Operátorovi O2 Czech Republic loni vzrostl zisk o 7,1 % na 5,85 miliardy Kč

Operátorovi O2 Czech Republic loni stoupl čistý zisk o 7,1 % na 5,85 miliardy korun. Výnosy se firmě zvýšily o 2,6 % na 39,77 miliardy korun. Růstu zisku společnost dosáhla díky snížení provozních i běžných investičních výdajů. Výnosy vzrostly díky vyššímu využívání fixní sítě a růstu v oblasti ICT.

O2 Czech Republic, T-Mobile, mobilní operátoři - ilustrační foto

Celkový počet mobilních zákazníků O2 v ČR se loni zvýšil o 110 000 na 5,968 milionu, z toho bylo 3,316 milionu klientů se smlouvou. Počet SIM karet instalovaných pro komunikaci různých zařízení dosáhl 746 000. Na Slovensku měl dceřiný operátor O2 Slovakia 2,23 milionu zákazníků, tedy o 80 000 meziročně více. Počet uživatelů O2 TV stoupl o 86 000 na 529 000 a počet zákazníků fixního vysokorychlostního internetu přes kabel i pomocí bezdrátové technologie se zvýšil o 20 000 na 855 000.

Síť O2 zaznamenala v době zvýšené práce z domova a distanční výuky výrazný nárůst provozu. Fixní datový provoz vzrostl meziročně o 54 % a mobilní dokonce o 70 %. Více než poloviční meziroční růst datového provozu ve fixní i mobilní síti se nicméně do růstu výnosů promítl jen nepatrně.

V České republice se provozní výnosy O2 loni zvýšily o 2,9 % na 32,25 miliardy Kč. Výnosy v mobilním segmentu zůstaly meziročně stejné na úrovni 20,14 miliardy Kč. Vyšší příjmy z datového provozu totiž jen vyrovnávaly významně slabší roaming a nižší prodej telefonů. V segmentu pevných linek vzrostly výnosy o 7,9 % na 12,12 miliardy Kč, a to zejména díky O2 TV a vyššímu datovému provozu. Na Slovensku se celkové provozní výnosy zvýšily meziročně o 0,4 % na 7,68 miliardy Kč.

O2 Czech Republic - výsledky za rok 2020

"Za celý rok 2020 zaostala finanční výkonnost za naším interním očekáváním. Abychom kompenzovali negativní dopad pandemie covidu-19 zejména na své mobilní výnosy, museli jsme přistoupit ke snížení jak provozních, tak běžných investičních výdajů," uvedl finanční ředitel Tomáš Kouřil.

"I v této složité situaci s nejistým výhledem jsme ale pro své zákazníky v České republice i na Slovensku vydražili maximum nového spektra. To nám pomůže i do budoucna udržet pozici technologického lídra," dodal.

Za samotné čtvrté čtvrtletí O2 Czech Republic vykázala výnosy 10,53 miliardy Kč (4Q2019: 10,14 miliardy Kč), provozní zisk EBITDA 3,46 miliardy Kč (4Q2019: 3,30 miliardy Kč) a čistý zisk 1,51 miliardy Kč (4Q2019: 1,44 miliardy Kč). EBITDA marže se v závěru roku meziročně zvýšila o 0,4 procentního bodu na 32,9 %. Ke zvýšení zisku pomohly nižší odpisy, které překonaly růst finančních nákladů.

O2 - hospodářské výsledky za 4Q2020

I ve čtvrtém čtvrtletí se podle generálního ředitele podniku Jindřicha Fremutha ve finančních výsledcích projevoval negativní dopad pandemie. "Přestože naše prodejny zůstaly v nouzovém stavu otevřené, zaznamenali jsme v roce 2020 téměř o čtvrtinu nižší návštěvnost. Klíčovou prioritou se i pro nás stala digitalizace obsluhy a inteligentní spolupráce mezi jednotlivými distribučními kanály, což přispělo k velmi vysoké loajalitě našich zákazníků," uvedl.

Čistý dluh společnosti klesl na 9,2 mld. Kč (bez leasingů) a poměr čistého dluhu k EBITDA se snížil na 0,7 i přes náklady za 5G aukci ve výši 2,2 miliardy Kč a přes platby za prodloužení licenční smlouvy na značku O2.

Analytici: Výsledky za čtvrté čtvrtletí jsou mírně nad odhady

"Výsledky za čtvrté čtvrtletí skončily nad odhady, hlavně díky lepším příjmům na zákazníka na Slovensku a dobrým přírůstkům zákazníků v placené televizi a v mobilních paušálních službách. Nové ICT kontrakty také pomohly více než jen vyvážit nižší příjmy z roamingu. Dohromady s pokračující přísnou kontrolou nákladů a překvapivému pozitivnímu vývoji v pracovním kapitálu (+1,5 miliardy Kč) byly výsledky dobré od tržeb až po zisk a zadlužení. Líbí se nám i prodloužení licenčních práv na značku O2 o dalších 15 let (do roku 2037), jak se zdá, za velmi dobrých podmínek. Stále tak akcie O2 C.R. považujeme za dobrou dividendovou sázku se střednědobým dividendovým výnosem mezi 8 a 9 % a komfortní rozvahou i po 5G aukci," napsal analytik Petr Bártek z České spořitelny.

"Reportované výsledky za poslední čtvrtletí minulého roku mnoho překvapení nepřinesly, když skončily mírně nad tržním očekáváním. Ukázalo se, že trend, který jsme viděli v předcházejících kvartálech, se udržel. Pokračující pokles v hlasových službách, SMS a MMS kompenzovaly internet a TV, ale zejména mobilní datové služby. Mírně nižší tempo růstu provozních nákladů než tržeb znamenalo růst EBITDA marže o 0,3 procentního bodu. Restriktivní opatření plynoucí z koronavirové krize měla samozřejmě dopad do hospodaření společnosti, zejména v případě mobilního segmentu," doplnil analytik Bohumil Trampota z Komerční banky.

"Dle očekávání management nezveřejnil návrh dividendy, obdobně, jako tomu bylo v loňském roce. Naše očekávání je celková výše dividendy 21 Kč na akcii (8,2% hrubý dividendový výnos). Celkově hodnotíme zveřejněná čísla lehce pozitivně a z našeho pohledu potvrzují, že se O2 daří proplouvat současnou situací spojenou s pandemií poměrně dobře. Jelikož již obchodování s O2 není zatíženo očekáváním výsledku aukce nových kmitočtů, respektive rizikem výrazné změny konkurenčního prostředí, měla by zveřejněná čísla být podporou pro páteční obchodování," dodal analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Společnost O2 Czech Republic vlastní s majoritním podílem zhruba 80 % investiční skupina PPF, jedna z největších investičních skupin ve střední a východní Evropě. Předloni společnosti O2 stouply výnosy o 2 % na 38,76 miliardy korun, čistý zisk jí ale vzrostl kvůli investicím jen o 0,2 % na 5,46 miliardy korun.

Zdroj:
O2 Czech Republic, ČTK
Akcie ČR
Přestat sledovat
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat

Videotéka

24. 1. 2022 16:30
Investorský magazín: Vodíkový výhled na rok 2022
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
24. 1. 2022 9:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Aktuálně má smysl pozapomenutá defenziva, s nákupy růstových akcií…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2022 14:11
Kvapil (NN IP): Toto jsou tři vedlejší dopady monetárního a fiskálního dopingu na ekonomiku
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Podpora ekonomiky
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Úspory
Přestat sledovat
21. 1. 2022 12:20
První obětí války je pravda. Situace v Kazachstánu toho může být (dalším) příkladem
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Kazachstán
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat