ČEZ v prvním pololetí vydělal 33,6 miliardy korun, meziročně o 32 miliard více, a výrazně zlepšil výhled

Energetická skupina ČEZ vykázala za první pololetí čistý zisk 33,6 miliardy korun, meziročně je výsledek o 32 miliard lepší. Provozní výnosy firmě vzrostly o 21 % na 130,5 miliardy korun. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) stoupl meziročně o 27,7 miliardy korun na 59,3 miliardy korun, ovlivněn byl mimo jiné enormním růstem cen komodit na velkoobchodních trzích. Současně skupina výrazně zlepšila výhled celoročních výsledků.

ČEZ, energetika, elektřina - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia

Růst čistého zisku byl podle společnosti kromě provozních vlivů dán také loňskou ztrátou 11,6 miliardy korun související s opravnými položkami k majetku. ČEZ nyní očekává za celý rok očištěný čistý zisk mezi 60 a 65 miliardami korun. Dosud management čekal, že za celý rok ČEZ vykáže očištěný čistý zisk 45 až 49 miliard korun. Výhled zisku EBITDA skupina zvýšila na 110 až 115 miliard korun z 95 až 99 miliard korun. Odhad je ovšem vystaven riziku vývoje cen komodit, disponibility výrobních zdrojů a potenciálního zavedení sektorové či jiné daně v ČR, upozorňuje firma.

"ČEZ letos již podruhé zvýšil celoroční cíle pro zisk EBITDA a čistý zisk. Za meziročním růstem jsou vysoké ceny elektřiny. Největším dílem přispěl k meziročnímu růstu segment výroby (jaderné a uhelné elektrárny). Realizovaná cena elektřiny by měla dosáhnout 103-107 EUR/MWh (květnový odhad 95-98 EUR/MWh), což je dvojnásobek proti cenám, za které se prodávalo loni," připomněl analytik Bohumil Trampota z Komerční banky.

"Aktuální predikce celoročního zisku indikuje rekordní dividendu pro akcionáře. V případě stanovení dividendy na horní hranici intervalu platné dividendové politiky by mezi akcionáře bylo rozděleno 48 až 52 miliard korun," uvedl předseda představenstva a ředitel ČEZ Daniel Beneš. V přepočtu na akcii by v takovém případě dividenda činila 89 až 96 Kč.

ČEZ - výhled skupiny na rok 2022, zdroj: ČEZ
ČEZ - výhled na rok 2022, zdroj: ČEZ

Výroba elektřiny z obnovitelných a jaderných zdrojů v prvním pololetí meziročně stoupla o procento na 16,8 TWh. Naopak výroba z uhelných a paroplynových zdrojů klesla o šest procent na deset terawatthodin kvůli nižší výrobě v Elektrárně Počerady.

Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce meziročně klesla o čtyři procenta, při klimatickém a kalendářním přepočtení byla nižší o dvě procenta. Velké podniky spotřebovaly o dvě procenta elektřiny méně, domácnosti pak o 11 % méně. Vliv na to měly především nadprůměrné teploty v letošním prvním pololetí. Loni v prvním pololetí také lidé kvůli epidemii covidu-19 častěji pracovali z domova.

ČEZ - hospodářské výsledky za 1H2022, zdroj: ČEZ
ČEZ - hospodářské výsledky za 1H2022, zdroj: ČEZ

Skupina podle finančního ředitele Martina Nováka nyní čelí enormním požadavkům na likviditu kvůli zajištění uzavřených komoditních obchodů. Aktuálně má na energetických burzách a u obchodních protistran vázáno 89 miliard korun. "Na pokrytí dalšího vývoje trhů má ČEZ aktuálně k dispozici celkem 136 miliard korun likvidních prostředků a úvěrových linek. Více než polovinu - tři miliardy eur - tvoří prostředky plynoucí z uzavřené úvěrové smlouvy s ČR," uvedl Novák. Smlouvu o půjčce podepsal ČEZ s Ministerstvem financí na začátku července, jejím smyslem je pokrytí neočekávaného skokového růstu tržních cen elektřiny. ČEZ podle Nováka z půjčky dosud čerpal dvě miliardy eur.

Potřeba vysokých záloh na burzách je podle Nováka problémem letošního roku. Elektřina na příští rok se prodává už za výrazně nižší ceny než ta letošní, pokud tak nenastane další extrémní zdražování energií, měly by nároky na zálohy klesnout.

Z letošní produkce ČEZ ještě neprodal 5 %, tento objem bude ale tvořit pětinu celoročního obratu

ČEZ pokračuje v zajišťování prodejů budoucí výroby. Ke konci června měl na rok 2023 zajištěno asi 70 % předpokládané výroby za průměrnou cenu 90,50 eura za megawatthodinu, na rok 2024 asi 36 % za 88,70 eura za MWh a na rok 2025 asi 13 % za 101,70 eura za MWh.

Z letošní produkce ČEZ ještě neprodal pět procent, tento objem však bude představovat díky současným vysokým cenám elektřiny zhruba 20 % celkového ročního obratu firmy, uvedl Martin Novák. "Efekt neprodané elektřiny je velký, jelikož ceny jsou opravdu vysoké. Když se podíváte na spotové ceny, tak ty jsou kolem 500 eur za MWh," upozornil.

ČEZ - předprodej elektřiny a kontrahované emisní povolenky, zdroj: ČEZ
ČEZ - předprodej elektřiny a kontrahované emisní povolenky, zdroj: ČEZ

Prodejnímu segmentu v pololetí výrazně klesl provozní zisk EBITDA

Prodejnímu segmentu ČEZ, do kterého spadají společnosti ČEZ Prodej a ČEZ ESCO, v prvním pololetí klesl provozní zisk EBITDA o 3,2 miliardy korun na 700 milionů korun. Důvodem je extrémní nárůst pořizovacích cen komodit a volatility trhu.

"V září, říjnu a listopadu jsme nabrali spoustu zákazníků v rámci dodavatele poslední instance, a to jak v elektřině, tak... v plynu. Pro tyto zákazníky jsme museli kupovat elektřinu v ten moment, kdy jsme je přebírali. A obchod na rok 2022 byl víceméně bez marže," poznamenal Martin Novák. Dalším důvodem poklesu je fakt, že přenos růstu cen na nefixované zákazníky je mnohem pomalejší, než je rychlost růstu cen. "Proto má ČEZ Prodej výsledek mnohem slabší, než měl třeba v loňském roce, kdy byla situace relativně stabilní," uvedl Novák dále.

Samotnému ČEZ Prodej, který prodává elektřinu koncovým zákazníkům, klesl zisk EBITDA o 2,2 miliardy korun na 300 milionů korun. Společnosti ČEZ ESCO, která je dodavatelem především pro firmy, klesl zisk EBITDA o 900 milionů korun na nulu, reálně tři procenta do ztráty. U ČEZ Prodej zavinil snížení EBITDA pokles hrubé marže z prodeje plynu o 1,8 miliardy korun a pokles hrubé marže z prodeje elektřiny o 600 milionů korun. Naopak 200 milionů korun přidalo vrácení úroků ze soudního sporu se Správou železnic.

Za samotné druhé čtvrtletí skupina ČEZ vykázala provozní zisk EBITDA 15,6 miliardy Kč (meziročně +34 %) a shodně čistý a očištěný čistý zisk 6,9 miliardy Kč (loni čistá ztráta 6,8 miliardy korun a očištěný čistý zisk 2,9 miliardy korun).

ČEZ - hospodářské výsledky za 2Q2022, zdroj: ČEZ
ČEZ - hospodářské výsledky za 2Q2022, zdroj: ČEZ

"Čistý dluh na úrovni 0,9násobku zisku EBITDA je stejný jako minulý kvartál, ale ve srovnání s koncem loňského roku se jedná o pokles z 1,8. Výhled firmy byl opět navýšen a případný čistý zisk 60-65 miliard Kč by naznačoval dividendu téměř 100 Kč na akcii a hrubý dividendový výnos kolem 9,5 %. I přes solidní výsledky za druhý kvartál nicméně může být cena akcií ČEZ ovlivňována politickou rétorikou okolo mimořádného zdanění," zmínil Bohumil Trampota z Komerční banky.

"Celkově jsou pro nás zveřejněné výsledky pozitivní. Samotná čísla za druhý kvartál sice zaostala za odhady, nicméně zvýšení výhledu je výraznější, než jsme očekávali. Cena akcií je pak v současnosti ovlivňována více jednáním o zavedení daně z 'mimořádných zisků' než samotnými fundamenty firmy. Vláda by měla konkrétnější podobu této daně představit do 10. září," uvedl Milan Lávička, analytik z J&T Banky.

"ČEZ zveřejnil opět velice silné výsledky v segmentu výroby, podpořené rychle rostoucími spotovými cenami elektřiny. Společnost potvrdila výhled výroby pro jaderné zdroje a zvýšila očekávané realizované ceny pro rok 2022 o 7-8 EUR/MWh (v souladu s nedávným vývojem trhu). Letošní výhled je tedy nad konsenzem očekávání analytiků. Nižší než trhem očekávaný výsledek za druhý kvartál byl pravděpodobně způsoben tím, že někteří analytici podle nás jednoduše extrapolovali výsledky z prvního kvartálu do toho druhého, a tedy je neočistili o jednorázové vlivy přecenění. Ostatní segmenty byly v zásadě v souladu s našimi odhady. Výsledky tak hodnotíme celkově pozitivně. Celkový sentiment vůči energetickému sektoru je v současnosti utlumený kvůli rostoucím regulačním zásahům. Česká vláda zvažuje daň z 'neočekávaných zisků', která by byla pravděpodobně zavedena od příštího roku na dobu dvou až tří let. Odhadujeme však, že zisk ČEZ vzroste v roce 2023 na 95 až 100 miliard Kč (při současných MtM cenách okolo 190 EUR/MWh). To znamená P/E okolo 5-6 pro rok 2023, zatímco pro letošek je střední odhad okolo P/E 9. Zdá se tedy, že cena akcií ČEZ již výrazně snižuje dopad potenciálních nových daní," shrnul analytik Petr Bártek z České spořitelny.

Během konferenčního hovoru management ČEZ uvedl, že ohledně případné sektorové daně nemá konkrétnější informace a jednání nyní probíhají na politické úrovni. Z dosavadních jednání a informací z médií vyvozuje, že by se případná daň vztahovala až na zisk z příštího roku. Ministerstvo financí zároveň na svém twitterovém účtu uvedlo, že by vyplacená dividenda za letošní rok mohla dosáhnout rekordní úrovně okolo 35 miliard Kč, což by také naznačovalo, že zisk za rok 2022 nebude žádnou novou daní zatížen.

Video thumbnail play-btn
Obrázek: Profimedia
9. 8. 2022 14:00
Martin Novák (ČEZ): Ceny elektřiny jsou určovány cenami zemního plynu, energie ale kvůli ekonomickým limitům odběratelů nemohou zdražovat donekonečna

Energetická skupina ČEZ v úterý ráno zveřejnila silné hospodářské výsledky za první pololetí. Finančního ředitele...

Zdroj:
ČEZ, ČTK
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat

Videotéka

Obrázek: Profimedia
5. 10. 2022 10:19
Proč do kryptoměn a blockchainu neinvestovat přímo, ale raději přes fondy?
Certifikáty
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
4. 10. 2022 12:41
Best & Novotný: Americe může vyhovovat vleklý konflikt na Ukrajině, dolar je zatím největším…
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek: Pixabay.com
3. 10. 2022 15:45
ABCD investora: Akcie ČEZ, globalizace, vítězné akcie, česká ekonomika a mnoho dalšího
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Pozemky a půda
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
1. 10. 2022 20:00
Štěpán Hájek (XTB): Akciový trh se může v nejbližších dnech technicky odrazit z letošních minim,…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat