Míra inflace v USA v lednu stoupla na 7,5 %, nejvyšší úroveň od února 1982
Míra inflace ve Spojených státech v lednu vystoupila na 7,5 %, a dostala se tak nejvýše od února 1982. Prudce vzrostly opět zejména ceny energií. Ve čtvrtek o tom informovalo americké ministerstvo práce. Vysoká inflace podporuje spekulace finančních trhů, že americká centrální banka by na příštím zasedání v březnu mohla zahájit zvyšování úrokových sazeb.
Ve srovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,6 %. Vzrostly tak stejným tempem jako v prosinci.
Leden byl čtvrtým měsícem v řadě, kdy meziroční inflace byla vyšší než 6 %. V prosinci činila 7 %. Analytici podle agentury Reuters očekávali růst inflace na 7,3 %, meziměsíčně pak čekali růst spotřebitelských cen o 0,5 %.

Takzvaná jádrová inflace, jež nezahrnuje kolísavé ceny potravin a energií, vystoupila v lednu na 6 %. To je maximum od srpna 1982. V prosinci jádrová inflace činila 5,5 %. Ve srovnání s předchozím měsícem se jádrové ceny zvýšily o 0,6 %.
Jádrovou inflaci podporují vyšší nájmy a nedostatek zboží, jako jsou například motorová vozidla. Ceny energií vyskočily v lednu meziročně o 27 %.
Prudce rostoucí inflace snížila kupní sílu domácností a oslabila popularitu prezidenta Joea Bidena. A to i přesto, že ekonomika loni vzrostla nejvíce za posledních 37 let a trh práce vytváří nová pracovní místa.
Očekává se, že Fed začne v březnu zvyšovat úrokové sazby, aby omezil inflaci, která je vysoko nad 2% cílem. Ten centrální banka považuje za strop cenové stability. Podle ekonomů však není pravděpodobné, že by Fed postupoval příliš razantně, v březnu tak čekají zvýšení základní sazby jen o čtvrt procentního bodu do pásma 0,25-0,50 %.