Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v březnu podle PMI nečekaně zrychlil

Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v březnu překvapivě zrychlil, příznivý vývoj v sektoru služeb totiž převážil nad útlumem v průmyslu. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu mezi nákupními manažery, které v pátek zveřejnila společnost S&P Global. Souhrnný index, který sleduje aktivitu v průmyslu i ve službách, se zvýšil na 54,1 bodu z únorových 52 bodů. Dostal se tak na nejvyšší úroveň za deset měsíců. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali pokles indexu na 51,9 bodu. Pokud se index nachází nad padesátibodovou hranicí, signalizuje růst aktivity.
"Ekonomika eurozóny s příchodem jara vykazuje čerstvé známky života. Výsledek průzkumu odpovídá růstu hrubého domácího produktu v rozsahu 0,3 procenta v prvním čtvrtletí," uvedl ekonom společnosti S&P Global Chris Williamson.
Analytici přitom v nedávné anketě agentury Reuters předpovídali, že ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí klesne o 0,1 %. V loňském čtvrtém čtvrtletí HDP eurozóny podle údajů statistického úřadu Eurostat stagnoval po nárůstu o 0,3 % v třetím kvartálu.
Dílčí index vývoje aktivity v sektoru služeb se v březnu zvýšil na 55,6 bodu z únorových 52,7 bodu. Index zpracovatelského sektoru ale klesl, dostal se tak na 47,1 bodu z 48,5 bodu. "Růst je velmi nevyvážený, stojí za ním téměř výhradně sektor služeb," uvedl Williamson. Dodal, že zpracovatelský průmysl se teď potýká s klesající poptávkou.
Výsledky průzkumu rovněž ukázaly, že náklady na suroviny v březnu vykázaly první pokles od června 2020, a to díky zlepšení situace v dodavatelských řetězcích. To podle agentury Reuters patrně uvítá Evropská centrální banka, která je ve snaze bojovat s inflací nucena zvyšovat úrokové sazby navzdory nynějším problémům v bankovním sektoru.
"Klíčovým pozitivním faktorem pro zpracovatelský sektor je pokračování rychlého poklesu problémů v dodavatelském řetězci," uvedl ekonom Bert Colijn z ING. Upozornil, že zatím není jasné, jaké dopady budou mít na ekonomiku eurozóny nynější potíže v bankovním sektoru. "To přispívá k obrazu slabého hospodářského růstu v následujících čtvrtletích, protože ekonomické vyhlídky zatěžují vysoké úroky a zpřísňující se měnová politika," dodal.
Zdroj: fxstreet.com, ČTK