VIG v prvních devíti měsících roku vydělala 274,6 milionu eur, meziročně o 56,9 % více

Rakouské pojišťovnické skupině Vienna Insurance Group v prvních devíti měsících letošního roku stoupl čistý zisk o 56,9 % na 274,6 milionu eur. Zisk před zdaněním dosáhl 376,1 milionu eur, a byl tak meziročně vyšší o 41,2 %. Ve výhledu společnost zopakovala, že na úrovni zisku před zdaněním čeká za celý rok až 500 milionů eur.

Hrubé předepsané pojistné společnosti stouplo na 8,39 miliardy eur ze 7,99 miliardy eur ve stejném období loňského roku. V Česku bylo pojistné vyšší o 8,4 % a dosáhlo 1,41 miliardy eur. Náklady na hlášené pojistné události se zvýšily o 1,9 % na 5,46 miliardy eur. Náklady na akvizice a administrativní činnost stouply o 8,6 % na 1,86 miliardy eur, zatímco ostatní náklady spadly o 42,2 % na 195,1 milionu eur.

VIG - výsledky za 1-3Q2021
VIG - výsledky za 1-3Q2021, zdroj: VIG

Poměr nákladů a nárokovaných škod proti pojistnému (kombinovaný poměr), což je měřítko ziskovosti, se meziročně snížil o 0,9 procentního bodu na 95,2 %. Čím níže je ukazatel pod 100 %, tím větší je ziskovost pojišťovny, překročení 100 % pak znamená ztrátu. Meziročně se kombinovaný poměr v prvním pololetí výrazně zvýšil na turecko-gruzínském trhu (+7,1 procentního bodu na 98,8 %) a v Rumunsku (+3,3 procentního bodu na 102,4 %). V Česku naopak klesl o 3,7 procentního bodu na 89,3 %. V Rakousku, které je z hlediska objemu předepsaného pojistného největším trhem VIG, kombinovaný poměr stagnoval na 95 %.

VIG - kombinovaný poměr
VIG - kombinovaný poměr, zdroj: VIG

Ve výhledu pro letošní rok skupina zopakovala, že očekává zisk před zdaněním 450-500 milionů eur (bez započtení akvizice společností od Aegonu). Hrubé předepsané pojistné by mělo být vyšší než loni, dosud VIG ve výhledech uváděla, že ve srovnání s loňským rokem bude stabilní. Kombinovaný poměr by se měl podle managementu nadále pohybovat kolem 95 %.

"Naneštěstí nadále čelíme globální pandemii, která významně ovlivňuje společenský život i ekonomiku na všech trzích, kde působíme. Díky diverzifikaci naší pozice a přijímání opatření podle lokálních potřeb se nám však daří využívat trendů v pojišťovnictví. VIG tak nadále, navzdory všem výzvám, nabízí jistotu a stabilitu," napsala ve výsledkové zprávě šéfka VIG Elisabeth Stadlerová.

Za samotné třetí čtvrtletí VIG vykázala hrubé předepsané pojistné 2,62 miliardy eur (meziročně +8,7 %), zisk před zdaněním 124,7 milionu eur (meziročně +91,5 %) a čistý zisk 88,3 milionu eur (meziročně +81,6 %). Náklady na hlášené pojistné události se v období od července do září meziročně zvýšily o 4 % na 1,83 miliardy eur.

VIG - výsledky za 3Q2021
VIG - výsledky za 3Q2021, zdroj: VIG

"Výsledky za třetí čtvrtletí jsou více méně v souladu s odhady Erste a konsenzem. Vývoj v předepsaném pojistném a jeho výhledu byl pozitivním překvapením, ziskovost zůstala solidní na úrovni předchozích kvartálů i přes znatelný dopad vyšších plnění kvůli přírodním událostem. Na akcie VIG potvrzujeme doporučení 'kupovat'," napsal analytik Erste Thomas Unger.

"Zisk před zdaněním za prvních devět měsíců roku 376 milionů eur představuje přibližně 75 % horního okraje výhledu. Výsledky hodnotíme pozitivně především vzhledem k odolnosti vůči negativním dopadům přírodních katastrof i další vlny pandemie covidu-19," doplnil analytik J&T Banky Milan Lávička.

VIG působí v Rakousku a v zemích střední a východní Evropy. Koncern tvoří asi 50 společností v 25 státech. V ČR je skupina zastoupena prostřednictvím Kooperativy, České podnikatelské pojišťovny a zajišťovny VIG RE.

Zdroj:
VIG
Akcie ČR
Přestat sledovat
Pojišťovny
Přestat sledovat
Vienna Insurance Group (VIG)
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat

Videotéka

19. 1. 2022 12:29
40 % akcií a 200 tun zlata. Takové portfolio devizových rezerv ČNB by se zamlouvalo Aleši Michlovi
Centrální banky
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Diverzifikace investic
Přestat sledovat
Zajímavost dne
Přestat sledovat
18. 1. 2022 10:28
Martin Jahn (Škoda Auto): Rok nebo dva vyšší inflace zvládneme, ekonomika jen dohání inflačně chudou…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
17. 1. 2022 12:00
Investorský magazín: Štěpán Pírko (Bohemian Empire), Steen Jakobsen (Saxo Bank) a jejich výhledy na…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
17. 1. 2022 9:30
Pavel Hadroušek (Fio banka): Dlouhodobé cykly naznačují, že je akciový trh v "časovém okně" pro…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat