31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Pád Silicon Valley Bank a problémy několika dalších finančních institucí v Americe a Evropě v čele s Credit Suisse rozkolísaly světové burzy. Mnozí investoři se obávají dominového efektu a zbavují se rizika. Část trhu to bere jako zajímavou příležitost k nákupu kvalitních titulů ve slevě, část vyčkává. Nad tím, kde ve stávající turbulentní a nečitelné době hledat zajímavé příležitosti, se zamýšlejí členové expertního týmu ABCD investora a další odborníci.
Podrobně se očekávanému vývoji na trzích v dubnu věnovala ABCD investora v pondělí 27. března 2023. Přímý přenos první části zaměřený na ochranu majetku v nejisté době jste mohli sledovat od 16.30 na YouTube Investičního webu. Po vypnutí kamer diskuze pokračovala v komorním prostředí za účasti členů AZ klubu. Podrobnosti nabízí web ABCD investora.
Jan Macek (Conseq Investment Management): V posledních týdnech zažily trhy silné otřesy způsobené problémy v bankovním sektoru. Důležitý je a bude přístup Fedu k měnové politice. Otázkou je, zda ve střednědobém výhledu bude upřednostňovat finanční stabilitu, nebo krocení inflace. Pokud půjde první cestou, bude to mít nepříznivý dopad na vývoj inflace v USA, což by mělo následně i dopad na vývoj sazeb. Nižší sazby mohou (krátkodobě) vítat akciové trhy, dlouhodobě by ale byl problém nechat inflaci zvýšenou po delší dobu.
Kristina Hooper (Invesco): Před třemi měsíci Čína uvolnila politiku nulové tolerance covidu-19 a otevřela svou ekonomiku. To má na ni, zejména na sektor služeb, velice pozitivní dopad. Například oficiální PMI v nevýrobním sektoru od NBS vzrostl z lednových 54,4 na únorových 56,3 bodu, nejvyšší hodnotu od března 2021. Býčí sentiment však oslabil vyhlášený "přibližně 5%" cíl růstu HDP pro letošní rok. V této souvislosti je potřeba připomenout, že se investoři účastní maratonu, nikoli sprintu, a klíčové by tak pro ně měly být souvislosti a takzvaný big picture. V praxi to znamená, že by měli mít portfolia diverzifikovaná napříč hlavními třídami aktiv i v rámci těchto tříd po mnoho let a že by měli ignorovat tržní šum.
Tomáš Daňhel (Saxo Bank): Situace v bankovním sektoru v uplynulých týdnech přinesla na trhy opět vysokou volatilitu. Zásadní otázka je, jak na ni nahlížet a jak ji uchopit. Vytvoří nám krátkodobě příležitosti k nákupu, nebo se bude jednat o dlouhodobější a větší problém? Nejčastěji propíraným bankám bych se osobně vyhnul. Ale bankovní sektor klesal jako celek, přičemž ne všechny banky jsou ve stejné situaci. Čas věnovaný bližšímu pohledu na ně je určitě dobrou investicí (a zůstal bych protentokrát na českém trhu). Globální situace bude přece jen o něco složitější, můžeme se těšit na dozvuky rozhodnutí o nastavení sazeb Fedu a toho, jak trhy vstřebají zvýšení sazeb ze strany ECB.
Martin Wichterle (Wikov Industry): Válka na Ukrajině jen uspíšila transformaci energetické infrastruktury. Na to, abyste "kdekoli" načerpali vodík nebo se zapojili do zásuvky, totiž svět není připravený. Změna, ostatně jako pokaždé, když se proměňoval svět, si vyžádá obrovské investice. S tím jsou spojeny zajímavé příležitosti. Podobně jako se změnou spotřebitelských preferencí, v důsledku čehož například dochází k renesanci železniční dopravy v USA a EU. V Evropě tak již nyní v mnoha případech začíná nahrazovat leteckou a silniční dopravu. Státy přitom deklarují, že jde o dlouhodobý trend, a podle toho také do železnice masivně investují.
Tomas Michálek (STARTer Investment Partners): Pád americké Silicon Valley Bank a několika menších institucí nastartoval masivní výprodeje akcií bank v USA a následně v Evropě. Ty jen přiživily zprávy o (možných) problémech dalších finančních institucí, kterým na starém kontinentu vévodí konec samostatné existence Credit Suisse. Z mého pohledu tak vzniká zajímavá příležitost nakoupit "ve slevě" akcie Komerční banky a Erste Group Bank. Jejich zisky totiž budou s očekávaným zvyšováním sazeb nadále růst. Rizika, že by tyto dvě banky doplatily na systémovou krizi celého sektoru, se neobávám. Bankovní sektor v EU i USA je totiž dobře zajištěný a rozvahy velkých a významných bank jsou robustní.