Výsledky Boeing ve 4Q: Upravená ztráta na akcii 15,25 USD (odhad: -1,64 USD), tržby 15,30 miliardy USD (odhad: 15,06 miliardy USD)

Americký výrobce letecké techniky Boeing vykázal rekordní celoroční čistou ztrátu 11,94 miliardy dolarů. Na vině jsou dopady koronavirové pandemie a s nimi související cestovní omezení, ale i problémy s letadly 737 MAX. Boeing také znovu odsouvá výrobu nového letadla 777X, nově až na konec roku 2023. Tržby Boeingu se za loňský rok snížily o 24 % na 58,16 miliardy dolarů. Ztráta za rok 2019 činila 636 milionů dolarů a už v té se odrážely potíže s letadly 737 MAX.
Koronavirová krize loni prohloubila pokles poptávky po největších letadlech. Aerolinky si kvůli mezinárodním cestovním omezením nepřebírají dodávky, což poškozuje tok hotovosti ve firmě. Na vývoj stroje 777X přitom šlo ve čtvrtém čtvrtletí 6,5 miliardy dolarů.
Historický propad letecké dopravy nepříznivě ovlivnil i dodávky letadel 787 Dreamliner. To mělo za následek hromadění desítek letadel v době, kdy na majitele čeká asi 450 strojů 737 MAX, jejichž provoz byl před téměř dvěma lety v celém světě přerušen kvůli dvěma tragickým nehodám.
Boeing výsledky hospodaření za loňský rok zveřejnil ve stejný den, kdy Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) povolila obnovit komerční provoz letadel Boeing 737 MAX na území EU. Před koncem loňského roku odsouhlasili obnovení provozu těchto letounů regulátoři ve Spojených státech a později i v některých dalších zemích.
Z problémů amerického konkurenta těžil evropský výrobce Airbus, který si tak druhým rokem po sobě udržel pozici největšího výrobce letadel na světě. I on ale loni dodal na trh jen 566 letadel, což je o 34 % méně než v předchozím rekordním roce.
Za čtvrté čtvrtletí reportoval Boeing čistou ztrátu 8,4 miliardy dolarů proti ztrátě 1,01 miliardy USD ve stejném období předchozího roku. Tržby se pak ve čtvrtletí meziročně snížily o 15 % na 15,3 miliardy dolarů.
Zdroj: MarketWatch, ČTK
Aktuality
