2000, 2007, 2018: Je letošní podzim začátkem třetího akciového kolapsu třetího tisíciletí?
|

2000, 2007, 2018: Je letošní podzim začátkem třetího akciového kolapsu třetího tisíciletí?

Otázka v titulku je tak šikovně položena, aby čekání na její zodpovězení trvalo opravdu dlouho. Tak dlouho, až by se na samotnou otázku zapomnělo. Ale nikdy nevíte.

Americké akcie S&P 500 Technická analýza Korekce na trzích Panika na trzích

Americký akciový index S&P 500 se v říjnu sesunul z historických maxim, a to tak prudce, že to vyvolalo obavy z další prudké korekce. Kde by se příští silný propad cen akcií mohl zastavit? Otázka za milion (spíše bilion) dolarů, která si na zodpovězení ještě nějakou dobu počká.

Pro ty, kdo mají rádi grafy a technickou analýzu, nabízí trh v posledních týdnech jedno varování za druhým (a nepochybně odhaluje i mnohé příležitosti). Ale krátkodobé zájmy stranou, jedno dlouhodobé srovnání na konci minulého týdne vykouzlil Chris Kimble, který si s technickými indikátory opravdu tyká.

O co jde? Vypozoroval, že index S&P 500 letos na podzim posunul své bodové maximum, ovšem při současném poklesu indexu relativního momenta (to je takový vyhlazenější index relativní síly známý jako RSI). Stejnou kombinaci nad stoupající linií podpory předvedly americké akcie také na podzim 2000 a 2007. A Kimble varuje, že v obou případech šlo o začátek konce býčího trendu.

Aktuálně je S&P 500 stále nad důležitou hladinou podpory, po proražení pod ni ale prý může tlak na výprodej akcií výrazně zesílit. Vedle zakreslené linie je potřeba ostře sledovat 200denní klouzavý průměr, to ale fandům technické analýzy ani není potřeba zdůrazňovat.

Zdroj: Kimble Charting Solutions