Soud podpořil vývojáře her ve sporu s Applem kvůli platebnímu systému

Americký soud v pátek nařídil společnosti Apple, aby odstranila část omezení v obchodě s aplikacemi App Store v rámci sporu mezi výrobcem iPhonů a vývojářem her Epic Games. Rozhodnutí ohrožuje jeden z největších příjmů Applu a mohlo by vývojářům aplikací ušetřit miliardy dolarů. Soudkyně Yvonne Gonzalezová Rogersová však současně uvedla, že nezjistila, že by Apple měl monopol na dílčím trhu mobilních herních transakcí.

Firma Epic Games je známá především jako tvůrce populární videohry Fortnite, kterou hraje přibližně 400 milionů lidí po celém světě. Firma loni vybavila svoji hru platební bránou a tím obešla poplatek, který za distribuci musela odvádět Applu. Apple poté okamžitě vyřadil hru ze své platformy App Store a Epic Games pak podal na Apple žalobu.

Podle zprávy soudu Apple nemůže vývojářům zakázat, aby ve svých aplikacích měli tlačítka nebo odkazy, které zákazníky nasměrují na jiné způsoby placení mimo vlastní systém nákupu v aplikacích Applu, který vývojářům účtuje provize ve výši až 30 %. Apple také podle soudkyně nemůže vývojářům zakázat komunikaci se zákazníky prostřednictvím kontaktních údajů, které vývojáři získali při registraci zákazníků v rámci aplikace.

Rozhodnutí ruší základní část pravidel App Store, která vývojářům zakazují informovat uživatele o dalších místech, na která se mohou obrátit, aby zaplatili přímo vývojáři, místo aby použili platební mechanismy Applu.

Soudkyně však nevyhověla některým přáním firmy Epic Games jako donutit Apple, aby otevřel iPhony obchodům s aplikacemi třetích stran. Rozhodla také, že firmě Epic Games se nepodařilo prokázat, že Apple má nezákonné monopolní postavení, ale pouze že se firma dopustila jednání, které podle kalifornských zákonů narušuje konkurenci.

Gonzalesová Rogersová také potvrdila právo Applu blokovat jiné obchody v tom, aby nabízely aplikace pro iPhone. Navíc zasadila firmě Epic ránu, když rozhodla, že porušila smlouvu s Applem, protože do své aplikace přidala platební systém, který není od Applu, kvůli kterému celý spor vznikl. Nařídila tak společnosti Epic zaplatit Applu odškodné téměř 3,7 milionu USD.

"Jak soud uznal, úspěch není nelegální. Apple čelí přísné konkurenci ve všech segmentech, ve kterých podnikáme, a věříme, že zákazníci a vývojáři si nás vyhledávají, protože naše produkty a služby jsou nejlepší na světě," uvedl Apple v prohlášení. Neoznámil však, zda se proti rozhodnutí odvolá.

Mluvčí firmy Epic agentuře Reuters řekl, že se firma plánuje odvolat. Generální ředitel Tim Sweeney na Twitteru rozhodnutí zkritizoval a napsal, že není výhrou pro vývojáře ani spotřebitele. Dodal, že Fortnite se do obchodu s aplikacemi Applu vrátí, jakmile bude moci nabízet konkurenceschopné platby v rámci aplikace. "Budeme bojovat dál," dodal.

Přesný finanční dopad rozhodnutí na výsledky Applu je podle analytiků těžké odhadnout. Vývojáři her jsou největším generátorem peněz pro App Store, který je základem segmentu služeb firmy. Vzhledem k tomu, že změny nejsou tak rozsáhlé, jak firma Epic požadovala, bude dopad rozhodnutí na Apple podle analytiků záviset do značné míry na tom, jak se firma rozhodne změny realizovat.

Zdroj:
ČTK
Přestat sledovat
Přestat sledovat

Videotéka

19. 10. 2021 21:00
VE STŘEDU OD 10 HODIN ŽIVĚ: O stagflaci a jejích možných dopadech na trhy (Petr Novotný, Investiční…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 17:00
Povolební Česko aneb Co čekat v ekonomice, politice a energetice
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
19. 10. 2021 6:40
Carl Icahn: Akciový trh jednou musí narazit do zdi postavené z nově vytvořených peněz
Americké akcie
Přestat sledovat
Carl Icahn
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
18. 10. 2021 12:00
Investorský magazín: Na pražské burze se schyluje k IPO společnosti FIXED.zone
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
FIXED.zone
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat