Operátor O2 Czech Republic zvýšil v prvním čtvrtletí zisk o 1,9 % na 1,29 miliardy Kč

Operátor O2 Czech Republic zvýšil v letošním prvním čtvrtletí čistý zisk o 1,9 % na 1,29 miliardy Kč. Celkové provozní výnosy vzrostly společnosti o 5,4 % na 10,11 miliardy Kč. Hlavními zdroji růstu byly výnosy z O2 TV, mobilních dat, ICT a od dceřiné firmy na Slovensku. Tento pozitivní vývoj kompenzoval negativní dopad pandemie na příjmy z roamingu. Vykázaný zisk byl pod odhady analytiků, kteří čekali výsledek mezi 1,4 a 1,5 miliardy Kč, výnosy byly naopak zhruba o 200 milionů Kč vyšší.

O2 Czech Republic - ilustrační foto
Obrázek: Investiční web

Výnosy v pevné síti se díky ICT projektům zvýšily o 8,9 % na 3,22 miliardy korun. Bez těchto projektů vzrostly o 0,6 %. Mobilní výnosy se zvýšily o 1,4 % na 4,97 miliardy korun. Na Slovensku společnosti výnosy vzrostly o 10,1 % na 1,95 miliardy korun, především díky prodeji zařízení. Provoz v sítích O2 byl vlivem dopadů pandemie covidu-19 dvojnásobný.

O2 Czech Republic - výsledky za 1Q2021

"Už je to rok, co se potýkáme se všemi problémy, které s sebou pandemie přináší, a naše technologie a služby spolehlivě podporují práci z domova, distanční výuku a fungování společnosti. Potýkáme se s více než dvojnásobným navýšením provozu v sítích, ztíženým fungováním distribučních kanálů a často urgentnějšími potřebami na straně našich zákazníků. To si vyžaduje nejen dodatečné investice do sítí a kapacit, ale také výrazně zvýšené úsilí a kreativitu všech lidí v O2," uvedl generální ředitel O2 Czech Republic Jindřich Fremuth. Investice meziročně klesly o třetinu na 372 milionů Kč.

Počet mobilních SIM karet v české síti O2 stoupl o 1,5 % na 5,952 milionu. Z toho počet smluvních klientů vzrostl o 2,1 % na 3,328 milionu. Počet služeb některého z tarifů O2 TV, která funguje na pevné lince od O2 i na internetovém připojení od jiných poskytovatelů, se zvýšil o 22,7 % na 563 000. Počet přípojek vysokorychlostního internetu vzrostl o 2,6 % na 862 000.

O2 - zákazníci s O2 TV a vysokorychlostním internetem
O2 - zákazníci s O2 TV a vysokorychlostním internetem

V České republice se provozní výnosy v prvních třech měsících roku zvýšily o 4,2 % na 8,19 miliardy Kč. Výnosy v mobilním segmentu byly meziročně o 1,4 % vyšší a dosáhly 4,97 miliardy Kč. V segmentu pevných linek vzrostly výnosy o 8,9 % na 3,22 miliardy Kč, zatímco bez výnosů z ICT služeb by byly meziročně bez významné změny.

Na Slovensku se celkové provozní výnosy v prvním čtvrtletí zvýšily meziročně o 10,1 % na 1,95 miliardy Kč. Z toho mobilní výnosy vzrostly o 8,2 % na 1,84 miliardy Kč, a to zejména díky nárůstu výnosů z prodeje zařízení. Operátor O2 Slovakia zvýšil v prvním čtvrtletí počet SIM karet meziročně o 3,2 % na 2,22 milionu.

Výsledky jsou podle analytiků solidní, dividenda by měla být na loňské úrovni

"Celkově firma reportovala solidní výsledky, kde výpadky příjmů způsobené pandemií kompenzují vyšší příjmy v mobilním segmentu, segmentu ICT a populární O2 TV. Firmě pomáhá i striktní nákladová disciplína. I přes komplikace, kterým O2 minulý rok čelila, očekáváme dividendu na stejné úrovni jako v minulém roce, tedy 21 korun na akcii," uvedl analytik Patria Finance Martin Cakl.

Podle analytiků J&T Banky se v nižším než očekávaném zisku projevil odpis aktiv v objemu 298 milionů Kč plynoucí z vyjednání o prodloužení používání značky O2. Při vyloučení této jednorázové položky, která je nepeněžního charakteru, by i čistý zisk překonal očekávání.

"Výsledky za první kvartál byly solidně nad očekáváním na úrovni EBITDA díky lepším než očekávaným tržbám na zákazníka na Slovensku a tržbám za ICT. Tržby za mobilní data pokračovaly ve vysokém tempu 12% meziročního růstu. Dopad covidu-19 byl stále viditelný v poklesu počtu zákazníků v mobilním segmentu, na druhé straně pokračoval silný růst počtu uživatelů O2 TV a pevného internetu. O2 prokázala opět silnou kontrolu nákladů, i když marže byla mírně pod našimi odhady. Čistý zisk byl negativně ovlivněn přechodem k Ericssonu jako dodavateli síťové infrastruktury a management uvedl, že zahajuje velmi intenzivní přestavbu bezdrátové sítě. To by ovšem neměl být problém vzhledem k nízkému zadlužení," napsal analytik Petr Bártek z České spořitelny.

"Návrh dividendy ze zisku z minulého nebyl zatím zveřejněn. Čekáme ho nejpozději měsíc před valnou hromadou, která by se měla konat na konci červa. Stejně jako loni předpokládáme, že O2 vyplatí celkem 21 Kč na akcii (17 Kč dividenda + 4 Kč z emisního ážia). To naznačuje vysoký 7,8% hrubý dividendový výnos," dodal analytik Bohumil Trampota z Komerční banky.

Komentář ke konferenčnímu hovoru

"O2 začala s kompletní výměnou technologií od Nokie a Huaweie, které nahrazuje produkty Ericssonu. Kapitálové investice se po nízkém prvním čtvrtletí budou během roku postupně zvyšovat. Podle našich odhadů by výše kapitálových investic měla letos i přes investice do 5G zůstat do výše 7 % tržeb. Celkově od investic do 5G neočekáváme výrazný dopad do zadlužení nebo marží. Jednání s Nordic Telecomem a dalšími novými zájemci o národní roaming byla zahájena, zatím je ale management nechtěl více komentovat. Ohledně dividend O2 nemění politiku výplatního poměru 90-110 % z čistého zisku. Představenstvo oznámí návrh dividendy spolu s pozvánkou na valnou hromadu," uvedl Petr Bártek.

Majoritním vlastníkem O2 Czech Republic je se zhruba 80% podílem investiční skupina PPF.

Zdroj:
O2 Czech Republic, ČTK
Akcie ČR
Přestat sledovat
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat

Videotéka

24. 1. 2022 16:30
Investorský magazín: Vodíkový výhled na rok 2022
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
24. 1. 2022 9:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Aktuálně má smysl pozapomenutá defenziva, s nákupy růstových akcií…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2022 14:11
Kvapil (NN IP): Toto jsou tři vedlejší dopady monetárního a fiskálního dopingu na ekonomiku
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Podpora ekonomiky
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Úspory
Přestat sledovat
21. 1. 2022 12:20
První obětí války je pravda. Situace v Kazachstánu toho může být (dalším) příkladem
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Kazachstán
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat