Fondy na péči o zdraví  – defenzivní brzda akciových portfolií nebo tip na budoucnost?
|

Fondy na péči o zdraví – defenzivní brzda akciových portfolií nebo tip na budoucnost?

Stárnoucí populace, slušné zisky farmaceutických gigantů, bohaté námluvy i v dobách krize, to vše jsou vcelku jasné argumenty pro investování do tradičně defenzivního oboru. Na druhou stranu jasná podvýkonnost v případě rostoucích trhů a nejasnosti nad důsledky největší americké zdravotnické reformy posledních 40 let pro budoucí zisky firem. Jaké možnosti má vůbec český fondový investor, bude-li chtít do svého portfolia zařadit odvětví péče o zdraví?

Farmacie Biotechnologie
Srovnání farmacie a globálních trhů

Český fondový trh nabízí řadu možností investic do tohoto sektoru včetně jednoho korunového fondu s měnovým zajištěním. Na příkladu fondu OPF farmacie a biotechnologie z dílny ČP Investu a fondu OPF globálních značek od téhož správce můžeme i bez použití příkladů akciových indexů demonstrovat rozdíl mezi investováním do tradičních a defenzivních akciových titulů (viz obr.)

Na srovnání je jasně patrné, že v období poslední finanční krize se farmaceutické tituly nepropadly ani zdaleka tak hluboce jako akcie obecně, ale ani jejich růst od března nebyl tak závratný.

OPF farmacie a biotechnologie od ČP Invest

Podíváme-li se blíže na již zmíněný fond OPF farmacie a biotechnologie od ČP Investu, všimneme si především kompozitního srovnávacího indexu složeného z indexu amerických a evropských farmaceutických firem a amerických biotechnologií. Fond tedy není „čistě“ zdravotnický, je zajištěn do české koruny, investuje především do amerických akcií a ETF, kromě toho drží kolem 15 % v hotovosti.

Mezi největšími pozicemi ve fondu najdeme aktuálně akcie SANOFI-SYNTHELABO, Amgen, Johnson&Johnson. Manažer Martin Pecka si je vědom aktuálně nizké hodnoty P/E sektoru (pod 12), která je hluboko pod dlouhodobým průměrem. Do fondu lze investovat již od 3000 korun, pravidelně pak i 500 korun měsíčně. Pouze roční správcovský poplatek je vyšší a činí 2,2 procenta.

Více k výkonnosti fondu najdete na: http://www.ifondy.cz/podilovy-fond/1761/Fond-farmacie-a-biotechnologie.

Více o fondu najdete zde: http://www.ifondy.cz/podilovy-fond/3631/PHARMA-wHEALTH--R--USD-

Péče o zdraví je jedním z nejperspektivnějších odvětví k investování. Ceny akcií v sektoru jsou nyní nízko a bude záležet především na výsledcích Obamovy zdravotnické reformy, zda je investoři nechají bez povšimnutí na těchto hodnotách či zda se dočkáme nějaké větší rally i v tomto tradičně konzervativnějším sektoru.

ESPA STOCK PHARMA

Srovnání fondů

Mezi zhruba desítkou dalších fondů, které registrujeme v rámci sektoru na českém trhu, najdeme výhradně fondy vedené v euru nebo americkém dolaru. Za pozornost mezi eurovými fondy stojí ESPA STOCK PHARMA, jediný fond, který na pětileté periodě „výrazně“vydělává (+15,1%). Ostatní fondy se drží na tomto horizontu zpět a mírně v záporném teritoriu.

Fond ESPA STOCK PHARMA byl založen v roce 2000, nezajišťuje měnové riziko a více jak 50 % portfolia investuje do amerických akcií, z jednotlivých titulů jsou nejvíce zastoupeny akcie Johnson&Johnson, Novartis a Pfizer.

Více k fondu najdete zde: http://www.ifondy.cz/podilovy-fond/3036/ESPA-STOCK-PHARMA-VT-.

PHARMA/wHEALTH od Sal.Oppenheim

Mezi dolarovými fondy pak stojí za povšimnutí především fond PHARMA/wHEALTH spravovaný společností Sal.Oppenheim. Fond, kde hlavní slovo hrají v současné době biotechnologie (40%) a více jak tři čtvrtiny majetku jsou zainvestovány v USA, dlouhodobě překonává svůj index a i na pětiletém horizontu je více jak deset procent v kladném teritoriu.

Obzvláště letošní výkon (+21,6%) je ve srovnání s indexem obdivuhodný. V současném portfoliu fondu hrají prim akcie Amgen, United Therapeutics a Genzyme Corp., v oblasti tradičních farmaceutických firem fond v současné době preferuje menší společnosti před giganty typu Merck nebo Pfizer. Fond má poplatek za správu pouhých 1,75 procenta ročně.