Čistý zisk skupiny ČEZ v prvním pololetí klesl o 89 % na 1,6 miliardy Kč

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ v prvním pololetí letošního roku meziročně klesl o 89 % na 1,6 miliardy korun. Provozní výnosy stouply o dvě procenta na 108,2 miliardy korun a provozní zisk před odpisy (EBITDA) klesl o 18 % na 31,6 miliardy korun. Na poklesu čistého zisku se podílelo zhoršení tržních podmínek pro uhelnou energetiku v souvislosti se zvýšením klimatických cílů Evropské unie a doporučením české uhelné komise ukončit spalování uhlí do roku 2038.

Vlivem zhoršení tržních podmínek pro uhelnou energetiku klesla tržní hodnota Severočeských dolů a ČEZ v souladu s účetními standardy vytvořil opravnou položku k dlouhodobému majetku těžební společnosti ve výši 8,7 miliardy korun reflektující nižší očekávanou poptávku po uhlí a dřívější ukončení těžby. Při očištění o mimořádné vlivy, jako jsou právě opravné položky, klesl čistý zisk ČEZ meziročně o 31 % na 11,3 miliardy korun.

"Provozní výsledky hospodaření se vyvíjejí v souladu s našimi výchozími ambicemi. Pokračujeme v naplňování akcelerované strategie Čistá Energie Zítřka zaměřené na růst podílu bezemisních zdrojů a na Českou republiku a střední Evropu. Emisní intenzita CO2 skupiny při výrobě elektřiny poklesla v prvním pololetí o 19 % a dokončili jsme prodej bulharských aktiv za 8,6 miliardy Kč. Stanovili jsme si ambiciózní strategické cíle do roku 2030 v souladu s Pařížskou dohodou a klimatickými cíli EU. V rámci celospolečenské odpovědnosti v oblasti ochrany životního prostředí, sociálních vztahů a řízení společnosti máme ambici zvýšit ESG rating ČEZ na 80 % do roku 2023," uvedl ve výsledkové zprávě předseda představenstva a generální ředitel skupiny ČEZ Daniel Beneš. Výsledek na úrovni zisku EBITDA společnost plánuje do roku 2030 zvýšit na minimálně 80-85 miliard Kč.

ČEZ - výsledky

V souladu s nastavenou strategií skupiny výroba z bezemisních obnovitelných zdrojů vzrostla o 9 %, výroba z bezemisních jaderných zdrojů se zvýšila o 4 %. Za celý rok předpokládá společnost pokles emisní intenzity o 12 % na úroveň 0,29 tuny CO2/MWh, což odpovídá asi 80 % emisí nového paroplynového zdroje. Celková výroba elektřiny v rámci společností, které podle platné strategie nejsou určeny k prodeji, v pololetí meziročně klesla o 6 %. Z toho výroba v uhelných zdrojích klesla o 23 %, zejména v důsledku prodeje elektrárny Počerady a odstavení elektrárny Prunéřov I, a celkově již je podíl uhelné výroby nižší než 30 %.

Významně vzrostl prodej elektřiny a plynu koncovým zákazníkům v České republice. U elektřiny došlo k nárůstu o 11 %, u plynu dokonce o 20 %. V oblasti tržeb za ESCO služby v ČR i v zahraničí došlo ke stabilizaci, meziročně vzrostly tržby celkem o 3 % a za celý rok je očekáván jejich nárůst o 8 %.

Díky pozitivnímu vývoji napříč všemi segmenty navýšila skupina ČEZ celoroční výhled EBITDA na 58 až 60 miliard korun (z 57-60 miliard korun) a výhled očištěného čistého zisku na 18 až 20 miliard korun (ze 17-20 miliard korun).

ČEZ - výhled

Prodej bulharských aktiv ČEZ ovlivnil hospodářské výsledky skupiny v prvním pololetí a bude mít vliv i na celoroční výsledek. "Čistý dluh skupiny ČEZ klesl za první pololetí o 43 miliard korun. Cash flow v třetím čtvrtletí navíc podpoří již inkasovaný příjem z prodeje bulharských aktiv. Celkově z Bulharska skupina ČEZ odchází s kladným peněžním saldem přesahujícím jednu miliardu korun a pokračuje v mezinárodní arbitráži vůči bulharskému státu, kde uplatňujeme nároky s potenciálním dodatečným výnosem pro akcionáře," uvedl člen představenstva a finanční ředitel ČEZ Martin Novák.

Společnost standardně pokračuje v zajišťování tržeb z výroby elektřiny ve střednědobém horizontu. Na rok 2022 měl ČEZ na konci června předprodáno asi 75 % očekávané výroby za 50,20 EUR/MWh, na rok 2023 zhruba 42 % výroby za 50,60 EUR/MWh, na rok 2024 asi 17 % za 52,80 EUR/MWh a na rok 2025 asi 2 % za 52,90 EUR/MWh.

ČEZ - předprodej

Za samotné druhé čtvrtletí ČEZ vykázal provozní zisk EBITDA 11,7 miliardy Kč (meziročně -9 %), čistou ztrátu 6,8 miliardy Kč (2Q2020: zisk 0,5 miliardy Kč) a očištěný čistý zisk 2,9 miliardy Kč (meziročně +16 %). Pokles zisku EBITDA byl dán prodejem rumunských aktiv, bez tohoto vlivu by byl výsledek meziročně stabilní, výsledek na úrovni čistého zisku, respektive čisté ztráty byl ovlivněn odpisem těžebních a ostatních aktiv. Výnosy byly meziročně stabilní, když dosáhly 49,2 miliardy Kč.

ČEZ - zisk za 2Q2021

Analytici: Výsledky za druhý kvartál jsou neutrální, pozitivní je růst cen elektřiny

"Výsledky za druhé čtvrtletí jsou oproti očekávání slabší na úrovni zisku EBITDA, a to zejména vlivem nižší než očekávané marže ve výrobě, což je částečně z důvodu jednorázových položek v loňském roce a kvůli méně pozitivnímu dopadu cenového vývoje komodit, zatímco objemy byly v souladu s odhady. Negativní překvapení částečně kompenzoval segment prodeje. Výsledky celkově hodnotíme neutrálně, když firma i přes slabší EBITDA zisk zvýšila výhled díky vyšším prodejním a distribučním objemům. Klíčovým faktorem pro akcie ČEZ jsou nyní raketově rostoucí ceny elektřiny," napsal analytik z České spořitelny Petr Bártek.

"Celkově vnímáme výsledky neutrálně a neměly by mít podle našeho názoru výraznější dopad na obchodování s akciemi skupiny. Pozitivní dopad výrazného růstu cen elektřiny v posledních měsících a s tím spojený růst průměrné ceny předprodané produkce na příští roky je zatím tlumen divesticemi a růstem cen emisních povolenek, nicméně by měl pomoci k výraznému růstu ziskovosti v následujících letech," doplnil analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Během konferenčního hovoru ČEZ potvrdil dividendový výplatní poměr 80-100 % upraveného čistého zisku a uvedl, že výnos ve výši 8,6 miliardy Kč (16 Kč na akcii) z prodeje bulharských aktiv lze použít na více než 100% dividendový výplatní poměr, avšak v závislosti na budoucích potřebách kapitálových výdajů a podobně. Petr Bártek očekává, že firma příští rok vyplatí dividendu 40 Kč na akcii, přičemž pět korun bude pocházet právě z prodeje bulharských aktiv.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 % akcií.

Zdroj:
ČTK, ČEZ
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat

Videotéka

7. 12. 2021 16:30
Největší (geo)politická rizika roku 2022 aneb Když dopady na trhy nejsou to nejdůležitější
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
6. 12. 2021 12:00
Investorský magazín: Tržní rok 2022 podle Jána Hájka (Top Stocks)
Americké akcie
Přestat sledovat
Farmacie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ján Hájek
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
4. 12. 2021 20:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Powellovo vyjádření o inflaci změnilo pravidla hry, prosincové…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
4. 12. 2021 6:52
Na tyto zajímavé investice z dílny WOOD & Company se můžete těšit v prvním čtvrtletí roku 2022
Akcie ČR
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Private equity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat