10 největších chyb kryptonováčků
|

10 největších chyb kryptonováčků

Kryptoměny dnes nakupují i ti, kdo se před rokem či dvěma bitcoinu a spol. od srdce smáli. Někdo chce vydělat na (zdánlivě) nekonečném růstu, jiný věří, že jde o alternativu dosavadního finančního systému, další chce jen zkusit něco nového. Ti, kdo s kryptoměnami začínají, by se ale měli vyvarovat některých zásadních chyb. Pokud mezi takové patříte, vezměte si následující rady k srdci.

Bitcoin Kryptoměny Chyby v investování Ponaučení pro investory

1. Neděláte domácí úkoly

Měli byste si uvědomit, že jsou to vaše peníze, za které kryptoměnu nakoupíte. Pokud se rozhodnete nakoupit pouze na základě doporučení nějakých samozvaných odborníků, a pokud zároveň nerozumíte tomu, co nakupujete, máte zaděláno na problémy a ztráty. Pokud se řídíte názorem někoho jiného při nákupu kryptoměny, musíte se spolehnout na jeho názor i při prodeji. To samé platí i pro jiné investiční nástroje, není to zkrátka dobrý přístup.

2. Očekáváte velké zisky z těžby

Původní těžaři bitcoinu nebo etherea jsou dnes pravděpodobně milionáři, což může být lákavé. Ale bez toho, že byste vypracovali domácí úkoly, to nezkoušejte. Těžba měn dnes vyžaduje obrovské náklady na energie, nemluvě o nákupu těžebních jednotek, kterých musí být opravdu hodně, aby to dávalo smysl. Pokud někdo hodně chce, může se podívat na měny distribuované způsobem POS (proof of stake), jejichž těžba je, velice zjednodušeně řečeno, méně energeticky náročná.

3. Nejste trpěliví

Pokud sledujete pohyby cen kryptoměn na denní bázi, nedejbože čtete aktuality v médiích a na sociálních sítích, může být trpělivost velký problém. Média často přispívají k panice a volatilní vývoj cen kryptoměn je zkouškou trpělivosti. Právě trpělivost nakonec mnohé investory, kteří zvládli držet některou z kryptoměn i v době propadů, odměnila vysokými zisky. Ti, kdo chtějí těžit z krátkodobých výkyvů, musejí mít dobrý plán, který je potřeba dlouhodobě dodržovat.

4. Prodáváte, když je cena "dostatečně vysoko"

Zastánci kryptoměn, kteří mají několikaleté zkušenosti, již vědí, že kryptoměny "nejsou nikdy dost vysoko". Když někdo koupil bitcoin za 1 dolar a prodal jej po první velké vlně růstu za 950 dolarů, patrně si gratuloval, ale nyní možná lituje. Je dobré si stanovit plán a třeba i přesnou cenu, jež pro vás bude natolik zajímavá, abyste za ni měnu prodali. Řeči o tom, že ceny kryptoměn "nejsou nikdy dost vysoko", je potřeba brát s velkou rezervou. Ti, kdo v minulosti prodělali po prasknutí bublin (nejen akciových), vědí své.

5. Nedržíte peníze u sebe

Jedna z největších chyb. Existuje již pěkná řádka lidí, kteří příliš důvěřovali burze, která zpronevěřila peníze uživatelů, nebo softwarové peněžence, která nakonec zkrachovala. Nejlepší je mít peníze u sebe, na hardwarové peněžence, kde jsou peníze relativně v bezpečí.

6. Neučíte se v komunitách

Mnoho lidí řeší pořizování kryptoměn na vlastní pěst, ale podobný přístup, i když si člověk sežene hodně informací, nemusí být správný. Na komunitních serverech se člověk dozví i to, co často nemá v plánu, ale může se mu to hodit. Na internetu je spousta fór v angličtině, ale i v češtině.

7. Pošlete špatnou měnu na nesprávnou burzu

Technická chyba, která se může stát každému. A stává se celkem často. Jediným řešením je otřepané "dvakrát měř, jednou řež", tedy dvakrát zkontroluj, na jakou "peněženku" posíláš peníze, abys toho později nelitoval. Některé burzy nebo peněženky akceptují více měn, a proto je potřeba dávat pozor, kterou měnu kam posíláte.

8. Nemáte kopie všeho na bezpečném místě

Nejde o to, abyste si hesla sepsali a uložili někde na pevném disku. Jde o to, abyste si napsali hesla a přístupová data tak, abyste je mohli uložit na bezpečné místo. V případě, že váš počítač odejde do věčných lovišť, ukradnou vám ho nebo něco podobného, budete mít hesla někde jinde s možností je obnovit na jakémkoli zařízení.

9. Nepoužíváte dvoustupňové ověřování a neukládáte kódy

Pokud již držíte nějaké peníze na burze, je potřeba myslet na dvoustupňové ověřování (two-factor authentication, 2fa), které zvyšuje bezpečnost tím, že vyžaduje dva nezávislé způsoby ověření totožnosti. Také se může hodit ukládání různých kódů. Když se totiž stane, že něco ze svých kódů zapomenete, ke svým digitálním penězům se již nemusíte dostat. Neexistuje klientská podpora, od které byste si údaje mohli vyžádat.

10. Obava z toho, že něco propásnete

Tato chyba pronásleduje investory napříč aktivy. Strach, že promeškáme ziskovou investici, vede často ke špatným rozhodnutím. Je jasné, že si dnes mnoho lidí myslí, že kdyby před několika lety nakoupili bitcoiny, mohli na tom zbohatnout. Nejen u digitálních měn však stále přicházejí nové možnosti, zbrklá rozhodnutí proto nejsou to pravé ořechové.

Zdroj: medium.com