ČEZ navrhuje vyplatit dividendu 47 Kč na akcii, v prvním čtvrtletí vydělal 12,7 miliardy korun
Energetická skupina ČEZ navrhuje vyplatit z loňského zisku dividendu přes 25 miliard korun. To je 80 % upraveného zisku a v přepočtu na jednu akcii to znamená 47 korun. O návrhu bude hlasovat valná hromada 23. června. Za první čtvrtletí firma vykázala očištěný čistý zisk 12,7 miliardy korun, meziročně tak vydělala o šest procent méně.
Provozní výnosy společnosti v prvním čtvrtletí stouply o sedm procent na 93,4 miliardy korun a EBITDA vzrostl také o sedm procent na 43 miliard. Čísla podpořila akvizice provozovatele plynárenské infrastruktury GasNet. ČEZ firmu převzal loni v létě, takže první čtvrtletí ještě bylo bez jejího příspěvku. K EBITDA skupiny přidal GasNet od ledna do března 4,3 miliardy Kč.
"Zisk EBITDA i očištěný čistý zisk byly nad odhady trhu. Čistý zisk byl přitom opět negativně ovlivněn daní z neočekávaných zisků, když efektivní daňová sazba byla 49,7 % (před rokem 53,3 %). Čistý dluh ČEZ je 182 miliard Kč a poměr čistého dluhu k EBITDA je 1,3 (ke konci loňského roku 1,5)," uvedl analytik Milan Lávička z J&T Banky.
Výroba elektřiny v prvním čtvrtletí byla meziročně vyšší o 6 %, dosáhla 14,4 TWh. Výroba z jaderných zdrojů byla meziročně stabilní na úrovni 8 TWh, zatímco výroba z obnovitelných zdrojů spadla asi o čtvrtinu na 0,8 TWh. Celkově byla výroba z jaderných a obnovitelných zdrojů meziročně nižší o 3 % a dosáhla 8,8 TWh. Vyskočila naopak tuzemská výroba energie z uhlí, a to na 4,7 z 3,8 TWh v loňském prvním kvartálu, i produkce elektřiny ze zemního plynu (+56 % na 0,7 TWh). Pokles výroby z obnovitelných zdrojů firma vysvětluje vysokou srovnávací základnou díky loňským příznivým podmínkám pro vodní elektrárny. Výroba z uhlí a plynu pak podle ČEZ byla vyšší díky využití příznivých tržních podmínek.
"Výsledky hospodaření za první čtvrtletí odpovídají našemu očekávání. Nadále pracujeme na budoucnosti české energetiky, která bude založena na jaderných elektrárnách a obnovitelných zdrojích," napsal ve výsledkové zprávě šéf ČEZ Daniel Beneš a připomněl, že tento měsíc firma prodala státu 80% podíl ve společnosti Elektrárna Dukovany II, která má na starost stavbu dvou nových dukovanských bloků. "Přímé zapojení státu je nejen logické, ale i nezbytné s ohledem na budoucí udržení finanční stability projektu i ČEZ. Skupina kromě nových jaderných bloků realizuje významné investice v české energetice spojené s odchodem od uhlí. Plánované investice v letech 2025-2030 přesahují 400 miliard Kč," uvedl. Stejný je i odhad ceny dvou nových dukovanských bloků, které má postavit korejská firma KHNP.
Podepsání smlouvy s KHNP, k němuž mělo dojít 7. května, muselo být odloženo poté, co je předběžným opatřením zablokoval brněnský krajský soud. Ten tak reagoval na žalobu francouzské firmy EDF, neúspěšného uchazeče v tendru na dostavbu Dukovan, na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže o zamítnutí námitek k výběru dodavatele nových bloků. Soud uvedl, že kdyby smlouva mezi KHNP a Elektrárnou Dukovany II byla teď podepsána, EDF by definitivně ztratila možnost zakázku získat, i kdyby jí soud nakonec dal za pravdu. KHNP v reakci napsala, že opatření soudu respektuje, ale je přesvědčena o správnosti vedení tendru. Uvedla také, že je připravená k právním krokům na ochranu svých zájmů.
ČEZ také zpřesnil výhled celoročních výsledků. Nově čeká EBITDA 127-132 miliard korun po loňských 137,5 miliardy a očištěný čistý zisk 25-29 miliard po loňských 31,8 miliardy. Oproti výhledu zveřejněnému spolu s výsledky za loňský rok v polovině března se očekávání pro očištěný čistý zisk nezměnilo, u EBITDA skupina původně vyhlížela 125 až 130 miliard korun.
"Výhled vychází z očekávané realizované ceny elektřiny 120–125 EUR/MWh (134 EUR v roce 2024) a odvodem daně z neočekávaných zisků 27–31 miliard Kč (doposud 26–30 miliard). Negativní dopad nižších cen elektřiny by měl být z velké části kompenzován celoroční konsolidací GasNetu a vyšší výrobou v jaderných elektrárnách. Na valné hromadě 23. června navrhne management podle očekávání dividendu 47 Kč na akcii, což odpovídá 80% výplatnímu poměru a 3,9% hrubému dividendovému výnosu," uvedl Milan Lávička z J&T Banky. "Celkově vnímáme zveřejněné informace mírně pozitivně jak z pohledu samotných reportovaných čísel, tak výhledu pro letošní rok. Na druhou stranu, vzhledem k extrémně vysokému zdanění těží akcionáři (s výjimkou státu) z těchto výsledků jen minimálně a dividendový výnos zůstává relativně nízký."
"Výsledky ČEZ ukázaly na dobrý vývoj v segmentu distribuce a prodeje (částečně díky počasí), zatímco hlavní segment výroby elektřiny vykázal údaje v souladu s odhady. Společnost mírně zvýšila výhled EBITDA díky segmentu prodeje, ale čistý zisk (tedy výhled příští dividendy) se kvůli vysokým odpisům nezměnil. Navrhovaná dividenda je v souladu s očekáváním, líbí se nám ale pokles čistého dluhu a zadlužení, protože to umožňuje spekulovat na vyšší než představenstvem navrhovanou dividendu. Akcie ČEZ jsou již oceněny poměrně štědře (P/E 24 podle odhadů zisku na letošní i příští rok), i tak ale čekáme lehce pozitivní reakci trhu," napsal analytik Petr Bártek z České spořitelny.
"Provozní čísla ČEZ za první kvartál byla solidní a zisk výrazně překonal naše i tržní odhady. V údajích jsou ale patrné některé jednorázové vlivy, zejména konsolidaci GasNetu. Dobrá provozní úroveň se navíc nepropsala do zlepšení výhledu čistého zisku. Plánovaná dividenda je v souladu s odhady. Celkově hodnotíme výsledkovou zprávu ČEZ mírně pozitivně," doplnil Jan Raška, analytik z Fio banky.
V rámci zajišťování tržních rizik výroby měl ČEZ v Česku ke konci března pro rok 2026 předprodáno 29,2 TWh elektrické energie za průměrnou cenu 94 eur/MWh, pro rok 2027 zhruba 15 TWh elektřiny za cenu 80 eur/MWh a pro rok 2028 téměř 4,5 TWh elektřiny za 73 eur/MWh.
Zdroj: ČEZ