Atraktivní dividendový výnos MLPs
|

Atraktivní dividendový výnos MLPs

Investoři hledající zajímavé dividendové výnosy by měli v současné chvíli věnovat pozornost americkým master limited partnerships. Jedná se o veřejně obchodované společnosti, které jsou v převážné většině koncentrovány v oblasti skladování a přepravy ropy a zemního plynu.

Světové akcie Defenzivní investování
Korelace indexu AMZ s trhem Srovnání vývoje indexu AMZ s indexem S&P500 Vývoj spreadu vůči dluhopisům

MLPs se obchodují převážně na základě spreadu vůči vládním dluhopisům, neboť jsou tyto investiční instrumenty vyhledávány především subjekty požadujícími pravidelný příjem. Ve smyslu distribuce zisku vlastníkům fungují MLPs podobně jako REITs.

MLPs jsou obecně velmi defensivní tituly a vyznačují se nízkou korelací s trhem. Index AMZ (Alerian MLP Index) zahrnuje 50 nejdůležitějších MLP titulů a od roku 2003 překonal celkovým výnosem index SPX o 100%.

Tyto společnosti vlastní často strategická aktiva, která zásobují energetickými surovinami rozsáhlé oblasti USA. Z důvodu jejich významu je velmi snadné predikovat tržby, neboť kapacity jsou často zarezervovány na 10 let dopředu i více.

MLPs se běžně obchodují vůči 10-ti letým vládním dluhopisům se spreadem cca 300 bps (3%, pozn. redakce). Během paniky v roce 2008 se spready dostaly do extrémních úrovní a dnes probíhá postupná korekce do normálního pásma v rámci 1 směrodatné odchylky od průměru (viz. např. graf spreadu mezi dividendovým výnosem společnost Energy Transfer Partners a výnosem desetiletých amerických vládních dluhopisů .

MLPs v současné době nabízejí velmi příjemný dividendový výnos kolem 8% a dle našeho názoru nabízejí další prostor pro kapitálové zhodnocení v ročním horizontu cca 20%, což je velmi atraktivní kombinovaný výnos.