Soud podpořil vývojáře her ve sporu s Applem kvůli platebnímu systému

Americký soud v pátek nařídil společnosti Apple, aby odstranila část omezení v obchodě s aplikacemi App Store v rámci sporu mezi výrobcem iPhonů a vývojářem her Epic Games. Rozhodnutí ohrožuje jeden z největších příjmů Applu a mohlo by vývojářům aplikací ušetřit miliardy dolarů. Soudkyně Yvonne Gonzalezová Rogersová však současně uvedla, že nezjistila, že by Apple měl monopol na dílčím trhu mobilních herních transakcí.

Firma Epic Games je známá především jako tvůrce populární videohry Fortnite, kterou hraje přibližně 400 milionů lidí po celém světě. Firma loni vybavila svoji hru platební bránou a tím obešla poplatek, který za distribuci musela odvádět Applu. Apple poté okamžitě vyřadil hru ze své platformy App Store a Epic Games pak podal na Apple žalobu.

Podle zprávy soudu Apple nemůže vývojářům zakázat, aby ve svých aplikacích měli tlačítka nebo odkazy, které zákazníky nasměrují na jiné způsoby placení mimo vlastní systém nákupu v aplikacích Applu, který vývojářům účtuje provize ve výši až 30 %. Apple také podle soudkyně nemůže vývojářům zakázat komunikaci se zákazníky prostřednictvím kontaktních údajů, které vývojáři získali při registraci zákazníků v rámci aplikace.

Rozhodnutí ruší základní část pravidel App Store, která vývojářům zakazují informovat uživatele o dalších místech, na která se mohou obrátit, aby zaplatili přímo vývojáři, místo aby použili platební mechanismy Applu.

Soudkyně však nevyhověla některým přáním firmy Epic Games jako donutit Apple, aby otevřel iPhony obchodům s aplikacemi třetích stran. Rozhodla také, že firmě Epic Games se nepodařilo prokázat, že Apple má nezákonné monopolní postavení, ale pouze že se firma dopustila jednání, které podle kalifornských zákonů narušuje konkurenci.

Gonzalesová Rogersová také potvrdila právo Applu blokovat jiné obchody v tom, aby nabízely aplikace pro iPhone. Navíc zasadila firmě Epic ránu, když rozhodla, že porušila smlouvu s Applem, protože do své aplikace přidala platební systém, který není od Applu, kvůli kterému celý spor vznikl. Nařídila tak společnosti Epic zaplatit Applu odškodné téměř 3,7 milionu USD.

"Jak soud uznal, úspěch není nelegální. Apple čelí přísné konkurenci ve všech segmentech, ve kterých podnikáme, a věříme, že zákazníci a vývojáři si nás vyhledávají, protože naše produkty a služby jsou nejlepší na světě," uvedl Apple v prohlášení. Neoznámil však, zda se proti rozhodnutí odvolá.

Mluvčí firmy Epic agentuře Reuters řekl, že se firma plánuje odvolat. Generální ředitel Tim Sweeney na Twitteru rozhodnutí zkritizoval a napsal, že není výhrou pro vývojáře ani spotřebitele. Dodal, že Fortnite se do obchodu s aplikacemi Applu vrátí, jakmile bude moci nabízet konkurenceschopné platby v rámci aplikace. "Budeme bojovat dál," dodal.

Přesný finanční dopad rozhodnutí na výsledky Applu je podle analytiků těžké odhadnout. Vývojáři her jsou největším generátorem peněz pro App Store, který je základem segmentu služeb firmy. Vzhledem k tomu, že změny nejsou tak rozsáhlé, jak firma Epic požadovala, bude dopad rozhodnutí na Apple podle analytiků záviset do značné míry na tom, jak se firma rozhodne změny realizovat.

Zdroj:
ČTK
Přestat sledovat
Přestat sledovat

Videotéka

Obrázek: Thinkstock
11. 8. 2022 18:13
Zajíc (Amundi AM): Akciový trh má skvělý track record, dokázal zatím překonat všechno. Méně…
Akciový trh
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Likvidita
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
10. 8. 2022 10:16
Petr Vomastek: Ekonomická situace se zatím do realitního trhu ve větší míře nepropsala, dominuje…
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
9. 8. 2022 14:00
Martin Novák (ČEZ): Ceny elektřiny jsou určovány cenami zemního plynu, energie ale kvůli ekonomickým…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
6. 8. 2022 20:30
Aleš Vávra (Metatron Capital): Korekce na akciovém trhu jsou z pohledu dlouhodobých investorů…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat