US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,79 %
NASDAQ+1,15 %
DOW JONES+1,01 %
PX+0,74 %
ČEZ+0,31 %
NVIDIA+2,21 %

Slovenská divize automobilky Volkswagen i loni snížila výrobu vozidel

Slovenská divize německé automobilky Volkswagen loni ve svém bratislavském závodě vyrobila 268 685 aut, výroba se tak snížila čtvrtým rokem v řadě, oznámila v pátek firma. Ještě v roce 2018 výroba přesáhla 408 000 aut. Volkswagen v Bratislavě montuje kromě jiných vozy Škoda Karoq, na konci letošního roku plánuje zahájit sériovou výrobu modelů Škoda Superb a Volkswagen Passat.

Redakce IW
Redakce IW
24. 3. 2023 | 10:04
Auta

Loňský pokles produkce závod zdůvodnil přetrvávajícími problémy v dodavatelském řetězci. Předseda představenstva společnosti Volkswagen Slovakia Oliver Grünberg na tiskové konferenci zmínil také dopady války na Ukrajině a nedostatek polovodičů. V letech 2020 a 2021 výrobu v závodě ovlivnily dopady koronavirové nákazy.

Z Grünbergova vyjádření vyplynulo, že loni továrna Volkswagenu dosáhla z hlediska počtu vyrobených vozidel svého dna a její produkce se bude zvyšovat. "Jsme přesvědčeni, že dopady posledních tří krizových let zeslábnou," řekl. Dodal, že hlavním problémem už nejsou výpadky v dodávkách polovodičových součástek, ale jiných komponentů.

Osm z deseti vyrobených vozidel Volkswagenu na Slovensku loni tvořily sportovně-užitková vozidla. Do výrobního portfolia bratislavské továrny automobilky patří kromě vozidel Škoda Karoq i Volkswagen Touareg, Audi Q7, Audi Q8, Porsche Cayenne a také malá městská vozidla Volkswagen up! včetně jeho elektrické verze. Nově bude Volkswagen na Slovensku montovat i plně elektrický model Porsche Cayenne.

Slovenská divize Volkswagenu navzdory poklesu výroby loni zvýšila zisk před zdaněním o 5,3 procenta na 278 milionů eur, obrat vzrostl o dvě procenta na 9,73 miliardy eur. Firma v zemi zaměstnává 10 900 pracovníků, na Slovensku se tak řadí k největším zaměstnavatelům. Loni Volkswagen na Slovensku investoval 345 milionů eur, celkově na roky 2022 až 2025 vyčlenil na investice v zemi 1,5 miliardy eur.

Automobilový průmysl je hlavním motorem ekonomiky Slovenska, které si loni v přepočtu na obyvatele udrželo pozici největšího výrobce automobilů na světě. Své závody na Slovensku mají kromě Volkswagenu také automobilky Kia, Jaguar Land Rover a Stellantis. K nim se v budoucnu zařadí švédská automobilka Volvo Cars, která loni v létě oznámila, že postaví na východě Slovenska továrnu na výrobu elektrických aut.

Podle dřívějších údajů slovenského svazu automobilového průmyslu výroba aut na Slovensku loni klesla téměř o pět procent zhruba na milion vozidel.

Zdroj: ČTK

AutaSlovenskoVolkswagen
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Akciový trh je asymetricky nakloněný býkům, chce to ale někdy hodně pevné nervy

Akciový trh je asymetricky nakloněný býkům, chce to ale někdy hodně pevné nervy

20. 10.-Andrej Rády
Akciový trh