České zbrojovce Group loni vzrostly tržby o 14,6 % na 6,83 miliardy Kč, společnost navrhuje dividendu 7,50 Kč na akcii

Výrobce zbraní Česká zbrojovka Group vykázal za loňský rok tržby 6,83 miliardy Kč. Meziročně se výnosy zvýšily o 14,6 %, především díky vyššímu počtu prodaných zbraní na základě vysoké poptávky. Silnou poptávku registrovala skupina ve Spojených státech. Vedení firmy navrhne vyplatit z loňského zisku dividendu 7,50 Kč na akcii.

Česká zbrojovka, zbraně - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia

Provozní zisk EBITDA z pokračujících operací dosáhl v loňském roce 1,47 miliardy Kč, a byl tak proti roku 2019 vyšší o 11,9 %. Počet prodaných zbraní se v loňském roce zvýšil celosvětově o 24,9 % na více než 467 tisíc kusů.

Výnosy v USA loni měly 66% podíl na celkových tržbách skupiny. Podíl Evropy bez Česka dosáhl 13,8 %, podíl samotné ČR činil 4,8 %. Asie k celkovým tržbám přispěla 6,2 %, Afrika 5,7 % a zbytek světa 6,1 %.

Prodané zbraně podle typu
Prodané zbraně podle typu, zdroj: Česká zbrojovka Group

"Rok 2020 byl významný z mnoha pohledů. Pandemie covidu-19 nás vystavila mnoha organizačním a logistickým výzvám. Jsem rád, že mohu sdělit, že jsme všechny úspěšně zvládli a že CZG dosáhla, spolu s uvedením několika nových produktů a silnými objednávkami, historicky rekordních výsledků," uvedl ve výsledkové zprávě Lubomír Kovařík, prezident a předseda představenstva České zbrojovky Group.

Silná poptávka ve Spojených státech

Tržby ve Spojených státech loni vyskočily o 43,9 % na 4,51 miliardy Kč. Naopak tržby v ČR se propadly o 76 % na 327,42 milionu Kč. Společnost tento pokles vysvětluje především odkladem dodávek ozbrojeným složkám v Česku a jednorázovou dodávkou munice v roce 2019.

Tržby CZG podle regionů
Tržby CZG podle regionů, zdroj: Česká zbrojovka Group

Zisk před zdaněním se loni skupině meziročně snížil o 6,7 % na 851 milionů Kč. Tento pokles souvisí se ztrátami z přecenění portfolia cizoměnových derivátů používaných k zajišťovacím operacím firmy, který způsobil výrazný pokles hodnoty české koruny k euru i americkému dolaru v roce 2020 a tržní pohyby úrokových sazeb. Zisk z pokračujících činností z tohoto důvodu klesl o 7,8 % na 676,6 milionu Kč.

V souladu s přijatou dividendovou politikou navrhne společnost vyplatit akcionářům z loňského zisku 7,50 Kč na akcii (výplatní poměr 36 %). Výplata dividendy podléhá schválení valnou hromadou.

Růst tržeb by měl pokračovat i letos

Ve výhledu společnost uvedla, že letos očekává celkové výnosy 7,1-7,4 miliardy Kč. Na úrovni EBITDA z pokračujících operací společnost očekává výsledek 1,45-1,65 miliardy Kč. "Hlavní výzvou zůstává schopnost nasytit celosvětově silnou poptávku jak z hlediska vlastních výrobních kapacit, tak z hlediska kapacit a možností ze strany dodavatelů, což je ovlivněno řadou faktorů včetně setrvávající napjaté situace kolem covidu-19," uvedla firma.

Po převzetí americké společnosti Colt by kombinované pro-forma výnosy za rok 2021 měly podle vedení České zbrojovky dosáhnout 12,5-12,8 miliardy Kč a zisk EBITDA z pokračujících činností by měl být 2,35-2,55 miliardy Kč.

Analytici: Výsledky vyznívají pozitivně, výhled pro Colt je slabší

"Celkově jde díky vyšším než očekávaným objemům prodejů a pokračující silné poptávce v USA o dobré výsledky. Marže byly oproti očekávání o něco nižší a čistý zisk byl ovlivněn přeceněním měnových derivátů kvůli oslabující koruně. Výhled na rok 2021 je podle nás solidní, co se týče samotné CZG (asi 7 % nad našimi odhady), zatímco výsledku Coltu se čekají meziročně horší. Výsledky hodnotíme celkově neutrálně, zejména kvůli slabšímu meziročnímu výhledu pro Colt," napsal analytik Petr Bártek z České spořitelny.

"Tržby 6,8 miliardy Kč byly nad očekáváním trhu (6,36 miliardy Kč) i nad naším očekáváním (6,5 miliardy Kč). Naše očekávání překonala i navržená dividenda (7,50 vs. 7 Kč na akcii). Negativní přecenění hedgingových instrumentů na finanční úrovni dopadlo na čistý zisk, nicméně podotýkáme, že jde o nehotovostní vliv," doplnil analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

Hlavní body konferenčního hovoru

  • Firma dostala souhlas k akvizici Coltu od amerického antimonopolního úřadu. Zbývají ještě souhlasy dvou úřadů v USA a v Kanadě. Dokončení se nadále očekává ve druhém čtvrtletí. Společnost čeká, že kapitálová náročnost (investice 5-7 % tržeb) bude obdobná i po akvizici. CZG očekává synergie hlavně v oblasti výzkumu a vývoje a v přístupu k zákazníkům.
  • Výsledky za rok 2020 zahrnovaly i náklady spojené s IPO v objemu 31 milionů Kč. Bez nich by reportovaná EBITDA marže byla stabilní na úrovni 22 %.
  • Výhled na mírně rostoucí výsledky (bez Coltu) v roce 2021 je založen na očekávaném zlepšování produkčního mixu a na očekávaném mírném růstu produkčních kapacit, když investice stále přesahují odpisy.
  • Management stále vidí velmi silnou globální poptávku a zopakoval, že je limitován zejména produkčními kapacitami, ne poptávkou. Americký civilní trh je nadále velmi silný a firma tam dále má velkou zásobu objednávek. V ČR dodávky armádě začnou v letošním roce.

Loni v květnu oznámila CZG koupi menšinového podílu ve švédském výrobci optických montážních řešení pro zbraně Spuhr i Dalby. V říjnu završila veřejnou nabídku svých akcií na pražské burze. Letos v únoru pak podepsala smlouvu o koupi stoprocentního podílu ve společnosti Colt Holding Company, jež je mateřskou společností amerického výrobce zbraní Colt Manufacturing Company.

Součástí CZG je závod Česká zbrojovka v Uherském Brodě, dále do něj patří například společnosti CZ-USA, Zbrojovka Brno, 4M Systems nebo CZ Export Praha. Skupina zaměstnává zhruba 1 670 lidí v ČR, USA a Německu.

Zdroj:
Česká zbrojovka Group
Akcie ČR
Přestat sledovat
Colt CZ Group (dříve Česká zbrojovka Group)
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Zbraně
Přestat sledovat

Videotéka

Obrázek: Investiční web
13. 8. 2022 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Tržní expertní výhled (Štěpán Hájek, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
12. 8. 2022 10:17
Pilíšek (ZLATÉ REZERVY): Recesi se nejspíše nevyhneme, zlato v českých korunách je mimořádně…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
11. 8. 2022 18:13
Zajíc (Amundi AM): Akciový trh má skvělý track record, dokázal zatím překonat všechno. Méně…
Akciový trh
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Likvidita
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
10. 8. 2022 10:16
Petr Vomastek: Ekonomická situace se zatím do realitního trhu ve větší míře nepropsala, dominuje…
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat