezd a platů letos vzroste o 3,2 % a příští rok o 4,5 %. "U tohoto rozpočtově velmi významného ukazatele je predikce ministerstva financí ve srovnání s prognózami ostatních institucí velmi konzervativní. V obou letech MF počítá s nejnižším růstem mezd a platů. Totéž platí i pro roky 2023 a 2024," uvedl úřad v dokumentu. MF letos počítá s růstem mezd a platů o 0,7 % a příští rok o 2,3 %.

Do tzv. kolokvia byly zahrnuty předpovědi ministerstva financí, ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva práce a sociálních věcí, České národní banky, společnosti AKCENTA CZ, Citibank, České spořitelny, ČSOB, společnosti Deloitte Czech Republic, investiční společnosti Generali Investments CEE, Hospodářské komory, Institutu ekonomických studií FSV UK, Komerční banky, Raiffeisenbank, Svazu průmyslu a dopravy ČR a UniCredit Bank. Pro větší reprezentativnost průzkumu k nim byly přiřazeny prognózy Evropské komise z května a Mezinárodního měnového fondu z dubna.

Samotné ministerstvo financí podle dubnové prognózy počítá letos s růstem ekonomiky o 3,1 % a příští rok o 3,7 %. Česká bankovní asociace odhaduje letošní růst na 3,3 % a růst v příštím roce na 4,3 %. Česká národní banka podle květnové prognózy čeká letošní růst na úrovni 1,2 % a příští rok na úrovni 4,3 %. Mezinárodní měnový fond čeká letos růst české ekonomiky o 4,2 %. Evropská komise počítá s 3,2% růstem. "Základní tendence vývoje v letech 2021 a 2022, s nimiž ministerstvo financí počítá v aktuální makroekonomické predikci (duben 2021), jsou v kvalitativní rovině s prognózami ostatních institucí konzistentní," uvádí k tomu průzkum MF.

Zdroj:
ČTK
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat

Videotéka

22. 9. 2021 17:07
Tibor Bokor: Automobilový průmysl se promění kvůli tlaku na ekologii, sdílení aut změní pravidla…
Přestat sledovat
Sdílená ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
21. 9. 2021 12:07
Igor Müller (NN Investment Partners): Ve střední a východní Evropě jsou stále velice atraktivně…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Varšavská burza
Přestat sledovat
20. 9. 2021 12:00
Investorský magazín: Skončí v dohledné době nemovitostní horečka v Česku?
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
20. 9. 2021 9:30
Petr Novotný (Investiční web): Trh řeší problémy Evergrande a jejich možné dopady, ceny akcií se…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat